خانه / سیاسی / کاباره‌دار داعشی‌!

کاباره‌دار داعشی‌!

ملحق شدن خوانندگان موسیقی رپ بریتانیایی، بوکسورهای معروف، دختران نوجوانان اروپایی و بالاخره مسئول نگهبانی وحفظ نظم یک کاباره در استرالیا و تبدیل وی به یکی از فرماندهان این گروه تروریستی در سوریه، همه از شگفتی‌های باور نکردنی اعضای این گروه به شمار می‌رود

هر چه رسانه‌های خبری برای کنجکاوی بیشتر جهت شناخت هویت اعضای فعال گروه تکفیری داعش به ویژه آنهایی که از کشورهای غربی به صفوف این گروه ملحق شدند، بیشتر بررسی می‌کنند، با شگفتی‌های بیشتری از زندگی و پیشینه آن‌ها روبرو می‌شوند. ملحق شدن خوانندگان موسیقی رپ بریتانیایی، بوکسورهای معروف، دختران نوجوانان اروپایی و بالاخره مسئول نگهبانی وحفظ نظم یک کاباره در استرالیا و تبدیل وی به یکی از فرماندهان این گروه تروریستی در سوریه، همه از شگفتی‌های باور نکردنی اعضای این گروه به شمار می‌رود.
روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز روز گذشته طی گزارشی، گذشته نه چندان دور یکی از فرماندهان داعش را زیر ذره بین برده و اطلاعاتی را در باره پیشینه او منتشر کرد. این فرمانده کنونی داعش در گذشته رئیس نگهبانی و مسئول برقراری نظم یکی از معروف‌ترین کاباره‌های شهر سیدنی استرالیا بوده است. وی نه تنها از یک خوشگذران عیاّش شبانه به یکی از فرماندهان نظامی داعش تبدیل شده، بلکه طی این مدت تلاش کرده که نوجوان دیگری از دوستان خود را به قتل شهروندی استرالیایی به روش جدا کردن سر تشویق کند، و از او خواسته بود که صحنه جدا کردن سر از تن این شهروند استرالیایی را فیلمبرداری کند. در جزئیات گزارش نیویورک تایمز، پیشینه «محمدعلی باریالی» نگهبان کاباره‌ای در شهر سیدنی استرالیا، جایی که در آن مشروبات الکلی، مواد مخدر و زن روسپی به وفور یافت می‌شود، بررسی شده است. باریالی که اکنون به یک فرمانده نظامی داعشی تبدیل شد، کارش تنظیم ورود و خروج مشتریان، جلوگیری از مزاحمان محفل میگساری و حمایت از تجارت مشروبات الکلی بود. چیزی که مایه شگفتی است این شخص چگونه از زندگی شبانه و خوشگذرانی ناگهان به افراط گرایی گرایش پیدا کرده و به فرماندهی یکی از ترویستی‌ترین تاریخ معاصر تبدیل شده است.
طبق منابع امنیتی استرالیا، باریالی ۳۳ ساله افغانی تبار، از طریق تماس‌های تلفنی با یکی از دوستانش، وی را به کشتن یک شهروند استرالیایی به شیوه داعش و فیلم برداری از صحنه قتل، تشویق کرده است. باریالی پیش از سفر به سوریه برای ملحق شدن به داعش با حضور در برخی شبکه‌های تلویزیونی در استرالیا از اسلامگرایی افراطی دفاع کرده بود. آنچه که در بررسی گذشته باریالی باعث شگفتی بیشتر نیویورک تایمز شده این است که نه تنها پیشینه باریالی با وضعیت کنونی او بسیار متفاوت است بلکه حتی پدر وی نیز شاعری با ذوق و زندگی پسند و به دور از افراطی‌گری بود. شگفت‌تر آنکه پدر وی با محمد ظاهر شاه آخرین پادشاه افغانستان نیز نسبت خویشاوندی دارد. خانواده باریالی سال ۱۹۸۱ از افغانستان به هند عزیمت کردند. وی سپس برای ادامه تحصیل به استرالیا رفت اما به محض تکمیل تحصیلات متوسطه، از محله فقیرنشینی که در آن زندگی می‌کرد، برای یافتن کار به منطقه «کینگ کروس» شهر سیدنی استرالیا که کاباره و مراکز عیش و نوش در آنجاست رفت. در همانجا بود که برای نگهبانی در کاباره به کار مشغول شد. نیویورک تایمز با بررسی این دگرگونی شخصیتی این فرمانده واینکه چگونه از زندگی پر عیش و نوش و خوشگذرانی شبانه به گروهی تندرو که هیچگونه ارزشی برای زندگی انسان‌ها قائل نیست، روی آورده است، می‌نویسد در پس این تحول باور نکردنی باریالی و کسانی شبیه او، پرسش‌های بسیاری نهفته است که بی‌جواب خواهند ماند. براساس گزارش روزنامه نیویورک تایمز به نقل از منابع امنیتی استرالیایی، بیش از ۷۰ جوان استرالیایی هم اکنون در صفوف گروه ترویستی داعش می‌جنگند.

شناسه خبر : 17543

این خبر رو هم ببینید

بلومبرگ: سرکردۀ جدید داعش در استانبول دستگیر شد

روزنامۀ بلومبرگ از قول مقامات ترکیه مدعی شد، سرکردۀ جدید داعش در استانبول توسط پلیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 3 =