کُردهای خوب و کُردهای بد از نظر آمریکا

کردهای سوریه برخلاف کردهای عراق از ارائه آموزش نظامی و ارسال سلاح توسط آمریکا برای مقابله با ستیزه جویان داعش محروم هستند و رهبران کُرد سوریه علت این محدودیت را مخالفت ترکیه با قدرت گرفتن کردهای سوریه می دانند.

به گزارش کردپرس، آمریکا در قالب ائتلاف ضد داعش در حال ارائه آموزش نظامی به نیروهای پیشمرگ، ارسال سلاح برای آنها و نیز بمباران مستمر مواضع داعش در عراق است. اما رهبران کُردهای سوریه می گویند آمریکا به جز بمباران محدود مواضع داعش در مناطق کردنشین سوریه، همکاری و رابطه قابل توجهی با کردهای سوریه ندارد.
به نوشته آسوشیتدپرس، همکاری محدود کردهای سوریه و آمریکا تحت تاثیر رابطه مستحکم آمریکا و ترکیه قرار دارد زیرا ترکیه که عضو ناتو است رابطه تنش آمیزی با کردهای این کشور دارد و نسبت به کردهای سوریه هم مشکوک است.
ریدور خلیل، سخنگوی واحدهای مدافع خلق( YPG) به آسوشیتدپرس گفته است:« در دو سال گذشته ما ثابت کردیم که موثرترین نیروی مبارز در جنگ با داعش در سوریه هستیم  اما در مقایسه با تسلیح و تجهیز نیروهایی در عراق، سلاح قابل توجهی برای ما ارسال نشده است.»
وی افزود:« همکاری ما با آمریکا در حد دادن اطلاعات پیرامون مواضع داعش به این کشور برای بمباران محلهای استقرار این نیروی ستیزه جو است. ما با هم درباره حملات به این گروه تصمیم نمی گیریم. حتی بمبارانها هم به صورت مقطعی صورت می گیرد.»
به گفته رهبران کرد سوریه، بمبارانها تاثیر زیادی در عملیات نیروهای نظامی کُرد علیه داعش دارد و جان دادن تعداد زیادی از نیروهای کرد، بهای غیبت هواپیماهای ائتلاف در برخی جبهه ها برای بمباران مواضع داعش است.
حسین کوچر، یکی از رهبران نظامی YPG در سری کانی یا راس العین در شمال سوریه به آسوشیتدپرس گفته است بمبارانها تاثیر زیادی دارد و باعث کاهش تلفات نیروهای ما در جنگ با داعش می شود.
یک مقام آمریکایی به شرط حفظ نام به آسوشیتدپرس گفته است ما تعهدی برای همکاری گسترده با کردهای سوریه نداریم. اما ممکن است با تغییر شرایط البته با در نظر گرفتن سابقه حقوق بشری کردهای سوریه و مد نظر قرار دادن نگرانیهای ترکیه، روابط آمریکا با کردهای سوریه ارتقا یابد.
ولادیمیر وان ویلگنبرگ، کارشناس مسائل کردها و پژوهشگر موسسه جیمز تاون می گوید رابطه آمریکا و ترکیه مهم تر از مسائل کردهای سوریه است و این مسئله مشکل زیادی برای کردها ایجاد کرده است. به نظر هم نمی رسد این مسئله به این زودی دست خوش تغییر شود.
اما یک مقام ترک در گفتگو با آسوشیتدپرس با اشاره به همکاری نیروهای ارتش ترک و نیروهای PYD در ماه گذشته که برای انتقال جسد سلیمان شاه عثمانی از مناطق تحت کنترل کردهای سوریه عبور کردند، معتقد است جو و فضای روابط بهتر شده است.
صالح مسلم، رهبر حزب اتحاد دموکراتیک کردهای سوریه یا PYD در اشاره ای روشن به ترکیه خطاب به دولت آمریکا گفته است «این کشور باید با چشمهای خود ما را ببیند و با گوشهای خود به ما گوش دهد نه از طریق چشم و گوش دیگران.»
وی به آسوشیتدپرس گفت:« اگر به طور مداوم با هم تعامل داشته باشیم، ممکن است در آینده رابطه خوبی با هم داشته باشیم.»

این خبر رو هم ببینید

دلنوشته عبدالسلام كريمي در پي شهادت رئيس‌جمهوري اسلامي ايران و هيأت همراه

سقوط بالگرد حامل آيت‌الله رئيسي؛ خادم محبوب مردم ايران، دكتر امير عبدالهيان؛ ديپلمات نجيب، آیت‌الله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *