خانه / اجتماعی / کشف پیکر یک گاو شاخدار گلی در تپه تاریخی علی آباد بوکان

کشف پیکر یک گاو شاخدار گلی در تپه تاریخی علی آباد بوکان

مسئول کاوش های باستانشناسی تپه علی آباد بوکان گفت: در کاوش های اخیر در این تپه تاریخی، اشیایی از دوره مفرغ کشف شده است.

مسئول کاوش های باستانشناسی تپه علی آباد بوکان گفت: در کاوش های اخیر در این تپه تاریخی، اشیایی از دوره مفرغ کشف شده است.
به گزارش زریان؛نادر فرجی روز دوشنبه در گفت گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: در این کاوش ها که از یک ماه پیش آغاز شده تا عمق ۱۱ متر و ۴۰ سانتی متر از سطح فعلی تپه مورد بررسی و کاوش قرار گرفته است .
وی گفت: در آخرین کاوش های انجام شده پیکر یک گاو شاخدار گلی مروبط به دوره مفرغ ، خمره مخصوص نگهداری گندم و ابزار ادوات آرد کردن گندم و تعداد زیادی قطعات سفالی به دست آمده که سفال ها بیشتر مشخصات سفال های دوره ˈ یانیک ˈ را دارند.
وی ادامه داد: در این کاوش ها همچنین تعدادی استخوان جانوران ، خاکستر و ذغال کشف شده که برای مطالعات بیشتر و تعیین تاریخ دقیق حیات این منطقه از طریق سنجش کرین ۱۴ در اختیار کارشناسان قرار می گیرد.
مسئول کاوش تپه علی آباد بوکان گفت: گزارش نهایی این کاوش ها، پس از دریافت نتایج مطالعات و تاریخ گذاری به پژوهشکده سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و انتشار در مقالات علمی ارائه خواهد شد.
تپه علی آباد در جنوب شهر بوکان واقع شده که در لایه های بالایی آن آثاری از دوره های مانایی و تمدن های کهن و اقوام ایرانی وجود دارد

شناسه خبر : 9683

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + هجده =