«چرو» نشریه ای برای نخبگان کُرد بر روی پیشخوان روزنامه فروشی ها

آژانس خبری- تحلیلی زریان؛ شماره جدید ماهنامه «چرو» با مطالبی از شخصیتهای بنام سیاسی، اجتماعی و مناطق کردنشین ایران در 100 صفحه منتشر شد

به گزارش خبرگزاری زریان، شماره جدید «چرو» ویژه ماه های اسفندماه 93 و فروردین 94 (شماره های 25 و 24) در حالی بر روی پیشخوان روزنامه فروشیهای کشور قرار گرفته است که «سامان عابری» سردبیر این شماره ماهنامه چرو در ستون « سخن سردبیر» نوشته است: نشریات محلی همواره به دلایلی روند انتشار آنها دچار فراز و نشیب های بس فراوان می شود که چرو نیز از آن مستثنی نیست. چرو در این شماره شاهد تغییراتی بوده که البته هنوز تا نقطه مطلوب خود فاصله دارد، چون مناطق کُردنشین به لحاظ پتانسیل های متعددی که دارد و نیرو انسانی نخبه یکی از آن موارد است، امید بسیار به بهتر شدن دارد و در آینده ای نه چندان دور صفحات خود را به قلم و تصویر آنها هر چه بیشتر مزین خواهد ساخت. رویکرد اصلی چرو توسعه پایدار مناطق کردنشین، اهمیت دادن به مسائل فرهنگی، هنری و تاریخ این دیار است. چرو تلاش خواهد کرد تا با این رویکرد آراء مختلف را انتشار داده و همیشه خود را در بوته نقد صاحب نظران قرار دهد.
 
شماره جدید نشریه چرو در بخشهای سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، اندیشه و بخش کردی  منتشر شده است، که در بخش سیاسی آن مطالبی چون « پیام همدلی و همراهی ایرانیان با کوبانی و شنگال»، «نزاع برای مستقل ماندن» در گفتگو با محمدرئوف توکلی، «سند نویافته از محمد ناصر پاکنهاد شهروندسقزی»، «دکتر موکری آنگونه که من می شناختم» از حسین شاه اویسی… آمده است.
 
در بخش فرهنگی نیز مطالبی همچون «واقعیت تلخ و تراژیکی در گفتگو با قطب الدین صادقی»، « ایران، نیمایوشیج، شاملو … گلهای شمعدانی و خطرات شیرین شیراز در گفتگو با عبدالرحمن لزگین»،  «شهر کردنشین سنندج پایتخت اردلان» از پرستو مظفری، «ملاعبدالکریم مدرس، دین شناسی متبحر و کردشناسی برجسته» آمده است.
 
در بخش اجتماعی مطالبی همچون: «آتشی که نظام بانکی به اقتصاد کشور می زند» از فاروق کیخسروی، «تأثیر اعتیاد و مصرف مواد مخدر از مصطفی عدنانی»، «لزوم ارزیابی زیست محیطی در انجام پروژه ها» در گفتگو با فاطمه اردلان آمده است.
 
« فوبیای توسعه کردستان» از حامد فرامرزی، «سیاست دولت روحانی درخصوص نفت سومار کرمانشاه» از سمیه نوظهوری، «بررسی ایجاد منطقه آزاد تجاری در کردستان» از زانیار پیر محمدیانی بخش اقتصادی این نشریه را تشکیل می دهد.
 
و مطالبی در بحث اندیشه شامل «اجتهاد در اهل سنت مسدود یا مفتوح»  از دکتر جلال جلالی زاده، «کشاکش سنت و مدرنیزم در کردستان» از دکتر رشید احمد رش، «کردهای ایزدی هویت فراموش شده» از دکتر عثمان یوسفی …. و در بخش کردی نیز مطالبی از بختیار علی، احسان هوشمند، احمد غلامی، امجد غلامی، فاروق کیخسروی و … در ارتباط با ادبیات، فرهنگ، مسائل اجتماعی و سیاسی کشور و منطقه به رشته تحریر درآمده است.
 
در شناسنامه این شماره چرو آمده است: سردبیر: سامان عابری، دبیر بخش کردی: امجد غلامی، مدیر هنری: ابراهیم حسینی، مدیر اجرایی: گلاله حیدری و صفحه آرایی آن را نیز مریم شیرزاد انجام داد است.
 
همچنین در ادامه شناسنامه این ماهنامه شورای نویسندگان شامل: دکتر روح الله بهرامی، دکتر حامد قادرزاده، احسان هوشمند، قدرت الله احمدیان، دکتر امید کریمی، شهباز محسنی، دکتر بهرام نصرالهی زاده، دکتر اردشیر صدرالدینی، فردین صادق ایوبی و عدنان برزنجی عنوان شده است شده است.
 
این نشریه در صفحه اول خود بعد از معرفی عوامل دست اندرکار و هیئت تحریریه و همچنین شورای نویسندگانش همکاران هر شماره را معرفی می کند که در شماره جدید فاطمه حامدی خواه، آمینه خاکی، حسین معروف پور، سودابه علی محمدی، مرجان سمندری معطوف، زانیار پیرمحمدیانی، عبدالمطلب جوانمردی، شیلان محمدی با این نشریه همکاری کرده اند.
 
گفتنی است گستره توزیع ماهنامه «چرو» غرب ایران است و شماره جدید این ماهنامه را می توان از دکه های روزنامه فروشی استان های آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه و ایلام) و همچنین شهر تهران تهیه کرد.
تاريخ: ۱۳۹۴/۱/۵

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *