چرا مردم به انصراف از دریافت یارانه مشتاق نبودند؟/جمال یوسفی*  

آژانس خبری- تحلیلی زریان؛ اگرچه تعداد انصراف دهندگان ازدریافت یارانه نقدی در این مرحله از اجرای هدفمندی رقم قابل توجهی نیست اما به نظر اینجانب انصراف 7 الی 10 ملیون نفر از دریافت یارانه دولت تا حدودی به هدف خود دست یافته است به این دلیل اعتباری که از انصراف این تعداد حاصل می شود می تواند تأثیر مثبتی بر کاهش نرخ تورم داشته و همچنین ما درسالهای آتی شاهد آثار آن در بخشهای مانند بهداشت،تولید،حمل ونقل وکشاورزی خواهیم بود.
 

پیشبینی ها بیشتر از این اعداد وارقامی بود که از انصراف دریافت یارانه بدست آمده اما این خود نقطه عطفی برای رسیدن به هدف قانونمندی یارانه هاست.
 البته کم رغبتی مردم در انصراف به دریافت یارانه را باید درعاملها ودلایلی جستجو کرد: اولین دلیل را در عدم بستر سازی کار فرهنگی وکارشناسی دولت دانست که به نظر می رسد دولت در این مرحله شتاب زده وبدون کار فرهنگی وارد عمل شده است بدین مفهوم دولت قبل از ثبت نام یارانه نتوانسته برنامه های خود را بصورت شفاف ودقیق به مردم اعلام کند واطلاع رسانی کامل انجام دهد بدون شک تأثیر مثبتی بر تعداد انصرافی ها می گذاشت.
 یکی دیگر بی اعتمادی که مردم نسبت به دولتهای قبل بخصوص در این یک دهه پیدا کردند. قولها و وعدهای به آنها داده شد ولی هرگز تحقق پیدا نکرد.
 متأسفانه دولت تدبیر وامید دکتر روحانی به اندازه کافی اعتماد سازی نکرده است.
 دلیل دیگر رادرعدم همکاری وهمیاری کافی بعضی رسانه ها وصدا وسیما با دولت در امر تبلیغ واطلاع رسانی در پیشبرد این طرح ملی برشمرد.
 اگر رسانه ملی تبلیغاتی دراین مورد انجام داده کم وناقص یا ناشیانه بوده. این هم ناشی از سیاسی کاری بوده است.
 در حالی که طرح هدفمندی یارانه ها یکی از طرحهای مهم اقتصادی وملی کشورمان محسوب می شود می بایستی بعضی رسانه ها وصدا وسیما درجهت پیشبرد این هدف دریک بسیج عمومی به دولت تدبیر و امید کمک می کردند وبه مردم تفهیم می کردند بخاطر منافع عمومی از منافع شخصی صرف نظر کنند که خود این کار فرهنگی محسوب می شود.
 البته در این شرایط جناح افراطی ومنتقد دولت بجای تسویه حسابهای حزبی وجناحی ومچ گیری وباتوجه به منافع ملی بر مدار آشتی ملی به دولت در رسیدن به اهداف مهم کمک کنند و از فضای کشور جوسازی نکنند وبه قواعد بازی برد باخت احترام بگذارند .
طرح هدفمندی یک طرح ملی ونیازمند همکاری وهمیاری تمام نهادها ومشارکت عمومی مردمی است. بیکاری، رکود وتورم اقتصادی، فسادهای کلان مادی که متأسفانه در چند ساله اخیر به مردم تحمیل شد       می تواند باعث دلسردی ونامیدی مردم شده واعتماد چندانی به آینده نداشته باشند وتمایل درصدی از مردم به دریافت یارانه نشان دهند آن است که آن را بخشی از کمک هزینه خود به حساب می آورند. بنابراین ترمیم سرمایه اجتماعی در بخش اقتصاد احتیاج به زمان دارد.
 
 

این خبر رو هم ببینید

استاندار آذربایجان‌غربی: تعدد دستگاه‌های تصمیم گیر در مرزها مانعی برای توسعه است

استاندار آذربایجان‌غربی با تاکید بر ضرورت توسعه پایانه‌های مرزی و مدیرت واحد در مرزهای استان، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *