خانه / سیاسی / کردستان عراق، پیشنهاد العبادی را پذیرفت

کردستان عراق، پیشنهاد العبادی را پذیرفت

دولت محلی منطقۀ کردستان عراق اعلام کرد که پیشنهاد حیدر العبادی نخست وزیر این کشور مبنی بر تحویل نفتِ تولیدی کردستان به دولت فدرال در قبال پرداخت حقوق کارمندان را می پذیرد.

به گزارش آران نیوز: دولت محلی منطقه کردستان عراق، با اعلام این موضوع در بیانیه ای شمار کارمندان خود را یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر اعلام کرد و هزینۀ لازم برای پرداخت حقوق این تعداد کارمند را ۸۹۰ میلیارد دینار ارزیابی کرد که ۳۳۶ میلیارد دینار از آن باید به نیروهای پیشمرگه پرداخت شود.
کردستان عراق تاکید کرد که در مقابل، حاضر است تمام نفتِ تولیدی خود را به دولت فدرال تحویل دهد.
دولت محلی کردستان عراق، همچنین بر اهمیت ادامه گفت وگو و اجرای تعهدات قانونی متقابل با دولت فدرال بر اساس منافع مشترک و تضمین اعتبارات قانونی و مالی از عایدات فدرال بر اساس قانون اساسی عراق، تاکید کرد.
حیدر العبادی نخست وزیر عراق، دوشنبه گذشته ضمن انتقاد از تصمیم مسؤولان منطقه کردستان برای برگزاری همه پرسی جهت اعلام استقلال، هشدار داد که پرداخت حقوق کارمندان منطقه کردستان، مشروط به تحویل عایداتِ فروش نفت کردستان است.
از سوی دیگر، وزارت منابع طبیعی در کردستان عراق، اعلام کرد که میزان صادرات نفتی “مستقل” کردستان عراق در نیمه دوم سال گذشته میلادی، بالغ بر ۴ میلیارد دلار بود و در آن مدت، دولت محلی منطقه کردستان عراق، بیش از ۱۰۰ میلیون بشکه نفت خام فروخت.
موضوع نفت و گاز، از موضوعات حل نشده میان دولت عراق و مسؤولان محلی منطقه کردستان به شمار می رود. دولت محلی کردستان عراق، از ابتدای ماه ژوئن گذشته اعلام کرده بود که نفت خود را به صورت مستقل، خواهد فروخت. در پی آن نیز، نیچروان بارزانی نخست وزیر دولت محلی کردستان عراق، دولت مرکزی را به امضای توافقنامه ای جدید میان بغداد و اربیل فراخواند.تاریخ : پنجشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۴     |     کد : ۴۸۱۹۱لینک گروه تلگرام پایگاه خبرگزاری کردنور

شناسه خبر : 14143

این خبر رو هم ببینید

بلومبرگ: سرکردۀ جدید داعش در استانبول دستگیر شد

روزنامۀ بلومبرگ از قول مقامات ترکیه مدعی شد، سرکردۀ جدید داعش در استانبول توسط پلیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + سیزده =