کردستان به عنوان پایلوت ارتقای هنرهای سنتی کشور انتخاب شد

خبرگزاری تسنیم: مدیرکل دفتر حمایت از تولید معاونت صنایع دستی کشور گفت: کردستان به دلیل دریافت نشان ملی صنایع دستی به عنوان پایلوت برای ارتقای هنرهای سنتی و صنایع دستی در مرکز معرفی شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سنندج، کامران سبزمیدانی صبح امروز در جلسه بررسی مشکلات و موانع پیش روی صنعتگران استان کردستان که در سنندج تشکیل شد با اشاره به اینکه یکی از برنامه‌ها برای توسعه و تقویت صنایع دستی کردستان ایجاد خانه‌های صنایع دستی است اظهار کرد: اعتقاد کارشناسان بر این است که ایجاد خانه صنایع دستی سبب تقویت و بالا  بردن کیفیت صنایع دستی  در  کردستان می‌شود.
وی گفت: با توجه به برنامه‌ها و شاخصه‌های صنایع دستی در سطح کشور امسال تمامی برنامه‌ها و اهداف صنایع دستی استان کردستان که به عنوان اولین استان در سال جدید برای ارائه راهکارهای توسعه صنایع دستی انتخاب شده است باید تحقق یابد.
مدیرکل دفتر حمایت از تولید معاونت صنایع دستی کشور تصریح کرد: هر چه کیفیت محصولات بهتر باشد به مراتب کمیت هم افزایش و ارتقاء خواهد یافت و این امر می تواند سبب ایجاد اشتغال و توسعه صنایع دستی و افزایش کیفیت محصولات صنایع دستی در سطح استان کردستان شود.
وی گفت: ما در بحث آموزش باید به سمت ایجاد اشتغال و ایجاد انگیزه برای اشتغالزایی هنرمندان و صنعتگران استان حرکت کنیم.
سبزمیدانی افزود: اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان باید برنامه‌ریزی‌های خود را بر اساس ایجاد آموزش در راستای ایجاد انگیزه و اشتغالزایی، ارتقاء کیفیت و کمیت محصولات تولیدی صنایع دستی و توسط صنعتگران و هنرمندان، ایجاد خانه‌های صنایع دستی برای حمایت از صنعتگران و هنرمندان، ارائه تسهیلات به هنرمندان و صنعتگران برای احیاء هنرهای صنایع دستی و سنتی، جذب فراگیر هنرمندان برای توسعه  هنر آنها و ایجاد کارگاه‌های تولیدی هنرهای شاخص صنایع دستی استان تدوین و تنظیم و به مرکز ارائه دهد.
وی خاطر نشان کرد: استان کردستان به دلیل دریافت  نشان ملی  صنایع دستی به عنوان پایلوت برای ارتقاء هنرهای سنتی و صنایع دستی در مرکز معرفی شده و برنامه‌های ما نیز برای این استان این است که تعداد 10 کارگاه هنرهای سنتی و صنایع دستی شناسایی  و  اعتبارات لازم برای تجهیز و حمایت از آنها در نظر گرفته شود تا بتوانیم تغییراتی در فرآیند پروسه تولیدات صنایع دستی و ایجاد نوآوری و یا احیاء هنرهای سنتی قدمهای اعمال کنیم.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان هم در این جلسه گفت: متاسفانه در سطح استان خانه صنایع دستی نداریم که امیدواریم با تدابیر مدیران کشوری بتوانیم در راستای حمایت از هنرمندان و صنعتگران کردستانی و ایجاد اشتغال آنها قدم‌های مثبتی برداریم.
رسول اشتودان افزود: ایجاد خانه‌های صنایع دستی در سطح استان کردستان می تواند نقطه عطفی برای حمایت از صنعتگران  و هنرمندان و ایجاد اطلس صنایع دستی و احیاء هنرهای صنایع دستی منطقه باشد.
 

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *