خانه / بانوان / «کلثوم عثمان پور»: عرصه‌ی فرهنگ و هنر میدان سازنده‌ای برای زنان است/ دولت‌ها در سپردن پست‌های کلیدی به زنان اعتماد ندارند

«کلثوم عثمان پور»: عرصه‌ی فرهنگ و هنر میدان سازنده‌ای برای زنان است/ دولت‌ها در سپردن پست‌های کلیدی به زنان اعتماد ندارند

مشکل اصلی تفکری است که حضور عالمانه و خردمندانه ی زنان را در اجتماع انکار و نفی می کند و آن را کم رنگ و کم اهمیت جلوه می دهد. به قول سهراب چشم ها را باید شست، جور دیگری باید دید، نگاه به اهمیت حضور زنان در زندگی در همه ی سطوح باید اصلاح شود

سنندج-« کلثوم عثمان پور» که از ادبا و فعالان حوزه فرهنگ و ادب کردستان و از زنانی است که برای رفع مشکلات کودکان و زنان به صورت فرهنگی و اجتماعی تلاش کرده گفت: هر چه زنان و مردان بیشتری در حوزه فرهنگ و هنر حضور داشته باشند جامعه سمت و سوی مطمئن تری خواهد داشت و راه زندگی هموارتر خواهد بود.
کردپرس-روز جهانی زن بزرگداشتی است که هر ساله در روز ۸ مارس برگزار می‌شود. این روز، روز بزرگ برپایی جشن‌هایی برای زنان در کل جهان است. این روز در ابتدا به عنوان یک رویداد سیاسی شناخته می شد اما بعدها با فرهنگ بسیاری از کشورها آمیخته شد. روز جهانی زنان در برخی از مناطق رنگ و بوی سیاسی خود را از دست داده و تبدیل به مناسبتی برای مردان شده تا عشق خود را به خانواده شان بیان کنند. در روز ۸ مارس سال ۱۸۵۷ زنان کارگر در یکی از کارخانجات نیویورک برای افزایش دستمزد، کاهش ساعات کاری و بهبود شرایط کار دست به اعتصاب زدند و به خیابان ها ریختند، ۵۰ سال بعد در سال ۱۹۰۸ زنان کارگر کارخانه کتان نیویورک به یاد آنان و برای کسب حقوق پایمال شده شان در داخل کارخانه دست از کار کشیدند. کارفرما و نگهبانان درهای کارخانه را بستند. کارخانه به دلایل نامعلومی دچار آتش سوزی شد و ۱۲۹ زن کارگر سوختند.
در سال ۱۹۱۱ در کنفرانس بین المللی کپنهاک کلارا زتکین زن مبارز آلمانی پیشنهاد که برای بزرگداشت یاد فداکاری زنان کارگر نیویورک روز ۸ مارس به نام روز جهانی زن گرامی داشته شود تا همواره یادآور تلاش زنان برای برابری حقوق با مردان باشد. سازمان یونسکو وابسته به سازمان ملل متحد در سال ۱۹۷۵ رسماً این روز را به رسمیت شناخت و امروز ۱۰۳ سال از گرامیداشت این روز در سطح جهان می گذرد.
هم اکنون روز جهانی زن، در خیلی از کشورها تعطیل می شود و یا برنامه ها و مراسمات ویژه ای به این مناسبت به صورت گسترده برگزار می شود و با تلاش‌ها و اقداماتی که در یک قرن اخیر در حوزه زنان انجام شد، هزاره جدید، شاهد تغییری قابل توجه در شرایط زنان و نیز تغییر نگرش نسبت به حق برابری و آزادی زنان در جوامع مختلف و حتی در بین خود زنان بوده است اما هنوز در برخی از کشورهای جهان مانند عربستان سعودی، بوتان و واتیکان زنان از حق رای برخوردار نیستند و آمارهای سازمان ملل متحد نیز نشان می‌دهد که وضعیت آموزش زنان، بهداشت و خشونت علیه آنان در سطح جهانی، به مراتب در وضعیت بدتری در مقایسه با مردان قرار دارد.
سازمان ملل هم این روز را به عنوان «روز حقوق زنان و صلح بین‌المللی» به رسمیت می‌شناسد و برای زنان خیلی از کشور های دنیا به سمبلی برای مبازره با خشنوت علیه زنان تبدیل شده و جهت رفع تبعیض و نابرابری برخی از جوامع و مردان علیه زنان این مهم همواره مورد توجه قرار گرفته که به این مناسبت با « کلثوم عثمان پور» یکی از زنان فعال عرصه فرهنگ و ادب کردستان و از زنانی که همواره برای تحقق رفع تبعیض علیه زنان درچهارچوب و قانون اساسی به صورت اصولی و فرهنگی تلاش کرده گفتگوی صورت گرفته که به شرح زیر می باشد:
 
 
* آیا وجود روزی به نام ۸ مارس روز جهانی زن تاثیری در کاهش خشونت داشته است؟ به عبارتی دیگر نامگذاری یک روز به نام روز زن چه تاثیرات مثبتی داشته است؟
– در تقویم همه ملتها، روزهای خاصی وجود دارد که نشانه ی توجه ویژه به آن مناسبت است. اما آیا افکار عمومی جامعه، نخبگان و قانونگذاران همسو با این مناسبت ها هستند یا نه، موضوع دیگریست، هشت مارس، یادآور تاریخ مبارزه ی زنان برای رفع تبعیض های جنسیتی و حقوق انسانی آنهاست. اگر رسانه ها، تشکل های مردمی، نهادهای تأثیرگذار در همه ی ایام درصدد تبلیغ و ترویج، تفکر انسانی احترام به زنان باشد این روز هم می تواند تأثیرگذار باشد و جامعه خردمندانه به نیمه ی پیکره ی خود بنگرد. البته ناگفته نماند، نامگذاری روز زن در تقویم خودمان هم وجود دارد. البته اگر با نقل و شیرینی و شعارهای کلیشه ای و توصیفات دور از واقعیت از کنار آن نگذریم.
* وضعیت نهادی های مردم نهاد (NGO)های مربوط به زنان را چگونه ارزیابی می کنید؟
– منهای تشکلهای حمایتی مانند انجمن های حمایت از زنان بی سرپرست، سالهاست که تشکلهای مردمی در مورد زنان به خصوص در حوزه ی اجتماعی و فرهنگی، فعالیت های قابل توجهی ندارند البته در گذشته دولت هم روی خوشی به این نوع نهادها نشان نداده و حمایت نشده اند.
* آیا وجود اینگونه نهادها را در کاهش خشونت علیه زنان موثر می دانید؟
– نهادی که عملاً وجود ندارد و یا فعالیتی ندارند انتظار چندانی هم از آنها نیست.
* بطور کلی علت اصلی خشونت در کردستان را علیه زنان چه می دانید؟
– خشونت علیه زنان خاص کردستان نیست، به طور کلی عواملی که سبب می شود مردهای جامعه ی ما زنان را موجود غریبی بدانند که از کره ی دیگری آمده، زیادند. از جمله برداشت نادرست از سنت ها.
* آیا شما به عنوان یک فعال عرصه زنان در سال های قبل و امسال برنامه های برای گرامیداشت این روز داشته اید؟
– خیر.
* همیشه فعالان سیاسی زنان معتقدند که در نهادها روحیه مردسالارانه حاکم است شما به عنوان یکی از اعضای سابق انجمن های فرهنگی و کارمند یک نهاد فرهنگی آیا وجود تفکرات مردسالارانه را در این نهادها چگونه تفسیر می کنید؟
– بله، چنین وضعیتی ناگفته پیداست. دولتها هم در سپردن پست های کلیدی و موثر هنوز هم اعتماد چندانی به زنان ندارند. انقلاب اسلامی چهارمین دهه ی عمر خود را می گذراند در حالی که تعداد زنانی که این سالها پست های کلیدی و مهم را در دست داشته اند کمتر از انگشتان دست است، این وضعیت خوبی نیست و تفکری که زنان را در امور مهم دور می کند زاده ی یک روز و دو روز و یکی، دو نفر نیست. پشت صحنه ی این دیدگاه، تفکری بسته و محدود و منجمد است که اتفاقاً با دیدگاه اسلام و روشن بینی بزرگان دین هم منافات دارد.
* به نظر جنابعالی چرا با وجود اینکه زنان نصف جامعه را تشکیل می دهند اما در نهاد های انتخابی مانند شوراها و نمایندگی مجلس تعداد زنان عضو بسیار کمتر از نصف است؟
– چون زنان تجربه کار و حضور و مسئولیت های اجتماعی کمتری داشتند، مردم کمتر به آنها اعتماد می کنند، حتی خود زنها.
* مشکلاتی که زنان امروز در ایران و کردستان با آن روبرو هستند چیست و راهکار شما برای غلبه بر این مشکلات چیست؟
– به اعتقاد من مشکل اصلی تفکری است که حضور عالمانه و خردمندانه ی زنان را در اجتماع انکار و نفی می کند و آن را کم رنگ و کم اهمیت جلوه می دهد. به قول سهراب چشم ها را باید شست، جور دیگری باید دید، نگاه به اهمیت حضور زنان در زندگی در همه ی سطوح باید اصلاح شود.
* حضور زنان را در عرصه های فرهنگی، هنری و اجتماعی چگونه ارزیابی می کنید و نقش آنان در ترویج و توسعه این حوزه ها چگونه است؟
– عرصه ی فرهنگ و هنر در هر جامعه ای میدان سازنده ای است، هر چه زنان و مردان بیشتری در این حوزه حضور داشته باشند جامعه سمت و سوی مطمئن تری خواهد داشت و راه زندگی هموارتر خواهد بود. زنان در این راه شایستگی های زیادی داشته و دارند.
* هنر، ادبیات و فعالیتهای فرهنگی به چه میزان در کاهش خشونت علیه زنان تاثیر داشته و چه میزان خواسته ها و نیازهای آنان را برآورد کرده است؟
– به طور کلی هنر و ادبیات و فرهنگ ما، راه روشنی است به سوی تعالی انسان و سرشار از مهر و عاطفه و انسان دوستی و خردگرایی وقتی این فضیلت ها رو به رشد باشد جامعه ی سالمتری خواهیم داشت.
* عده ای می گویند دستیابی به حقوق و رفع مشکل زنان در جامعه باید توسط خود زنان صورت بگیرد و عده ای می گویند باید مسئولان این مهم را فراهم کنند، نظر شما چیست؟
– به اعتقاد من هر دو نظریه درست است، اگر زنان، دانش و مهارت های زندگی، هنر و تخصص نداشته باشند چگونه در جامعه حضور داشته باشند و اگر مسئولان مدیر و مدبر برنامه هایی برای حضور شایستگیهای افراد جامعه نداشته باشند، قدرت و توان علمی و فکری زنان چگونه و در کجا به فعلیت برسد؟!
* با توجه به سفرهای شما به منطقه اقلیم کردستان عراق وضعیت زنان در این منطقه را چگونه ارزیابی می کنید؟
– البته چند مورد سفر کوتاه و محدود و شرکت در برنامه های فرهنگی چند روزه در اقلیم کردستان دلیل نمی شود که ما شناخت کاملی نسبت به وضعیت زنان اقلیم کردستان داشته باشیم اما به هر حال سالهای اخیر فرصت های خوبی برای حضور زنان در فعالیت های سیاسی و اجتماعی و فرهنگی مهیا شده، برای مثال در انتخابات اخیر پارلمان کردستان، در لیست همه ی احزاب آمار زنان قابل توجه بود اما زنان تا چه اندازه در این رقابت ها موفق بودند مقوله ی دیگریست. تشکل های مردمی خوبی نیز در حوزه ی فعالیت های زنان دارند. اما بخشی از ناکامیهای زنان در اقلیم کردستان به کم کاری خود آنها برمی گردد. البته قشر اندک تحصیل کرده ی خاص از این مسأله جداست.
* قتل های ناموسی در کردستان عراق رو به افزایش است آیا علت این امر چه می دانید؟
– حاکمیت تفکر عشیره ای در جامعه آنها و بخش دیگری از مشکل عدم قانونی مستحکم برای برخورد با عاملان قتلهای ناموسی.
* نقش حکومت ها در کاهش خشونت علیه زنان را چه می دانید؟
– به اعتقاد من عامل مهم و اصلی مسأله ی فرهنگ است و فرهنگ را مردم می سازند اما حکومتها در تعیین و اجرای قانون و برخورد جدی با مسائل نقش تعیین کننده ای دارند.
* در دولت تدبیر و امید شاهدیم که تعدادی از مدیریت های کلان و معاونت ها در اختیار زنان قرار گرفته است این روند را مثبت می دانید؟
– امید می رود که تدابیر دولت در حوزه ی زنان مترقیانه و روشنفکرانه باشد. رفع تبعیض های جنسیتی در پذیرش دانشجو در دانشگاهها و تصویب قوانینی که خواسته های انسانی زنان را دربرگیرد حداقل خواسته هاست.
* انتظار شما از دولت آقای روحانی در خصوص زنان چیست؟
– اگر دولت آقای روحانی بتواند ناخدای کشتی شکسته ی اقتصاد کشور باشد خیلی خوب است چون در چرخه ی معیوب اقتصاد ابتدا زنان و کودکان آسیب می بینند و بعد مردها، بهبود این شرایط، بهبود زندگیست.
* سخن پایانی شما با مسئولان و زنان در ارتباط با این موضوع چیست؟
– امیدوارم زنان ما، با کسب مهارتهای علمی و عملی زندگی، اعتماد به نفس بیشتری پیدا کنند و شایستگیهایشان را در زندگی فردی  نشان دهند. فکر نمی کنم مسئولی وجود داشته باشد که وقت بگذارد و این گفتگوها را بخواند و بشنود بنابراین با مسئولان سخنی ندارم. موفق باشید.
 

شناسه خبر : 20179

این خبر رو هم ببینید

«گل نساء» همچنان جایزه می گیرد

فیلم سینمایی «گل نساء» ساخته بلند کارگردان خوش آتیه و خوش ذوق کردستانی در سال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + 10 =