کی‌روش:مدعی دانستن ایران برای قهرمانی انتظار واقع بینانه‌ای نیست/ طرز تلقی‌ها از سبک بازی ما در برزیل صحیح نیست

سرمربی تیم ملی فوتبال ایران گفت: مدعی دانستن ایران برای قهرمانی انتظار واقع بینانه‌ای نیست زیرا می‌توان ژاپن، کره‌جنوبی و استرالیا را بخت‌های اول رسیدن به قهرمانی در این مسابقات دانست.

به گزارش خبرگزاری فارس، کارلوس کی‌روش در گفت‌و‌گو با شبکه SBS استرالیا در خصوص تیم ملی فوتبال ایران و شرکت در رقابت‌های جام ملت‌های آسیا 2015 استرالیا صحبت‌هایی را مطرح کرد که در زیر می‌خوانید:
* درباره انتظارات 85 میلیون ایرانی از تیم ملی فوتبال ایران در جام ملت‌های آسیا، چه نظری دارید؟
مسئولیت این پیراهن خیلی سنگین است. بازیکنان هر روز سنگین‌تر شدن بار پوشیدن پیراهن تیم ملی را احساس می‌کنند. امروز بار این مسئولیت پنج کیلو، فردا 10 کیلو، روز دیگر 15 کیلو است اما ما به این موضوع افتخار می‌کنیم و بازی در این مسابقات در کشوری مانند استرالیا باعث افتخارمان است. خیلی خوب می‌شود اگر بتوانیم به هدفمان برسیم.
* به نظرتان انتظار قهرمانی از ایران در این مسابقات تا چه حد واقع‌بینانه است؟
نه این واقع‌بینانه نیست. انتظار داشتم بعد از مسابقات جام جهانی تیمی خوب، جنگنده، آماده و با ثبات برای حضور در جام ملت‌های آسیا بسازم؛ با این حال موانعی مانند تحریم‌های بین‌المللی مشکلاتی را بر سر راه برنامه‌های ما ایجاد کرد. چنین شرایطی برای تیمی که در حال نتیجه گرفتن است و در صدر رده‌بندی آسیا قرار دارد، مایه تأسف است. مدعی دانستن ایران برای قهرمانی انتظار واقع بینانه‌ای نیست زیرا می‌توان ژاپن، کره‌جنوبی و استرالیا را بخت‌های اول رسیدن به قهرمانی در این مسابقات دانست.محدودیت‌ها و مسائلی که در روند آماده‌سازی ما وجود داشت از جمله‌ لغو اردوهای تمرینی، بازی‌ها و  کمبود فرصت و محدویت‌های مالی برای پرداخت هزینه‌های سفر و اردوهای تمرینی را با آمدن به اینجا فراموش می‌کنیم. با روح و قلبمان آمده‌ایم، همانطور که در جام جهانی این کار را انجام دادیم. اعتماد دو طرفه‌ای میان من و بازیکنانم وجود دارد. در کنار هم می‌خواهیم از همه مشکلات و محدودیت‌هایی که داشتیم به عنوان یک انگیزه استفاده کنیم تا با قدرت و تعهد بیشتر باور داشته باشیم که می‌توانیم در کنار هم و با یکدلی در زمین بازی به اهدافمان برسیم. باید با اتحاد و همدلی کمبود تمرینات در اردوی آماده‌سازی‌ را جبران کنیم و به دنبال تعادل در تیم باشیم. خوشبختانه بازیکنانم قبل از شروع این مسابقات نیز چنین روحیه‌ای را داشتند.
* می‌توانید دلیل تاکتیک‌هایی را که در بازی با عراق اتخاذ کردید و تغییرات فراوان در ترکیب تیم ملی را توضیح دهید؟
برای اینکه به برخی بازیکنان فرصت دهم تا قبل از انجام بازی رسمی، بتوانند پیراهن تیم ملی را بر تن کنند، این تصمیم را گرفتم. نمی‌شود در این مسابقات تنها روی یازده یا 12 بازیکن حساب کرد. بازیکنان بااستعداد دیگری در ترکیب تیم داریم که باید تجربه کسب کنند. در مسابقاتی مانند جام ملت‌های آسیا این کیفیت تیم و تجربه بازیکنان است که حرف اول را می‌زند اما متأسفانه با توجه به کم بودن تعداد بازی‌های تدارکاتی تیم ملی، بازی مقابل عراق آخرین فرصتی بود که  می‌توانستم از آن برای میدان دادن به این بازیکنان استفاده کنم.
فقط همین یک فرصت را داشتم و به همین دلیل تصمیم گرفتم نشان دهم که به آنها اعتماد دارم و آنها هم باید به خودشان اعتماد داشته باشند. خوشبختانه این بازیکنان هم با انگیزه و اشتیاق بازی کردند و این همان چیزی بود که از آنها انتظار داریم. دلیل نیمکت‌نشینی برخی بازیکنان در این بازی این بود که آنها قبلاً فرصت بیشتری برای حضور در تیم داشتند. بیشتر آنها در بازی قبلی برابر کره جنوبی بازی کرده بودند. در حال حاضر می‌خواهیم بیشترین استفاده را از جلسات تمرین برای بالا بردن سطح آمادگی بازیکنان ببریم. مشکلاتی وجود دارد اما نمی‌خواهیم توجیه کنیم بلکه قصد دادریم از تمام مشکلات و موانعی که در خارج از زمین بازی داشته‌ایم به عنوان محرکی برای افزایش انگیزه و اراده خود استفاده کنیم تا با خودباوری و قدرت بیشتر بازی کنیم.
* آیا تیم ملی ایران در جام ملت‌های آسیا با رویکردی هجومی‌تر نسبت به بازی‌هایی که در جام جهانی 2014 به خصوص برابر آرژانتین داشت، به میدان خواهد رفت؟
فکر نمی‌کنم طرز تلقی‌ها از سبک بازی ما در مسابقات جام‌جهانی صحیح باشد. ما در جام جهانی برنامه خاص و ویژه‌ای برای ارائه بازی‌های منحصراً تدافعی نداشتیم. همان طور که برای دفاع عالی به تیم تمرین می‌دادیم برای حملاتمان هم برنامه داشتیم اما وقتی مقابل تیمی به میدان می‌روید که بیش از 60 درصد از زمان بازی توپ را در اختیار دارد، باید بتوانید ذهنتان را برای دفاع در آن 60 دقیقه از بازی آماده کنید. سبک بازی تیم بر اساس سبک بازی حرف مشخص می‌شود. در جام ملت‌های آسیا و بازی مقابل بحرین هم همین است. اگر بحرین ما را وادار به دفاع کند، باید بهترین دفاع ممکن را در دنیا به نمایش بگذاریم اما اگر ما صاحب توپ باشیم، مانند بازی مقابل آرژانتیندست به حملات پیاپی می‌زنیم و آن وقت فقط یک هدف در سر خواهیم داشت و آن هم حمله برای گلزنی است.
این دقیقاً همان کاری بود که در جام جهانی هم مقابل آرژانتین، نیجریه و بوسنی انجام دادیم. برای تصاحب توپ سخت تلاش می‌کنیم و اگر بازی‌ ما مقابل آرژانتین را به یاد داشته باشید، آن مسابقه، بازی ما بود، زیرا بهترین موقعیت‌های گلزنی را داشتیم اما متأسفانه داور با نادیده گرفتن آن پنالتی فرصت گلزنی را از ما گرفت. در این رقابت‌‌ها هم شرایط به همین شکل است، اگر بتوانیم حمله کنیم، حمله می‌کنیم و اگر باید دفاع کنیم، دفاع می‌کنیم. من می‌گویم همیشه باید با 14 نفر دفاع کنیم و با هشت، 9نفر هم دست به حمله بزنیم.
 

این خبر رو هم ببینید

انعقاد تفاهم نامه همکاری شهرداری سنندج و مجمع جوانان کردستان

تفاهم نامه همکاری شهرداری سنندج و مجمع جوانان کردستان در راستای توسعه شهری و ایده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *