خانه / اجتماعی / کُردپرس از شرایط روانی در کُردستان سوریه گزارش می‌دهد؛ از کابوس هجوم ترکیه تا ترس از بازگشت خلافت داعش

کُردپرس از شرایط روانی در کُردستان سوریه گزارش می‌دهد؛ از کابوس هجوم ترکیه تا ترس از بازگشت خلافت داعش

ساکنان حومه حسکه نگرانند که تهدیدات ترکیه منجر به بازگشت داعش شود.

به گزارش کُردپرس، محمد برکات روزنامه‌نگار ۲۹ ساله اهل حسکه همراه با خانواده‌اش در منزلی که تنها ۳ کیلومتری با زندانی که هزاران نفر از اعضای داعش در آن محبوس هستند، زندگی می کند. به گفته او همین امر باعث ترس و حالت اضطراب دائمی او در چند سال اخیر شده است. 

او به کُردپرس گفت: ترکیه در چند سال اخیر اقدام‌ به اشغالگری کرده و برخی از مناطق کُردستان سوریه را تصرف نموده است. ترکیه اینبار هم از حمره جدید دم می‌زند. در صورت حمله ترکیه، زندانیان داعش بار دیگر اقدام به فرار کرده و به محلات شهر نفوذ می‌کنند، همانند اتفاقی که سال پیش در حسکه رخ داد.

ترس این روزنامه‌نگار کُرد ساکن شهر الشدادی در جنوب حسکه به دلیل بالفعل بودن تهدیدی است که چند روز پیش اردوغان علیه شهرهای منبج و تل رفعت مطرح کرد و بصورت آشکار اعلام کرد قصد ایجاد کریدور امنی در عمق ۳۰ کیلومتری را در این مناطق دارد.

«برکات» که هنوز فراموش نکرده است که در دوره کنترل داعش بر شهر الشدادی زندگی به چه نحو بوده، می‌گوید: بازگشت این سازمان افراطی امر دور از انتظاری نیست بویژه که تشدید بمباران‌های ترکیه در مناطق شمال شرق سوریه و تهدید به حمله زمینی شرایط برای حضور داعش را پر قدرت می‌کند.

در شهر الشدادی و حومه آن، ساکنان می ترسند که ترکیه تهدیدهای خود را عملی کند، زیرا آنها معتقدند که هسته های داعش از حملات ترکیه سوء استفاده می کنند و زندانیان را از زندان هایی که عناصر این سازمان در آن محبوس هستند، آزاد می‌کنند. 

در مناطق شمال شرق سوریه چندین زندان برای محبوسان داعش ایجاد شده است که مهمترین آنها زندان الشدادی و زندان السیناء در محله غوران حسکه است.

زندان مرکزی الشدادی در سه کیلومتری شمال شرقی شهر قرار دارد و عناصری از داعش را در خود جای داده که در نبردهای مختلف توسط نیروهای دموکراتیک سوریه دستگیر شده‌اند.

 طی چند روز گذشته، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه از قصد کشورش برای آغاز عملیات نظامی جدید علیه مناطقی در شمال سوریه با هدف ایجاد منطقه ای امن برای بازگشت آوارگان سوری از ترکیه خبر داد.

پس از گذشت چند سال‌ از بیرون راندن داعش از شهر الشدادی، این شهر و حومه آن همچنان شاهد فعالیت هسته‌های داعش است و هر از گاهی پایگاه‌های نیروهای دموکراتیک سوریه توسط شاخه‌های مخفی داعش هدف قرار می‌گیرد و همچنین پایگاه آمریکایی در الشدادی نیز چندین بار مورد حمله موشکی قرار گرفته‌ است.

در فوریه ۲۰۱۳، الشدادی پس از نبردهایی میان جناح‌های مخالف مسلح و هیات تحریر الشام (جبهه النصره سابق) از کنترل دولت سوریه خارج شد که طی آن زیرساخت‌های شهر ویران گردید و ادارات دولتی غارت شد.

یک سال پس از تسلط مخالفان مسلح بر آن، داعش به آن حمله کرد و نبردهای شدیدی بین آن ها در گرفت که چندین روز به طول انجامید و در نهایت سازمان داعش کنترل شهر را به دست گرفت.

در سال ۲۰۱۶، نیروهای سوریه دموکراتیک موفق شدند الشدادی را تحت کنترل خود درآورند و این سازمان را از این شهر بیرون راندند.

محمد برکات می‌گوید، مسئله این است، حمله ترکیه به شمال شرق سوریه فرصت مجدد دیگری برای احیای خلافت داعش است.

وی فرار زندانیان داعش از زندان های پراکنده‌ی شمال شرق سوریه را در بحبوحه دغدغه نیروهای امنیتی امر محتملی بحساب می‌آورد و می‌گوید: اولین واکنش امنیتی به حملات ترکیه، طغیان زندان‌ها است.

در بیستم دی ماه گذشته، زندان السیناء مورد هدف گروه داعش قرار گرفت. در نتیجه درگیری‌های شدیدی که حدود ده روز به طول انجامید، نیروهای سوریه دموکراتیک و نیروهای امنیت داخلی (آسایش) با پشتیبانی هوایی ائتلاف بین المللی موفق به کنترل اوضاع شدند.

برکات گفت، ما قبلتر از این سازمان آسیب دیده‌ایم و نمی خواهیم کشیدن این رنج را دوباره تکرار کنیم. بازگشت داعش به منطقه یک فاجعه برای کل جهان خواهد بود.

شناسه خبر : 25231

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به عملکرد رئیس جمهوری در یک سال گذشته/دکتر شبان شهیدی مؤدب

البته در هرگونه ارزیابی عملکرد رئیس‌ ‌جمهوری، شرایط متعددی را باید در نظر گرفت؛ از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 3 =