خانه / اجتماعی / کرایه های تاکسی غیر رسمی گران شد/ رانندگان مهلت بدهند

کرایه های تاکسی غیر رسمی گران شد/ رانندگان مهلت بدهند

دنیامالی با بیان اینکه در وضعیت مبهم که میزان افزایش هزینه ها مشخص نیست، قیمت ها لجام گسیخته افزایش پیدا خواهد کرد که این نه به صلاح مردم است و نه به صلاح رانندگان تاکسی می گوید: این موضوع در دستور کار کمیسیون عمران قرار می گیرد تا میزان افزایش هزینه ها و نحوه حمایت از آنها مشخص شود.

رییس کمیسیون عمران شورای شهر تهران می گوید: اینکه بدون آنکه خدمات یا حمایتی پیش بینی شود هزینه ها بالا رود و حتی در این خصوص اطلاع رسانی هم نشود، درست نیست اما رانندگان تاکسی حوصله به خرج دهند تا ما این موضوع را بررسی کنیم.
به گزارش بلدیه، هنوز اخبار رسمی در خصوص تک نرخی شدن نرخ بنزین منتشر نشده بود که کرایه های تاکسی گران شد . اگر قبلا برای هر سوار و پیاده شدنی باید هزار تومان به رانندگان تاکسی های گردشی می پرداختی بدون آن که نرخ روی شیشه جلو چه می گوید ،طی دو سه روز گذشته کوتاه ترین مسیر را باید هزار و ۲۰۰ تومن پرداخت کنید .
در این چند روز بارها مسئولان شهری هشدار داده اند اجازه افزایش نرخ کرایه های تاکسی را نخواهند داد. این تنها واکنش مدیریت شهری به خبر اعلام شده از سوی  سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی بود . دولت هم   تصمیمی برای حمایت از ناوگان تاکسیرانی را ندارد.
 احمد دنیامالی رئیس کمیسیون عمران شورای شهر تهران با اشاره به تک نرخی شدن بنزین، به بلدیه می گوید: اجرایی شدن این موضوع هزینه های رانندگان تاکسی را بالا خواهد برد اما پیش بینی برای بسته های حمایتی از رانندگان نشده و ما نیز با این پارادوکس ها مواجهیم. به هر حال اگر سهمیه ای کم می شود یا برداشته می شود باید حمایت های لازم انجام شود. در حال حاضر ما از شرکت های تاکسیرانی درخواست می کنیم فرصتی دهند تا در این خصوص تصمیم گیری شود و فعلا نرخ های قبلی را رعایت کنند. ما قطعا به عنوان نمایندگان پارلمانی به دنبال احقاق حقوق آنها هستیم.
وی ادامه داد: اینکه بدون آنکه خدمات یا حمایتی پیش بینی شود هزینه ها بالا رود و حتی در این خصوص اطلاع رسانی هم نشود، درست نیست اما رانندگان تاکسی حوصله به خرج دهند تا ما این موضوع را بررسی کنیم.
دنیامالی با بیان اینکه در وضعیت مبهم که میزان افزایش هزینه ها مشخص نیست، قیمت ها لجام گسیخته افزایش پیدا خواهد کرد که این نه به صلاح مردم است و نه به صلاح رانندگان تاکسی می گوید: این موضوع در دستور کار کمیسیون عمران قرار می گیرد تا میزان افزایش هزینه ها و نحوه حمایت از آنها مشخص شود.
 اسماعیل دوستی،عضو شورای شهر تهران هم می گوید: همزمان با گران شدن بنزین کمیته حمل و نقل شورای شهر تهران ارائه بسته های تشویقی به رانندگان تاکسی را بررسی می کند .
اودرپاسخ به این پرسش که آیا با حدف سهمیه بنزین رانندگان تاکسی احتمال گران شدن دوباره نرخ های کرایه های تاکسی وجود دارد می گوید: باید این موضوع در کمیته حمل و نقل شورای شهر تهران بررسی شود . تک نرخی شدن بنزین بر معاش رانندگان تاکسی تاثیر خواهد گذاشت و ما باید بررسی کنیم از چه طریق می توانیم این افزایش هزینه ها را جبران کنیم .
 وی ادامه می دهد: این موضوع در دستور کار کمیته حمل و نقل شورای شهر تهران قرار خواهد گرفت که لایحه ای برای کرایه ها پیش بینی یا با دولت برای حمایت از این قشر مذاکره شود .
حسن کریمی معاون عمرانی استاندار هم در این رابطه می گوید:از جزییات حذف سهمیه رانندگان تاکسی اطلاعی ندارم و هنوز بسته های تشویقی یا برنامه حمایتی برای رانندگان تاکسی پیش بینی نشده است . اما حمایت از حمل و نقل عمومی همیشه از اولویت های دولت بوده است .
میثم مظفر رییس سازمان تاکسیرانی شهرداری تهران هم در گفتگویی از دولت درخواست کرده است با در نظر گرفتن یارانه ویژه برای سوخت تاکسی‌ها در کل کشور کمک ویژه ای به این قشر داشته باشد تا موجبات قانون گریزی و تخطی از قیمت مصوب صورت نگیرد.
مدیران شهری به رانندگان تاکسی هشدارداده اند حق گران کردن کرایه ها را ندارند .محسن سرخور،رییس کمیته حمل ونقل و ترافیک شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به تک نرخی شدن قیمت بنزین در روزهای اخیر،گفت: شورای اسلامی شهر تهران مصوبه افزایش کرایه تاکسی ها در سطح شهر تهران را در سال ۹۳ تصویب و از اوایل سال ۹۴ نیز اجرایی شد بنابراین تاکسی ها حق افزایش نرخ بیش از قیمت مصوب را ندارند.
  او اضافه می کند : در حال حاضر  سهمیه بنزین تاکسی‌ها قطع نشده است  و از طرفی نیز اکثر تاکسی های شهر تهران دوگانه سوز بوده و از سوخت CNG نیز استفاه می‌کنند ، بنابراین افزایش کرایه ها در این مقطع منطقی نیست  و سازمان تاکسی رانی باید نظارت خود را بر اجرایی شدن مصوبه شورا در خصوص نرخ کرایه ها افزایش دهد..
 وی در ادامه تاکید می کند: هرگونه افزایش نرخ کرایه توسط تاکسی‌ها خلاف قانون است و افزایش کرایه در هر مقطعی نیاز به مصوبه شورای اسلامی شهر تهران دارد.
 عیسی فرهادی فرماندار تهران هم با تایید سخنان سرخو  با بیان اینکه تاکسی ها به هیچ وجه اجازه افزایش نرخ مجدد کرایه های تاکسی را ندارند گفتمی گوید :از ابتدای سال جاری و با تصویب شورای اسلامی شهر کرایه تاکسی ۲۰درصد افزایش داشته است . اما با توجه به تک نرخی شدن سوخت از شب گذشته بطور قطع تاکسیرانان اجازه افزایش نرخ کرایه ها را برای بار دوم ندارند در عین حال که برنامه ایی هم برای بررسی مجدد کرایه ها و افزایش کرایه در شورا و فرمانداری مطرح نیست .
فرماندار تهران با بیان اینکه اکنون ۸۰ درصد تاکسی های شهر تهران سوخت گاز مصرف می کنند می گوید : با توجه به اینکه نرخ سوخت گاز تغییری نداشته و در عین حال بسیار مقرون به صرفه نیز هست دیگر نیازی به افزایش مجدد کرایه تاکسی ها نیست .
این در حالی است که به زودی نرخ گاز نیست افزایش پیدا خواهد کرد .  استاندار تهران هم در واکنش به تک نرخی شدن بنزین و تاثیر آن بر روی کرایه های تاکسی می گوید: این افزایش قیمت‌ها مدیریت شده خواهد بود، زیرا درخصوص قیمت وسایل حمل و نقل عمومی (اتوبوس، مینی‌بوس، تاکسی و مترو) وزارت کشور و استانداری ورود خواهند کرد و قطعا از افزایش بی‌رویه این قیمت‌ها جلوگیری خواهد شد.
حسین هاشمی با بیان این که آنچه برای ما در درجه اولویت قرار دارد، کنترل و مدیریت قیمت وسایل حمل و نقل عمومی است می گوید: در ارتباط با خودروهای شخصی نیز خود مردم باید این مساله را مدیریت کنند تا در حق‌شان اجحاف نشود. البته در راستای کنترل قیمت خودروهای شخصی نیز چنانچه در حق مردم اجحاف شود، می‌توان به طور قانونی با این مساله برخورد کرد، هرچند رسیدگی به آن راحت نیست.
به گزارش بلدیه ؛طبیعی است با گران شدن بنزین و افزایش هزینه ها رانندگان تاکسی این افزایش از جیب مسافران پرداخت شود . شایعه گرانی بنزین هنوز رسمی نشده نرخ های کرایه تاکسی به طور خودسرانه افزایش داشت . حال مدیران شهری بارهادر رسانه ها اعلام کنند رانندگان تاکسی حق افزایش کرایه را ندارند.
دعوای شهروندان با رانندگان تاکسی کف خیابان ادامه دارد . مدیران شهرداری ساکت در حال نظاره کردن این معرکه هستند. در این چند روز روابط عمومی شهرداری تهران در خصوص گران شدن کرایه ها ازمسئولان دولتی و اعضای شورای شهر مصاحبه هایی منتشر کرده است . اما هنوز هیچ اظهار نظری در رابطه با این اتفاق از سوی معاون حمل و نقل شهرداری منتشر نشده است و رانندگان تاکسی در این میان همچنان بلاتکلیف هستند .آیا حمایتی از سوی مدیران شهری خواهند شد  یا خودشان خودسرانه افزایش هزینه ها را از مسافران بگیرند .

شناسه خبر : 7597

این خبر رو هم ببینید

رکورد سه استان کُردنشین در تورم آبان ماه / جایگاه اول و دوم تورم نقطه به نقطه آبان ماه به نام کرمانشاه و کردستان ثبت شد

کرمانشاه و کردستان در تورم نقطه به نقطه منتهی به آبان ماه رکورد زدند و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + هشت =