خانه / اجتماعی / کردستان استان رها شده/ بدترین عملکرد حوزه اشتغال ایران در کردستان رقم خورد

کردستان استان رها شده/ بدترین عملکرد حوزه اشتغال ایران در کردستان رقم خورد

استان کردستان در سال های اخیر به یک استان رها شده از نظر مدیریتی تبدیل شده است و مسئولان آن هم در مقابل انتقاد که هیچ، حتی در مقابل «آمارهای رسمی» مدام دست به توجیهات بعضا خنده دار می زنند و از زیر بار مسئولیت شانه خالی می کنند.

به گزارش کُرد پرس، همین یکی دو  هفته قبل بود که وقتی رسانه منتقد در استان، آمار تورم را از میان «جدول های مرکز آمار ایران» استخراج و نتیجه را بر اساس نتایج به دست آمده این نهاد رسمی کشوری، اعلام کرد، مسئولان بر آشفته جلسه خبری تشکیل دادند. آنها در مقابل اینکه بر اساس آمار مرکز آمار ایران کردستان یکی از گران ترین استان های کشور است موضع توجیهی گرفتند و می خواستند این فرض را به مردم بقبولانند که با وجود اینکه کم کاری کرده اند و کردستان به سطح استان با بالاترین نرخ تورم رسانده اند اما همچنان مردم تباید بگویند کردستان گران است چرا چون به «تریج قبای آقایان» بر می خورد که مدیریت های مشعشعشان در آماری رسمی کشور جور دیگری نمایان شود.

حالا یک هفته نگذشته برگ زرین افتخار دیگری حاصل عملکرد آقایان در استان به ثبت رسیده  و بر اساس آخرین گزارش مرکز آمار ایران که ۲۱ اردیبهشت در تارنمای ای نهاد قرار گرفته است، استان کردستان بعد از کرمانشاه بالاترین نرخ بیکاری در سال ۹۹ را به خود اختصاص داده است. این در حالی است که بر اساس همین آمار کردستان با فاصله بالاترین نرخ بیکاری در کشور را در فصل زمستان با نرخ بیکاری ۱۸٫۸ به خود اختصاص داده است. بر اساس این آمار نرخ بیکاری کردستان در سال گذشته ۱۴٫۴ درصد است که نسبت به میانگین کشوری بیش از ۴ درصد بالاتر است.

هر چند کرمانشاه با نرخ کمی بیش از ۱۵ درصد بالاترین نرخ بیکاری سال ۹۹  را به خود اختصاص داده است، اما این نکته را نباید از یاد برد که نرخ بیکاری کرمانشاه در سال های اخیر از حدود ۲۰ درصد به این رقم رسیده است و نرخ این شاخص در استان کرمانشاه روندی به شدت کاهشی داشته است اما مدیریت محفلی در کردستان کاری کرده است در سال های اخیر نرخ بیکاری در کردستان صعودی باشد و اکنون می توان  با این داده ها استناد کرد:  بدترین نوع عملکرد در ایران در سال ۹۹ متعلق به استان کردستان است.

این را بگذاریم در کنار تورم که مدام استان کردستان در سال گذشته در رتبه های بالای جدول بوده است و در آخرین آمار در رتبه اول نقطه به نقطه ایستاده بود درک خواهیم کرد مدیریت محفلی چه بلایی می تواند سر یک استان با ظرفیت های کردستان بیاورد.

با وجود تمام ظرفیت های استان کردستان، حاصل شده است که کردستان بر اساس «شاخص فلاکت» یکی از مفلوک ترین استان های ایران شود چرا که این شاخص حاصل برآیند نرخ بیکاری و تورم است. یعنی هر چه در یک اقتصاد میزان نرخ تورم و بیکاری بالاتر باشد آن اقتصاد مفلوک تر است و استان کردستان به برکت «مدیریت های چند نفره» و «محفلی» در سال های اخیر در این دو شاخص اول بوده و رکورد فلاکت را زده است.

شناسه خبر : 24737

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 2 =