خانه / سیاسی / کارشناسان سیاسی: اردوغان و AKP می خواهند با خشونت مسئله کُردها را حل کنند

کارشناسان سیاسی: اردوغان و AKP می خواهند با خشونت مسئله کُردها را حل کنند

دو کارشناس ارشد مسائل کردها معتقدند که رئیس‌جمهور ترکیه و حزب حاکم عدالت و توسعه می‌خواهند از طریق خشونت و راه‌حل نظامی و با پایان دادن به پ.ک.ک مسئله کردهای این کشور را حل کنند، اما چنین رویکردی جز تشدید تنش ثمره‌ای ندارد.

به گزارش کردپرس، دو سال آتش‌بس میان پ.ک.ک و دولت ترکیه جولای گذشته با حمله شدید ارتش ترکیه به پ.ک.ک در داخل و خارج از این کشور عملاً به پایان رسید اما برخلاف دوره‌های پیشین خشونت میان این دو، اکنون درگیری‌ها بیشتر در داخل شهرهای جنوب شرق ترکیه متمرکزشده و این اقدام به کشته شدن غیرنظامیان هم منجر شده است. در چندین شهر در این منطقه کردنشین حالت فوق‌العاده اعلام شده است.
کارشناسان مسائل کردها و ترکیه دلایل مختلفی را برای تشدید تنش‌ها برمی‌شمارند اما بیشتر آن‌ها عامل تشدید این خشونت‌ها را اصرار دولت و رئیس‌جمهور این کشور بر استفاده از زور برای حل مسئله کردها عنوان می‌کنند.
گارث جنکینز،پژوهشگر ارشد در مرکز تحقیقات فرا- آتلانتیک دراین‌باره به سایت  The Media Online گفته است:« رجب طیب اردوغان به‌آسانی می‌توانست تنش‌های پس از انفجار در شهر سوروچ را کاهش دهد اما وی از آن بهره‌برداری سیاسی کرد.»
وی افزود:« اردوغان بقای سیاسی خود را به‌نوعی حس محاصره در میان طرفدارانش و حفظ تنش‌های شدید اجتماعی متکی کرده است. وی می‌توانست بعد از حادثه انفجار در شهر سوروچ به بازمانده‌های کشته‌شدگان تسلیت بگوید اما وی این کار را نکرد. وقتی که این کار را عمداً نکرد اوضاع بدتر شد.»
این کارشناس مسائل کردها معتقد است فقط نمایندگان حزب دموکراتیک خلق‌ها یا HDP نزدیک به کُردها می‌توانند آتش خشونت را در شهرهای کردنشین خاموش کنند اما مسئله اینجاست که دولت نمی‌گذارد آن‌ها وارد این مناطق شوند.
وی تأکید کرد نه دولت ترکیه و نه پ.ک.ک نمی‌توانند ازنظر نظامی بر یکدیگر چیره شوند بنابراین راه‌حل سیاسی تنها انتخاب می‌تواند باشد.
جنکینز معتقد است حزب حاکم عدالت و توسعه اساساً می‌خواهد مسئله کردهای ترکیه را از طریق قوه قهریه حل کند. ما می‌بینیم که به‌طور فزاینده تلاش می‌شود از خشونت‌ها نه‌تنها برای سرکوب پ.ک.ک و گروه جوانان انقلابی و میهن‌پرست بلکه برای سرکوب همه کردها استفاده شود.
پروفسور دوغو ارگین، استاد علوم سیاسی در دانشگاه Faith هم معتقد است ازنظر دولت ترکیه حل مسئله کردها در کشور به معنی پایان دادن به خشونت‌ها و حذف پ.ک.ک است. آن‌ها فکر می‌کنند اگر این اتفاق بیفتد مشکل کردها حل می‌شود اما خشونت نتیجه مشکل و نه خود مشکل محسوب می‌شود.
وی افزود: « کُردها با توسل به خشونت به ناعدالتی‌ها، تبعیض‌ها، انکار فرهنگ و غیره واکنش نشان داده‌اند. دولت ترکیه به دنبال شناسایی علت این خشونت‌ها نیست. فقط راه‌حل سیاسی و رعایت حقوق فرهنگی می‌تواند این مسئله را حل کند.»
این کارشناس مسئله کردها در توضیح راه‌حل موردنظر خود گفت:« باید برای حل یک معضل اجتماعی به‌طور مستقیم با مردم گفتگو کرد و علت نارضایتی‌ها را از آن‌ها پرسید. باید پرسید که آنها چه انتظاراتی دارند، از چه بیم دارند و چه خواسته هایی دارند.»
دولت ترکیه در پی اقدام تعدادی از شهرداران مناطق کردنشین به اعلام خود مدیریتی در این مناطق حزب دموکراتیک خلق‌ها را به تلاش برای اعلام خودمختاری متهم کرده است اما محمود طغرل، نماینده hdp می‌گوید حزبش قصد اعلام خودمختار و تجزیه کشور را ندارد شهرداران اعلام استقلال نکردند بلکه خواستار خود مدیریتی در این مناطق شدند. این دو باهم فرق دارند. مردم در این مناطق می‌خواهند امور خود را اداره کنند دولت باید به خواسته آن‌ها توجه کند.
بیشتر درگیری‌ها در داخل شهرهای کردنشین ترکیه میان نیروهای امنیتی ترکیه و گروه وابسته به پ.ک.ک یعنی جنبش جوانان انقلابی میهن‌پرست روی می‌دهد.
گارث جنکینز معتقد است که این جنبش از جوانان کم‌تجربه‌ای تشکیل‌شده و پ.ک.ک کنترل محدودی بر آن‌ها دارد.
وی افزود این جوانان که پ.ک.ک از آن‌ها استفاده می‌کند معمولاً از خانواده‌های فقیر هستند و پ.ک.ک نمی‌تواند آن‌ها را کنترل کند.

 
کد مطلب: ۹۵۰۹۴  |  تاريخ: ۱۳۹۴/۸/۲۴  |  ساعت: ۱۵ : ۳

شناسه خبر : 15045

این خبر رو هم ببینید

مبارزه با فساد در کردستان در انتظار تحرک جدی تر

یکی از اولین سفرهای استانی، آیت الله رییسی، رییس دستگاه قضا در بدو انتصاب به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − یازده =