خانه / علمی / کشف ژن کلیدی ترویج‌ دهنده سرطان

کشف ژن کلیدی ترویج‌ دهنده سرطان

محققان موفق به شناسایی ژن کلیدی ترویج‌ دهنده سرطان در بدن شده‌اند که می‌تواند عملکرد پروتئین TGF-beta در جلوگیری از شکل‌ گیری سرطان یا رشد تهاجمی آن را توضیح دهد

زمان انتشار خبر: جمعه ۱۹ دی ۱۳۹۳ – ۲۱:۵۲
 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر به نقل از ایسنا، محققان دانشکده پزشکی دانشگاه میشیگان موفق به شناسایی Bub1 به عنوان ژن کلیدی دخیل در تنظیم گیرنده TGF-bata شدند.
 
ژن Bub1 نقش مهمی در تقسیم سلولی ایفا می‌کند، اما نخستین‌ بار ارتباط آن با پروتئین TGF-beta بررسی شد که می‌تواند تناقض نقش TGF-beta را به عنوان ترویج‌ دهنده رشد تومور یا مهار کننده رشد تومور توضیح دهد.
 
پروتئین TGF-beta به عنوان مهارکننده تومور شناخته می‌شود، به این معنی که برای حفظ سلول و رشد طبیعی مورد نیاز است؛ اما در برخی موارد نقش آن تغییر کرده و تبدیل به ترویج‌ دهنده رشد می‌شود که به تهاجمی شدن و گسترش سرطان در بدن کمک می‌کند.
 
محققان روشی برای غربالگری ژن‌های تنظیم‌ کننده گیرنده TGF-beta توسعه دادند؛ زمانی که ۷۲۰ ژن از مجموع ژنوم‌های انسان برای سلول‌های سرطان ریه و پستان غربالگری شدند، نقش موثر ژن Bub1 در سیگنال‌ دهی گیرنده TGF-beta مشخص شد.
 
این ژن به گیرنده TGF-beta متصل شده و امکان رشد تهاجمی تومور را فراهم می‌کند؛ محققان با بستن ژن Bub1 متوجه شدند که مسیر TGF-beta به طور کامل بسته می‌شود.
 
با توجه به حضور ژن Bub1 در انواع مختلف سرطان، تولید دارویی برای هدف قرار دادن آن می‌تواند بطور بالقوه برای چند نوع سرطان مورد استفاده قرار گیرد.
 
نتایج این تحقیق در مجله Science Signaling منتشر شد.

شناسه خبر : 20551

این خبر رو هم ببینید

کرونای انگلیسی به کردستان رسید

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: نتیجه آزمایش یک نفر از سه بیمار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + چهارده =