خانه / اجتماعی / کمترین بهره از اعتبارت صندوق توسعه ملی نصیب بخش صنعت کردستان شده است

کمترین بهره از اعتبارت صندوق توسعه ملی نصیب بخش صنعت کردستان شده است

سنندج – خبرگزاری مهر: معاون برنامه ریزی استاندار کردستان گفت: در چند سال اخیر کمترین بهره از اعتبارت صندوق توسعه ملی نصیب بخش صنعت کردستان شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، ارسلان ازهاری شامگاه گذشته در دومین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان که با حضور معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور در سنندج تشکیل شد، گفت: رهبر معظم انقلاب در سفر به کردستان در سال ۸۸ اشتغال و سرمایه گذاری را دو مشکل و دغدغه اصلی مردم این استان عنوان کردند.
وی عنوان کرد: تولید ناخالص داخلی کردستان بر اساس آمار سال ۹۰، در حدود ۶ هزار میلیارد تومان است که این میزان ۹۸ صدم درصد سهم استان در کشور را شامل می شود و از این لحاظ رتبه ۲۴ را کشور داریم.
وی اظهارداشت: کردستان از نظر میزان درآمد سرانه هم جایگاه ۲۷ را درمیان استان های مختلف کشور داراست.
معاون برنامه ریزی استاندار کردستان اعلام کرد:۱۵.۳ درصد ارزش افزوده کردستان در تولید ناخالص داخلی مربوط به کشاورزی، ۲۱.۳ درصد مربوط به بخش صنعت و ۶۳.۴ درصد آن نیز مربوط به بخش خدمات است.
ازهاری با اشاره به اینکه نرخ بیکاری در جمعیت سنی ۱۵ تا ۲۹ سال کردستان ۲۸.۱ درصد است بیان کرد: از میزان نرخ بیکاری ۳۱.۸ درصد آن مربوط به نقاط شهری و ۲۳ درصد آن نیز در نقاط روستایی استان است و از این نظر استان ۲۵ کشور هستیم.
وی ارزش افزوده بخش صنعت کردستان را ۲۱ صدم درصد ذکر کرد و اظهارداشت: کردستان از نظر ارزش افزوده بخش صنعت در جایگاه ۲۹ کشور قرار دارد.
وی عنوان کرد: براساس سند ملی توسعه استان، توسعه استان بر اساس اولویت دادن به مباحث مربوط به آب، کشاورزی، صنعت و معدن، گردشگری و تجارت خارجی صورت می گیرد.
معاون برنامه ریزی استاندار کردستان افزود:شبکه های آبیاری و زهکشی، توسعه باغات در اراضی شیبدار مستعد، ایستگاه های پمپاژ و کشت های گلخانه ای جزو مواردی است که برای توسعه استان تعریف شده است.
ازهاری بر تامین اعتبار برای ایجاد شهرک های صنعتی در استان تاکید کرد و اظهارداشت: وجود ۸۵۰ هکتار زمین صنعتی جوابگوی نیاز کردستان نیست.
وی ادامه داد: اعتبار لازم برای خرید زمین مورد نیاز ایجاد شهرک های صنعتی و تامین تسهیلات ارزی و ریالی طرح های سرمایه گذاری از طریق صندوق توسعه ملی مشخص شود.
وی بیان کرد: سهم اعتبارت کشاورزی کردستان از این صندوق مشخص است ولی متاسفانه اعتبارت بخش صنعت از این صندوق توزیع استانی ندارد و این موجب شده کردستان در سنوات گذشته کمترین بهره را از اعتبارت این صندوق ببرد.

شناسه خبر : 9101

این خبر رو هم ببینید

به بهانه انتصاب ماموستادکتر عبدالسلام کریمی بعنوان مشاور اقوام و مذاهب رئیس جمهور؛ هدیه دولت به اهل سنت در هفته وحدت

هفته وحدت یادگاری ماندگار از دوره زعامت حضرت امام خمینی (ره) می باشد که با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + پنج =