خانه / سیاسی /  کارشناسان مسائل کُردها؛ روسیه از PYD علیه آمریکا و ترکیه استفاده ابزاری می کند

 کارشناسان مسائل کُردها؛ روسیه از PYD علیه آمریکا و ترکیه استفاده ابزاری می کند

سرویس جهان- برخی تحلیل گران معتقدند روسیه در حمایت از حضور کردها در مذاکرات صلح سوریه صادق نیست و از این امر به عنوان ابزاری علیه ترکیه و آمریکا در تحولات سوریه استفاده می کند.

به گزارش کردپرس، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه هفته گذشته در وین بار دیگر بر حضور حزب دموکراتیک کردهای سوریه (PYD) در مذاکرات صلح سوریه حمایت کرد. وی در کنفرانس مشترک با جان کری، وزیر خارجه آمریکا گفت: ما نباید از حضور کردها در مذاکرات ژنو جلوگیری کنیم.
اما داو فریدمن، مدیر میدل ایست پترولیوم معتقد است روسیه می خواهد از مسئله عدم اجازه به کردها برای مشارکت در مذاکرات صلح برای ایجاد اختلاف میان ترکیه و آمریکا که هنوز هم پیمان هستند، استفاده کند.وی در گفتگو با آرانیوز افزود: البته که کردها باید در مذاکرات صلح شرکت کنند اما نه آن طوری که لاوروف آن را بیان می کند. روسها باز هم اختلاف نظر میان ترکیه وآمریکا را بر سر نقش PYD در روند انتقال قدرت در سوریه را یافته و از آن بهره برداری می کنند.
تونی بدران، پژوهشگر بنیاد دفاع از دموکراسی نیز می گوید دولت روسیه می خواهد با حمایت از PYD صفوف اپوزیسیون سوریه را تضعیف کند و نفوذ گروه های مورد حمایت ترکیه و عربستان را در سوریه کم رنگ کند. روسیه با حمایت از PYD قصد دارد گروه هایی را که مواضع نرم تری در قبال دولت سوریه دارند تقویت کند این کار در خدمت هدف بزرگتر روسیه در مقابل ناتو، ترکیه و آمریکا است.روسیه می خواهد ترکیه را از سوریه به بیرون پرت کند.
وی افزود: روسیه می خواهد از PYD به عنوان ابزاری برای متقاعد کردن آمریکا به همکاری نظامی و سیاسی با خود استفاده کند. از آنجایی که روسیه می خواهد PYD را وارد همکاری با دولت سوریه کند، این کشور قصد دارد با همکاری با آمریکا این کشور را نیز به دمشق نزدیک کرده و به نوعی آمریکا را به صورتی غیررسمی وادار به پذیرفتن مشروعیت دولت اسد نماید.
تیمور اخمتوف، پژوهشگر مستقل روسی نیز در این باره به آرانیوز گفت: روسیه می خواهد اطمینان یابد که PYD در تقابلات سوریه بی طرف می ماند. اگر PYD بی طرف بماند می توان آن را علیه اپوزیسیون و ترکیه به کار گرفت. لاوروف می خواهد به PYD نشان دهد که فقط روسیه از کردها حمایت می کند اما روسیه یک بازی دوگانه با PYD به راه انداخته است.
وی افزود: به نظر من روسیه در حمایت از کردها حسن نیت ندارد. مهم ترین هدف روسیه تامین امنیت دولت سوریه است.کد مطلب: ۱۰۶۵۶۴  |  تاريخ: ۱۳۹۵/۳/۱  |  ساعت: ۲۳ : ۱لینک گروه تلگرام پایگاه خبرگزاری کردنور

شناسه خبر : 13233

این خبر رو هم ببینید

لزوم تبیین اهمیت روز قدس در رسانه‌ها و فضای مجازی

مدیرکل صدا و سیمای مرکز کردستان گفت: فضای مجازی و رسانه‌های جمعی نقش مهمی در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 4 =