کلمات قصار امام شافعی در نقد و طنز

مروّت چهار پایه است: حسن اخلاق و سخاوت وبخشندگی و تواضع و خود کم گرفتن و دینداری و پرهیزگاری

 
 
چکيده
 
تذکرة الاولياء/ذکر امام شافعی رضی الله عنه
از ویکی‌نبشته
< تذکرة الاولياء
پرش به: گشتن، جستجو

ذکر امام ابوحنيفه رضی الله عنه

ذکر امام شافعی رضی الله عنه ازعطار نیشابوری

ذکر امام احمد حنبل قدص الله روحه

 

تذکرة الاولياء

سخنانی از امام شافعی (رح) )(2)
کلمات قصار امام شافعی
ü *در نقد و طنز: ربیع (نزدیکترین شاگردان امام شافعی) میگوید: خدمت امام شافعی رفتم و به عنوان احوالپرسی به او عرض کردم:« چگونه شب را به روز آوردی؟» گفت با حالتی از ضعف ناتوانی، گفتم خدا ضعف و ناتوانیت را تقویت فرماید. امام شافعی گفت: آنچه را در دل داری خدا قبول کند نه آنچه را بر زبان آوردی،اگر ضعف من قوی شود و بیشتر تقویت گردد مرا میکشد،اما تودر دعایت بگو: خدا تورا بر ضعفت تقویت نماید و ضعفت کمتر و نابود شود. ü امام شافعی فرمود: جبّه ی نفیسی داشتم که کمتر آنرا می پوشیدم، روزی که از بازار گذرمیکردم ناگاه آن جبّه ی نفیسم را در دست خدمتکارم دیدم که در حال اجرای صیغه ی ایجاب و قبول است ومیخواهد آنرا به کسی بفروشد؛ با کمال تعجب به او گفتم: این چیست و جبّه ی مرا میخواهی چکار کنی؟! خدمتکارم در نهایت خونسردی رو به من کرد وگفت:« ای مولای من تو از حیث منطق و استدلال و مدارک چقدر عاجز و ناتوان هستی، آیا قاعده ای که خود به آن فتوا داده ای حاضر نیستی به آن عمل کنی؟ « هر کس چیزی در دست داشته باشد ” ذوالید” است و او مالک و صاحب آن چیز شمرده میشود» حالا اگر چنانچه تو نسبت به این جبّه ادعایی داری آنرا ثابت کن و جبّه را بگیر. امام شافعی میگوید بر روی او خندیدم و بگذشتم. …………………………………………………………..
*درباره ی مروّت و حفظ شخصیّت: ü مروّت چهار پایه است: حسن اخلاق و سخاوت وبخشندگی و تواضع و خود کم گرفتن و دینداری و پرهیزگاری ü جوهر مروّت و مردانگی از خلال این سه امر میدرخشد: پوشاندن حالت فقر و بی بضاعتی تا آنجا که مردم از عفّت و بی توقعی تو خیا ل کنند که تو ثروتمند و بی نیاز هستی، و پوشاندن حالت قهر و خشم تا آن حد که مردم گمان برند که تو راضی هستی، و پوشاندن تلخی و سختی زندگی تا آن اندازه که مردم تصوّر کنند که تو در تنعّم و رفاه کامل هستی. ü مروّت عفّت اندامهاست ازپوچگرایی و بی بند و باری. ü امام شافعی به پسرش ابوعثمان گفت: ای پسرم به خدا اگر میدانستم که نوشیدن آب خنک و گوارا اندکی به مروّت و شخصیّت من لطمه وارد میکرد هرگز بجز آب گرم نمی آشامیدم. ü مردی به امام شافعی گفت: مرا اندرزی ده. امام گفت: بی گمان خدا تو را آزاد آفریده پس همانگونه باش که خدا تو را آفریده است. …………………………………………………………………………………
*درباره ی روابط اجتماعی: ü با مردم گرانمایه همنشینی کن تا با کرامت و بزرگواری زندگی کنی و با افراد فرومایه همنشینی مکن که تو را به رذالت و پستی نسبت میدهند. ü کسی که برای تو سخن چینی کند بضدّ تو نیز سخن چینی میکند، و کسی که سخن دیگران را برای تو بیاورد سخن تو را نیز برای دیگران میبرد، و کسی که اگر او را از خود راضی کردی تورا به صفاتی ستایش کند که در تو نباشد، یقیناً اگر او را از خود ناراضی کردی تو را به عیب هایی مذمّت کند که در تو نباشد.
v ابن حیّان در صحیح خود گفته است که در کتاب مدبّر بحث کرده ایم که امام شافعی سه سخن منحصر بفرد را بر زبان رانده، یعنی هیچ کس قبل و بعد از او هیچ کدام از این سخن ها را نگفته است و آن سخنان عبارتند از: 1) هرگاه برایتان روشن شد که حدیثی صحیح است به آن عمل نمائید و قول مرا ترک کنید. 2) من با هیچ کسی بحث و مناظره نداشته ام که دوست داشته باشم او اشتباه کرده باشد. 3) دوست داشتم که مردم این کتابها را بیاموزند (و علوم و معارف را از آنها دریافت نمایند) و آن کتابها را به من نسبت ندهند. v امام شافعی به بویطی گفت: من این کتابها را تألیف کرده ام و از هیچ تلاش و کوششی هم درباره آنها کوتاهی نکرده ام و با این حال حتماً غلط و اشتباهاتی در آنها وجود دارد زیرا خداوند متعال در کتاب خود فرموده است:« و اگر قرآن از طرف غیر خدا می بود شما در آن خلاف و ضد و نقیض های زیادی می یافتید» پس در این کتابهایم هر قولی را یافتید که مخالف کتاب و سنّت بود من از آن قول پشیمانم و از آن برگشته ام.
——————————————————— منبع: تجزیه و تحلیل زندگانی امام شافعی تألیف: عبالله احمدیان

این خبر رو هم ببینید

جایگاه ویژه شب نیمه شعبان از نظر اهل سنت/ قصیده‌خوانی و ذکر ادعیه در مساجد و منازل مردم کردستان

امام جمعه اهل سنت بیجار گفت: شب نیمه شعبان از نظر بزرگان و مشایخ اهل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *