کشته و ربوده شدن 9 هزار و 900 کُرد ایزدی از سوی داعش

سرویس عراق و اقلیم کردستان – سازمان ملل هنوز هیچکدام از آمارهای منتشر شده در خصوص خسارات وارده به کردهای ایزدی شنگال را تایید نکرده است. این در حالی است که گمانه زنی ها در این زمینه از کشته شدن 2 هزار 500 تا 5 هزار نفر و ربوده شدن نزدیک به 6 هزار نفر حکایت دارند.

به گزارش کردپرس به نقل از روداو، کمیسیون مستقل بین المللی تحقیقات وابسته به سازمان ملل متحد اعلام کرده است که جنایات انجام شده علیه کردهای ایزدی در منطقه شنگال و اطراف آن در ردیف ژینوساید و نسل کشی قرار داشته این کمیته برای برآورد دقیقتر تعداد افراد کشته و ربوده شده توسط داعش دست به تحقیقات میدانی زده و نتیجه مطالعات خود را در مجله فارین افیزر آمریکا منتشر کرده است.
اگر چه در یک سال گذشته آمار و اطلاعات گوناگونی در مورد خسارات جانی وارده به کردهای ایزدی از سوی داعش اعلام شده است لیکن سازمان ملل متحد تا کنون هیچیک از این آمارها را تایید نکرده است. برخی از این آمارها تعداد کشته ها را عددی میان 2500 تا 5000 کشته و تعداد ربوده شده ها را 6000 نفر تخمین زده اند.
بر اساس این گزارش این اعداد و ارقام  علاوه بر اهمیت رسمی برای ارائه به دادگاه های ذیصلاح و نسل کشی عنوان کردن این جنایات از نقطه نظر برآورد میزان کمک های لازم به کردهای ایزدی و تحقیق درباره مفقود و ربوده شده ها نیز بسیار حیاتی است.
در این تحقیقات از 1300 خانواده تحقیق به عمل آمده که اکثریت آنها کرد ایزدی و اهل شنگال بوده و بقیه نیز از دیگر مذاهب و قومیت ها بوده اند. بر اساس این تحقیقات در چند روز حمله داعش به شنگال و مناطق اطراف آن 9900 کرد ایزدی برابر با 2.5 درصد ساکنین این منطقه کشته یا ربوده شده اند. از این تعداد 3100 نفر کشته شده اند که 1700 نفر از آنها به دلیل تشنگی و گرسنگی جان خود را از دست داده و بقیه نیز به قتل رسیده اند. 6800 نفر دیگر از کردهای ایزدی در منطقه شنگال و اطراف آن ربوده شده اند.
از این تعداد ربوده شده تا زمان انجام این تحقیقات 4300 نفر نجات یافته و سرنوشت 2500 نفر نیز هنوز نامعلوم است. البته این موضوع نیز مطرح است که تعداد کشته ها و ربوده شده ها ممکن است بیش از این باشد چرا که شماری از خانوارها به کلی ربوده یا کشته شده اند و بازمانده ای برای بازگویی سرگذشت آنها در دسترس نبوده است.
بر اساس اطلاعاتی که در این مجله منتشر شده است علیرغم اینکه در اکثریت جنگ های عشیره ای در عراق مردان بالغ مورد هدف قرار می گیرند لیکن داعش هیچ تفاوتی در این مورد قائل نشده و قربانی اصلی داعش افرادی با سن زیر 15 سال بوده و تعداد کشته و ربوده شده ها در هردو جنس نزدیک است.
شاهدان عینی سرنوشت دختران و پسران ربوده شده را متفاوت توصیف کرده اعلام کرده اند دختران به عنوان هدیه به افراد داعش داده شده و یا فروخته شده اند و پسران نیز به اجبار روانه کمپ های نظامی داعش شده اند.
سال 2015 دفتر کمیساریای عالی سازمان ملل متحد این اقدام داعش را ژینوساید و اقدام به نسل کشی اعلام کرده یک سال بعد از آن نیز پارلمان آمریکا خشونت های داعش علیه کردهای ایزدی، شیعیان، مسیحیان و دیگر گروه ها را نسل کشی به شمار آورد.
کد مطلب: 132127  |  تاريخ: ۱۳۹۶/۴/۳  |  ساعت: ۱۴ : ۴۷

این خبر رو هم ببینید

دستگیری یکی از سرکردگان داعش در حومه رقه

نیروهای دموکراتیک سوریه یکی از فرماندهان داعش را در حومه رقه دستگیر کردند. به گزارش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *