کشف دست ساخته هایی با قدمت 40 هزار سال در روستای هجیج

کرمانشاه- کاوش در منطقه هجیج شمال غرب استان کرمانشاه علاوه بر کشف دست ساخته های سنگی با قدمت 40 هزار سال به نمایان شدن نشانه هایی از دوره فراپارینه سنگی نیز همراه بود.

به گزارش کردپرس از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، سونیا شیدرنگ سرپرست کاوش در منطقه هجیج شمال غرب استان کرمانشاه امروز دوشنبه با اعلام این خبر تصریح کرد : نتایج اولیه برنامه پژوهشی شناسایی و کاوش در مکان های پارینه سنگی منطقه هجیج شمال غرب استان کرمانشاه حاکی از وجود آثار سکونت انسان های نخستین در این منطقه است.
او افزود: این کاوش که در چند پناهگاه صخره ای در نزدیکی روستای هجیج در حال انجام است، منجر به شناسایی بقایای فرهنگی دوره پارینه سنگی میانی شده است.
به گفته شید رنگ، تا پیش از این شناخت باستان شناسان از دوره های پارینه سنگی این منطقه بسیار محدود بوده و این بررسی ها و کاوش های باستان شناختی علاوه بر جنبه حفظ ، ثبت و ضبط روشمند اطلاعات این مکان ها، نقش بسزایی در افزایش دانش ما از زندگی و محدوده پراکنش انسانهای دوره پارینه سنگی در منطقه هجیج و شمال غرب کرمانشاه دارند.
او خاطر نشان ساخت که در نتیجه این بررسی ها و کاوش ها چند مکان با آثار دوره پارینه سنگی در اورامان شناسایی شده است که قدیمی ترین آنها در نزدیکی هجیج قرار دارد و متعلق به دوره پارینه سنگی میانی است.
شیدرنگ با تاکید بر این موضوع که برای نخستین بار است که آثاری با قدمت بیش از 40 هزار سال پیش از این نقطه از استان کرمانشاه یافت شده است گفت: استان کرمانشاه از نظر تعدد مکان های پارینه سنگی یکی از مناطق غنی باستان شناختی کشور به شمار می آید و پژوهش های بسیاری در این زمینه در آن به انجام رسیده است.
به گفته این باستان شناس، با وجود این منطقه اورامان و خصوصا هجیج تا پیش از این نقش آنچنانی در این زمینه ایفا نکرده بود و کشفیات اخیر برای نخستین بار به معرفی آثار پارینه سنگی این منطقه می پردازد.
سرپرست کاوش در منطقه هجیج شمال غرب استان کرمانشاه افزود: یافته های بدست آمده از یکی از این مکان ها عمدتاً دست ساخته های سنگی مانند سنگ مادرهای شعاعی تراشه و خراشنده اندکه کم و بیش نشان دهنده ویژگی های ابزارسازی صنعت موستری زاگرس و تا حدودی نیز متفاوت و دارای ویژگی های خاص محلی هستند.
به گفته او، علاوه بر دست ساخته های سنگی دوره پارینه سنگی میانی نشانه هایی از دوره فراپارینه سنگی نیز در این منطقه یافت شده است.
گفتنی است ، منطقه کوهستانی و سرسبز اورامان در غرب کشور که به دو بخش اورامان تخت و اورامان لهون در استان های کرمانشاه و کردستان تقسیم می شود به لحاظ جاذبه های گردشگری طبیعی و تاریخی همواره مورد توجه ویژه ای بوده است.
گذشته از مناطق مسحور کننده و زیبای طبیعت این منطقه، برخی از یافته های باستان شناختی کهن ترین بقایای فرهنگی این منطقه را به دوره آشوری نسبت داده اند.
عملیات کاوش نجات بخشی در مکان های پارینه سنگی هجیج و سد داریان با مجوز رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام شده است.
عکس این خبر آرشیوی است.

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *