خانه / اجتماعی / کردستان مستعد برای جذب توریست/ صنعت گردشگری کردستان نیازمند همت مسئولین

کردستان مستعد برای جذب توریست/ صنعت گردشگری کردستان نیازمند همت مسئولین

اگرچه صنعت گردشگری در استان کردستان مورد غفلت و بی توجهی قرار گرفته است اما این استان همچنان دارای پتانسیل های بالا برای جذب گردشگر است

مریوان –گردشگری یا توریسم کلمه ای است که اغلب کشورهای دنیا از آن به عنوان یک ابزار برای کسب درآامد مورد استفاده قرار میدهند اگرچه صنعت گردشگری در استان کردستان مورد غفلت و بی توجهی قرار گرفته است اما این استان همچنان دارای پتانسیل های بالا برای جذب گردشگر است.
 
بحث بیکاری نوجوانان و جوانان امروزه به یکی از مهمترین دغدغه های ملی تبدیل شده است و این امر در حالی است که در اکثریت کشورهای دنیا به ویژه کشورهایی همچون ترکیه که از منابع زیر زمینی برخوردار نیستند از کلمه ای به نام جذب توریست برای رفع بیکاری استفاده بهینه دارند.
 
بسیاری از کشورهای دنیا برای جذب ارزهای مورد نیاز خود و همچنین ایجاد اشتغال و رفع بیکاری در مناطق تحت سلطه خود به کار می برند تا با استفاده از ان برای جوانان جویای کار فرصتی دست دهد که بتواند وارد بازار کار شود تا آمار بیکاری نیز در ان کشورها از بین رود، هرچند این کلمه ای آشنا برای تمام اقشار درون جامعه ما نیز هست اما می توان گفت که این کلمه آشنا یک دنیا سوال بی انتهایی است که هیچ گاه مورد استفاده درست قرار نگرفت.
 
کلمه توریست از زمانی پدید آمد که افراد قشر متوسط به مسافران طبقه اشراف پیوستند، هنگامی که قدرت مالی مردم در حد قابل توجهی افزایش یافت و افراد درون قشر متوسطه جامعه توانستند با بالابردن توان مالی خود را به قشر مرفه جامعه برسانند درصدد دیدن شهرها و کشورهای مختلف این کره خاکی برآمدند و این سبب رونق پدیده ای به نام توریست شد که اولین بار در سال ۱۹۳۷ در سازمان ملل متحد با این نام خوانده شد.
 
بسیاری از کشورهای دنیا با نداشتن کمترین منابع و معادن خدادای چون معادن سنگ، سیمان، طلا و حتی نفت امروزه با هزینه کردن در امر جذب توریست و پرداختن به امر گردشگری توانسته اند که سرمایه های قابل توجهی را برای خود بدست آورند، کشورهایی مانند ترکیه را می تواند از موفق ترین کشورهای اطراف ایران نام برد که توانسته است از این صنعت به بهترین شیوه ممکن برای خود به کارگیرد.
 
کردستان مستعد برای جذب توریست
 
 ایران دارای پتانسیل های بسیار وسیع برای جذب گردشگر است و در این بین استان کردستان را می توان از معدود استان های کشور ایران اسلامی نام برد که با داشتن پتانسیل های وسیع در این زمینه یکی از یکه تازهای میدان جذب سرمایه های ملی و ایجاد اشتغال با استفاده از صنعت گردشگری است که متاسفانه تابه حال مورد توجه کامل مسئولان قرار نگرفته است.
 
گردشگران همواره به آب و هوای مقصد و فرهنگ عمومی مردم منطقه مورد نظر خود برای سفرکردن به آنجا اهمیت ویژه ای می دهند و این درحالی است که استان کردستان چون منطقه ای کوهستانی با ارتفاع دوهزار متر از سطح دریاست از مرتفع ترین استان های ایران محسوب می شود و با داشتن میزان بارندگی قابل توجهی همواره از منظره های دلگیری برخوردار بوده است که می تواند برای ورود گردشگران به این منطقه به شیوه ای کاملا منطقی و عالی استفاده نمود که تابه حال آن چنان که باید و شاید است مورد لطف مسئولان ذیربط قرار نگرفته است.
 
کردستان منحصر به فرد از لحاظ فرهنگی
 
کردستان از نظر فرهنگی نیز دارای یک سری رسم و رسوم های خاص خود است که در نهایت می تواند به خوبی در نظر گردشگران عالی جلوه نموده و محرکی برای داشتن دغدغه سفر به آن در وجودشان باشد.
 
استان کردستان با داشتن سابقه ای تاریخی چشمگیر و گرسترده خود یکی از استان های کاملا درخشان از نظر تاریخی و قدمتی بودنش است که تابه حال به شیوه ای کاملا مفید برای شناخت آن در استان های دیگر و کشورهای دیگر به ویژه کشورهای همسایه که با کردستان مرز مشترکی دارند انجام نشده و همین امر یکی از مهمترین دلایل بی رونقی صنعت گردشگری در این استان نیز شده است.
 
آثار باستانی و محوطه های تاریخی متعددی در استان کردستان وجود داشت که امروزه بسیاری از انها هنوز پایدار مانده اند که می توان از انها برای جذب گردشگر استفاده نمود، آثار بسیار زیادی نیز به دلایل متعدد طبیعی و اجتماعی چون وجود نم و رطوبت زیاد،زمستان های سرد، عاملی در تخریب، فرسایش وآسیب رسانی به به آنها و عدم توجه کافی مسئولان به این اماکن تاریخی باعث و بانی از بین رفتن این اماکن شد.
 
آثار باستانی کردستان قربانی عدم توجه
 
هرچند بسیاری از این آثار تاریخی به دوران قبل از تاریخ تا دوران اسلام است اما هنوز به این آثار آن چنان که بادی مورد توجه کلی قرار گیرد مورد توجه نیست و حتی با عدم توجه مسئولان بسیاری از این آثار تاریخی مورد تخریب افراد سودجو قرار گرفته که با آنها برخورد نشده است.
 
وجود بی نظیرترین جاذبه های فرهنگی کردستان را به معدودترین استان های کشور ساخته است که از تنوع فرهنگی زیادی برخوردار است ویژگی هایی چون زبان، لباس، رقص، جشن ها و مراسم خاص که در کردستان موجود است همراه با صنایع دستی خاص هرمنطقه این استان باعث گردیده است تا کردستان به یکی از استان های دارای تنوع فرهنگی کشور تبدیل کند که در نوبه خود از کم نظیرترین استان های کشور از نظر داشتن تنوع های فرهنگی است.
 
سخن گفتن با لهجه های “سورانی” ، “گوران”، ” کلهر”، اردلانی و .. تنوعی در سخن گفتن این استان شده است که خود می تواند مورد توجه توریت ها قرار گیرد که در نهایت مورد استفاده برای جذب و رونق صنعت گردشگری شود که تابه حال مورد کم لطفی های زیادی از سوی مسئولان قرار گرفته است تا جائیکه بعضی از این لهجه ها در زیر بار فشار لهجه های دیگر قرار گرفته و چون فریادرسی ندارد در معرض انقضا نیز می باشد.
 
کردستان سرزمین زیباترین پوشش های اسلامی
 
وجود زیباترین نوع پوشش اسلامی نیز تابه حال نتوانسته است کمی از کم لطفی و بی مهری های مسئولان را برای جلب توجه به این استان بکاهد، وجود این زیبایی در پوشش زنان کرد تجلی بیشتری دارد.شهر سنندج در مرکز این استان قرار دارد که دارای آثار تاریخی زیادی چون خانه کرد و مسجدجامع سنندج است که متاسفانه در هیچ یک از مناطق این شهرستان برای شناخت و یافتن راه رسیدن به آنها تابلویی نصب نشده که حداقل کاری باشد برای شناخت این اماکن برای کسانیکه در حال صفر به این شهرستان می باشند.
 
عمارت خسروآباد، موزه ی سنندج و حتی مجموعه پارک های تفریحی آبیدر از مهمترین مکان های شهرستان سنندج می باشند که هرچند برای حفظ و نگه داری انها کارهای قابل توجهی انجام شده است اما با اولین نگاه به این مکان ها می توان فهمید که تا چه اندازه ای این اماکن مورد غضب مسئولان قرارگرفته اند و حتی برای شناخت آن به عالم درونی ایران اقدامات بسیار اندکی انجام شده که هیچ گاه قابل قبول نبوده و نیست.
 
سه عنصری با نام های، درآمد متغیر یعنی پولی که صرف خرید لوازم غیر ضروری می شود، وقت که صرف خرید شود و سازمان دهی در غالب مسکن و تسهیلات و وسائل نقلیه از جمله عناصری هستند که باعث می شود فردی دست به گردش در دنیای خارج از دنیای شهر یا کشور خود گردد که می توان با توجه به این مسئله فهمید که گردشگری که وارد مکانی می شود با خود مقداری پول برای خرج کردن آورده است که می تواند برای جوانان آن مکان ایجاد سرمایه کند و این امر باید مورد توجه مسئولان برای ایجاد اشتغالی پایدار گردد.
 
کردستان فاقد هتل های مخصوص برای گردشگران
 
عدم وجود هتل های آنچنانی که مورد توجه گردشگران قرار گیرد یکی از مهمترین مشکلات کردستان به ویژه شهرسهای مرزی چون مریوان است که در هنگام ورود گردشگران به این مکان ها پدیدار می شود و امری است که همواره مسئولان از آن فرار می کنند و تنها هتل های درحد پائین این شهرستان ها را بهانه داشتن هتل های باکیفیت می کنند.
 
کم لطفی مسئولان به بحث صنعت گردشگری در کردستان به ویژه شهرستان هایی که دارای پتانسیل های فوق العاده برای جذب گردشگر هستند در حالی است که گردشگری و توریسم به صنعتی بسیار پول ساز در دنیا تبدیل شده است.
 
وجود منحصربه فردترین دریاچه آب شیرین دنیا در شهرستان مریوان، به تنهایی خود می تواند در امر گردشگری بسیار مفید عمل نماید و با هجوم گردشگران از تمام نقاط دنیا به این مکان گردد که این امر نیز با بی توجهی کامل مسئولان روبرو شده است تاجائیکه این دریاچه در حال نابودی کامل است.
 
ساماندهی نشدن بحث گردشگری در کردستان به ویژه شهرستان مریوان یکی از مشکلات بسیار بزرگ این صنعت است و این به دلیل ضعف زیرساخت‌ها و کمبودهای مراکزخدماتی و رفاهی و اماکن اقامتی- پذیرایی در شهرها و محورها و سایر حوزه‌های گردشگری شهرستانها است که بخشی از آن نیز مربوط به آثار و عواقب جنگ تحمیلی می‌باشد.
 
عدم برنامه‌ریزی اصولی و استفاده معقول از جاذبه‌های گردشگری شهرستانها متناسب با قابلیت‌ها و ظرفیت محیطی ، بخشی‌نگری و نداشتن دید یکپارچه و سیستمی در تدوین و اجرای برنامه‌ها،عدم توجه به بخش خصوصی در برنامه ریزی ها ، ضعف تبلیغات و اطلاع‌رسانی به‌روز، عدم وجود قوانین و مقررات راهگشا در بسیاری موارد، ضعف در آمارها و عدم وجود آمار و اطلاعات دقیق و به‌روز، کمبود نیروی انسانی متخصص و کارآمد و عدم وجود مراکز آموزشی گردشگری در شهرستان را از جمله محدودیت‌های دیگر بخش گردشگری است.
با توجه به جاذبه های تاریخی، طبیعی، فرهنگی و موقعیت جغرافیایی بسیار مساعد منطقه در زمینه گردشگری روستایی لازم است گردشگری روستایی به عنوان محور توسعه اقتصادی–اجتماعی منطقه دربرنامه هاموردتوجه قراربگیرد.منبع: خبرگزاري كرد پرس

شناسه خبر : 9697

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × پنج =