خانه / سیاسی / کشف سکونتگاه فصلی با قدمت بیش از پنج هزار سال در اورامان کُردستان

کشف سکونتگاه فصلی با قدمت بیش از پنج هزار سال در اورامان کُردستان

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کردستان از کشف سفال‌های اواخر دوره مس و ‌سنگ توسط تیمی از باستان شناسان در منطقه اورامان در کردستان خبر داد.

به گزارش نوای آبیدر، “محسن علوي” مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کردستان گفت: تیمی از باستان‌شناسان در بررسی یک پناهگاه صخره‌ای در ارتفاعات مشرف‌ به رودخانه سیروان در نزدیکی روستای ناو (شهرستان سروآباد)، آثاری با قدمت بیش از پنج هزار سال کشف کرده‌اند.
وی اظهار کرد: آثار یافت شده شامل مجموعه‌ای غنی از سفال‌های شاخص  دوره مس و سنگ همراه با ابزارهای سنگی ساخته‌شده از سنگ چخماق است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کردستان افزود: طبق گفته سیروان محمدی قصریان، از کارشناسان استان کردستان، سفال‌های یادشده شامل قطعاتی از سفال‌های پوک همراه با پوشش قرمزرنگ بوده که یکی از گونه‌های سفال شاخص این دوره در زاگرس است. سفالهای مشابه پیش از این در شماری از محوطه‌های باستانی غرب کشور نظیر تپه باستانی و مشهور گودین در کنگاور گزارش‌شده است.  وی همچنین افزود این نخستین بار است که در مناطق کوهستانی اورامان آثاری از این دوره که باستان‌شناسان آن را دوره مس و ‌سنگ جدید می‌گویند، یافت شده است. این کارشناس تأکید کرد که کشف یادشده نشانه تداوم و گسترش استفاده از غارها و پناهگاه‌های منطقه توسط گله‌داران در نیمه دوم هزاره چهارم پیش از میلاد است
علوی ادامه داد: طبق گفته سید مرتضی رحمتی از اعضای تیم باستان‌شناسی، دست‌ساخته‌های سنگی شامل سنگ مادر و ابزارهای تراشه‌ای است که از آن‌ها جداشده‌اند. در ساخت این ابزارهای ساده از سنگ چخماق که در دامنه‌های صخره‌ای اطراف رودخانه سیروان یافت می‌شود، استفاده‌شده است. وی همچنین اشاره کرد که ساخت ابزار سنگی از تیغه و ریز تیغه که تراش آن نیازمند مهارت بیشتری بوده در روستاهای دوره مس و‌سنگ رواج داشته است. اما در مکان‌هایی که به‌طور موقت توسط گله‌داران استفاده می‌شد، چنین تولیدات حرفه‌ای کمتر یافت می‌شود.
علوی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کردستان در خاتمه اشاره کرد که کشف اخیر از نتایج برنامه بررسی و کاوش باستان‌شناسی منطقه اورامان است که هم اکنون با هدایت دکتر فریدون بیگلری در حال انجام است. این برنامه پژوهشی از اواخر سال گذشته آغاز شده و تاکنون منجر به کشف و کاوش تعداد قابل توجه‌ای مکان باستانی شده که اطلاعات اندک ما را از پیش از تاریخ و ادوار تاریخی منطقه افزایش داده و امکان بازسازی پیشینه سکونت انسان در منطقه را از پیش از پنجاه هزار سال قبل تا قرون اخیر فراهم آورده است.
 کد خبر : ۳۲۱۷لینک گروه تلگرام پایگاه خبرگزاری کردنور

شناسه خبر : 13867

این خبر رو هم ببینید

امنیت زیرساخت اصلی برای رسیدن به توسعه پایدار در کشور است

سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان گفت: در عصر حاضر امنیت مهمترین زیرساخت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × چهار =