چه کسی از واقعیت های بیکاری کردستان خبر دارد؟

سرویس کردستان- این روزها مسئولان و سازمان های مختلفی در رابطه با وضعیت بیکاری استان کردستان اظهار نظرات متفاوتی را از خود ارائه نموده اند اما سوال اینجاست، چه کسی از واقعیت های بیکاری کردستان خبر دارد؟

به گزارش کردپرس؛ مسئله بیکاری از جمله اصلی ترین معضلاتی است که به طور عام اغلب خانواده های کردستانی به نوعی با آن درگیر هستند. شدت اهمیت این موضوع به حدی است که در انتخابات ریاست جمهوری، اشتغالزایی به عنوان یکی از اصلی ترین برنامه ای نامزدهای انتخاباتی تبدیل شده بود.
بهرحال فارغ از جایگاه و تبعاتی که بیکاری می تواند با خود به همراه داشته باشد، آگاهی از وضعیت بیکاری در استان از اولین ضروریات هرگونه اقدامی به نظر می رسد. این گزارش در پی پرداختن به این مهم است که چه کسی از واقعیت های بیکاری استان خبر دارد.
 
طرح آمارگیری نیروی کار سال 1395
براساس چکیده طرح آمارگیری نیروی کار زمستان سال 1395 که از سوی مرکز آمار ایران انتشار یافته است؛ نرخ بیکاری در استان کردستان 20.5 درصد بوده است. در همین رابطه بیشترین نرخ های بیکاری استانی مربوط به استان های کرمانشاه (24.4 درصد)، چهارمحال و بختیاری (22.6 درصد) و استان کردستان (20.5 درصد – در رتبه سوم) می باشد. قابل ذکر است که بر اساس گزارش همین مرکز در پاییز 1395 نرخ بیکاری استان کردستان 16 درصد بوده است.
 
آمار بیکاری و نمایندگان مجلس
اخیرا سید احسن علوی، نماینده شهرستان های سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی از میزان بیکاری بالغ بر 25 درصد در استان کردستان خبر داده بود.
در همین رابطه محسن بیگلری نماینده مردم سقز و بانه  در نشستی با مدیران عامل بانک‌های استان کردستان در آبان ماه سال جاری نرخ بیکاری استان را در حدود 40 تا 50 درصد عنوان نموده است.
واقعیت این است که نمایندگان کردستان آماری متفاوت با آمار رسمی کشوری را ارائه می نمایند و این موضوع به صورت مشابهی در بین آن ها تکرار شده است. شاید بیشترین میزان آمار بیکاری در استان از سوی منصور مرادی، نماینده مریوان و سروآباد در مجلس شورای اسلامی ارائه شده باشد وی در اظهار نظری نرخ بیکاری در استان کردستان را 60 درصد اعلام نموده است.
 
آمار بیکاری از زبان مدیران دولت
عبدالمحمد زاهدی استاندار استان کردستان در جلسه شورای برنامه‌ریزی استان با حضور اعضای کمیسیون عمران مجلس و برخی از مسئولان کشوری و استانی در سال 1393 ضمن اشاره به اینکه کردستان در زمینه بیکاری جزو استان‌های برتر کشور است تاکید می کند که نرخ بیکاری کردستان بیش از 28 درصد است.
شاید جالب ترین اظهار نظر در رابطه با بیکاری استانی از سوی عادل آذر رئیس مرکز آمار ایران در شبکه خبر ارائه شد. وی در این برنامه اعلام می نماید که “اکنون استانی در کشور نرخ بیکاری 40 درصد دارد”. البته ایشان هیچ اشاره ای به نام استان مورد نظر نمی نمایند. اما آنچه از شواهد و واقعیات های جامعه کردستان و بررسی تطبیقی آن با سایر استان های کشور حاصل می آید این است که محتمل این آمار مربوط به استان کردستان می باشد و یا اگر این رقم مربوط به استان دیگری باشد بدون شک نرخ بیکاری استان کردستان نیز تفاوت آنچنانی با این مقدار ندارد.
 
استخدام های غیر قانونی
سید احسن علوی نماینده سنندج، دیواندره و کامیاران در گفتگو با تسنیم عنوان عنوان می کند: مسئولانی در کردستان داریم که خود از جایی دیگر به اینجا آمده و خویشاوندان خود را هم با خود به اینجا آورده و مشغول به کار کرده‌اند که این افراد باید در برابر عملکردشان پاسخگو شوند.
وی در ادامه اینگونه از استخدامی های غیر قانونی استان پرده بر می دارد: اخیراً فردی در دیواندره به من مراجعه و ضمن ارائه یک درخواست اظهار کرده در آزمون استخدامی پذیرفته شده‌ام ولی متأسفانه شاهد هستم فردی از یک شهر دیگر برای حضور در آن جایگاه به اینجا مراجعه کرده است.
 
چه کسی از واقعیت های بیکاری کردستان خبر دارد؟
اینکه هر کدام از مسئولین با توجه به جایگاه و موقعیت خود اقدام به ارائه نرخ های بیکاری می نمایند بیانگر برداشت هرکدام یک از آنان از جامعه مدنظر می باشد. اما واقعیت این است که بیان آمارهای مختلف تا زمانی که قدمی واقعی برای رفع و یا حداقل کاهش نسبی بیکاری در جامعه برداشته نشود نمی تواند امیدبخش واقع شود.
آنچه که ارائه شد بیان کمّی از وضعیت بیکاری استان کردستان بود. اما همانگونه که همه در جریان هستیم بیان کمّی مسائل تا زمانی که با بیان کیفی همراه نباشد نمی تواند بیانگر تمامی واقعیت ها باشد.
محمد.ج فارغ التحصیل ارشد برق از یکی از دانشگاه های معتبر کشور است که در گفتگو با کردپرس به بیان واقعیت های بیکاری استان می پردازد. وی در این رابطه عنوان می کند: با 29 سال سن و سطح علمی عالی از یکی از بهترین مراکز دانشگاهی کشور بعد از گذشت سه سال از تحصیل دیگر امیدی به کسب شغل برای شروع زندگی ندارم.
وی ادامه داد: در این 3 سال که گذشت تنها 2 استخدامی برگزار گردیده است و در تمامی آن ها افراد معدودی مورد پذیرش واقع شده اند.
محمد در پاسخ به این سوال که چرا فارغ التحصیلان و دانشجویان برتر استان اشتغالزا و کارآفرین واقع نمی گردند جواب داد: هر طرح کارآفرینی و اشتغالزایی در استان و یا کشور نیازمند منابع مالی در حد نیاز است که متاسفانه اغلب فارغ التحصیلان دانشگاهی استان از چنین شرایطی برخوردار نیستند.
این جوان جویای کار در پایان گفت: اینکه بهترین سال های عمرت را به تحصیل بگذرانی و بعد از تحصیل تحت فشار روحی و مادی بیکاری قرار بگیری برای یک جوان بسیار سخت و بی شک موجب لطماتی به زندگی وی و شاید جامعه خواهد شد.
 
کد خبرنگار: 10205
 
کد مطلب: 130517  |  تاريخ: ۱۳۹۶/۳/۱۶  |  ساعت: ۸ : ۱۸ن

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به چشم انداز صدساله سنندج! / دکتر سید هاشم هدایتی

سنندج همانند هر شهر نامدار دیگر پیشینه ای دارد به قدمت سالیان حیات آن. پیشینه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *