کمر کردستانی زیربار گرانی شکست/ کردستان برای سومین ماه متوالی گرانترین استان کشور شد

بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه منتهی به بهمن ماه باز هم مربوط به کردستان است و استانی که درآمدش نصف میانگین کشوری است برای سومین ماه متوالی گرانترین استان کشور شده است.

به گزارش خبرگزاری کُردپرس، مطابق گزارش مرکز آمار ایران، تورم نقطه به نقطه در بهمن ماه امسال برای خانوارهای کشور، 48.2 درصد بوده اما کردستان از این نرخ هم 10 درصد بالاتر بوده و با 58.3 درصد بیشترین نرخ تورم را در بهمن ماه داشته  این در حالی است که استانی مانند قم که چه بسا به لحاظ درآمدی بسیار از کردستان بالاتر است، کمترین نرخ تورم نقطه به نقطه بهمن ماه را داشته و با 43.4 درصد از میانگین کشوری حدود 5 درصد هم کمتر است.

کردستان در تورم سالانه هم چندان وضعیت مناسبی ندارد و باز هم از میانگین کشوری بالاتر است. میانگین تورم دوازده ماهه کل کشور 34.2 درصد بوده اما این نرخ در کردستان 35.7 درصد بوده یعنی 1.5 درصد از میانگین کشوری بالاتر است.

بیشترین تورم نقطه ای کردستان در بهمن ماه مربوط به گروه خوراکی ها و آشامیدنی ها و دخانیات بوده است؛ تورم نقطه ای کل کشور در این گروه در بهمن ماه امسال 66.8 درصد بوده اما در کردستان این نرخ 74.8 درصد بوده است.

همچنین نرخ تورم دوازده ماهه کردستان در گروه خوراکی ها و آشامیدنی ها و دخانیات در بهمن ماه 37.9 درصد بوده در حالیکه در کل کشور 34.7 درصد است.

نرخ تورم نقطه ای کردستان همچنین در گروه کالاهای غیر خوراکی و خدمات 46.9 بوده اما در کل کشور 39.7 درصد بوده است.

سه سال است که مردم کردستان با بیشترین گرانی در کشور مواجه هستند و مسئولان استانی با وجود آنکه درآمد شهروندانشان نصف میانگین کشوری است، بی توجه به این مسئله سرشان را زیر برف کرده و بازار را به حال خود رها کرده اند و هر بار کردستان در تورم نقطه به نقطه در سطح کشور اولین استان می شود.

اگرچه کل کشور از گرانی ها بی نصیب نبوده و گرانی های امسال کمرشکن بوده و به گفته معاون اول ریاست جمهوری، سال 99، سخت ترین سال مردم ایران بعد از انقلاب بوده است، اما این گرانی ها برای کردستان بسیار بیشتر از سایر مناطق کشور بوده و برای کردستان بخت برگشته که درآمدش هم از میانگین کشوری پایین تر است بسیار کمر شکن تر شده به طوری که دیگر توان خریدی برای مردم نمانده است.

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *