خانه / مشاهیر / کتاب «ناڵه‌شکینه‌» مجموعه آوازهای حسن زیرک به چاپ سوم رسید

کتاب «ناڵه‌شکینه‌» مجموعه آوازهای حسن زیرک به چاپ سوم رسید

آژانس خبری-تحلیلی کُرد نور- به مناسبت چهل و سومین سالگرد درگذشت هنرمند فقید و نام آوازه و بزرگ کُرد استاد حسن زیرک، کتاب مجموعه آوازهای وی به نام«ناڵه‌شکینه‌»که توسط قادر نصیری نیا گردآوری شده به چاپ سوم رسید و وارد بازار فرهنگ و کتابخانه کردی شد.

به گزارش کُرد نور به نقل از کردپرس کتاب «ناڵه‌شکینه‌» مجموعه آوازهای مرحوم استاد حسن زیرک که پیشتر توسط قادر نصیری نیا گردآوری شده بود و در دو نوبت به چاپ رسیده بود چاپ سوم آن نیز آماده شد و در اختیار علاقمندان و دوستداران هنر و مویسقی کردی و به ویژه این استاد نامدار و توانمند موسیقی کردی قرار گرفت.
این کتاب ۴۵۰ صفحه می باشد که از سوی نشر آنا و نشر شمیم در سال جاری به مناسبت چهل و سومین سالگرد درگذشت اتساد حسن زیرک مدتی است به چاپ رسیده و دربرگیرنده ۴۵۰ آواز می باشد
کتاب در ارتباط با زندگی، سرگذشت و آثار هنرمند نامی و توانمند عرصه موسیقی کردی زنده یاد حسن زیرک توسط قادر نصیری نیا نگارش و تدوین شده است.
کتاب «ناڵه‌شکینه» دربرگیرنده ۴۵۰ آواز استاد حسن زیرک است که طی سالهای ۱۳۲۴ تا ۱۳۵۱ اجراء شده است، چاپ اول این کتاب در سال ۱۳۸۲ توسط انتشارات گۆران چاپ و به بازار فرهنگ و هنر عرضه شد همچنین چاپ دوم آن نیز در سال ۱۳۸۴ باز هم توسط انتشارات گوران صورت گرفت و چاپ سوم این کتاب که با استقبال علاقمندان قرار گرفته با ویرایش جدید با همکاری انتشارات «کانی» روانه بازار شده است.
مؤلف کتاب در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: با وجود اینکه ۴۳ سال از درگذشت این هنرمند خوش نام و خوش صدا می‌گذرد، هنوز صدا و هنر او در هنر و مویسقی کردی بی مانند است و هر کردی در خانه اش ده ها اثر از آثار او را نگداری کرده و از آن لذت می برد.
نصیری نیا افزود: اکثر این آوازها که در کتاب آورده شده از طریق گوش دادن به کاست آثار صورت گرفته و بعد بر روی کاغذ نگارش شده است که از سال ۱۳۶۹ تا سال ۱۳۸۲ این فعالیت به نتیجه رسید و هم اکنون کاملترین کتاب در مورد آثار حسن زیرک می باشد.
وی تصریح کرد: این کتاب در ۴۴۵ صفحه شامل زندگینامه، سرگذشت و ۴۵۰ آواز از آثار مرحوم زیرک هستند و ۲۰ تصویر نیز از استاد و اجراهای وی به کتاب اضافه شده است.
نصیری نیا گفت: این ۴۵۰ آواز تدوین و نگارش شده در این کتاب همه آثار استاد زیرک نیستند چون من آنچه را در استریوها و بازار و نزد افراد قدیمی بوده جمع آوری کرده ام اما این هنرمند نامدار و توانمند بیش از ۱۳۰۰ ترانه اجرا کرده که بیش از صدها آواز آن در مراکزی که ثبت و ضبط شده وجود دارد مانند رادیو، تلویزیون وقت تهران، بغداد، کرمانشاه، تبریز، مهاباد و سنندج و اجرای برنامه های مجلسی در سلیمانیه و ارومیه و سقز و شنو و کرکوک داشته که نتوانستم از آنها بهره بگیرم.
نصیری نیا اظهار داشت: مرحوم حسن زیرک غیر از زبان کُردی (سورانی) به زبانهای فارسی، ترکی و اورامی آواز اجرا کرده که دارای ۳ مقام ترکی، ۸ مقام فارسی و ۲ مقام اورامی است و ۶۴ مقام به زبان کُردی نیز خوانده است و آواز لُری «دایه‌ دایه‌ وه‌قت جه‌نگه‌« به همراه یک هنرمند لُر اجرا کرده است که متاسفانه در دسترس نیست اما اجرای آواز با هنرمندانی چون: محمد ماملی، ملا حسین، علی سردشتی، ابراهیم خیاط، صالح دیلان و… داشته است.
گفتنی است استاد زیرک در سال ۱۳۰۰ هجری شمسی در روستای «هه رمیله» از توابع شهر بوکان چشم به جهان گشود و تمام زندگیش پر از رنج و زحمت و آوارگی و دربه دری بود و به قول ماموستا هیمن اتفاقی هم شادی و آسایش نصیب وی نشد و نه در ایران و نه در عراق روی خوشی و راحتی و آزادی را ندید و بلاخره در پنجم تیر ماه سال ۱۳۵۱ هجری شمسی در بیمارستان بوکان به علت سرطان دارفانی را وداع گفت و در کوه «ناله شکینه» بنا به وصیت خودش به خاک سپرده شد اما توانست خدمت بسیار بزرگی به هنر و موسیقی کردها بکند و نام و آثارش را در تاریخ این ملت برای همیشه ثبت و جاودان بکند و صدای رسای او هرگز نمی‌‌میرد.

شناسه خبر : 19987

این خبر رو هم ببینید

کردهای صاحب منصب در حکومت قاجاریه/ عمر فاروقی

پس از انقراض زندیه و کشیدن ارکان حکومتی بطرف خراسان و بخصوص مشهد مقدس حکام …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + نه =