کیف‌ خانم ها کثیف‌ تر از توالت عمومی‌!

مطالعات محققان نشان می‌دهد که کیف‌ دستی زنانه مملو از باکتری‌های پنهان است. در این گزارش تحقیقاتی آمده است: «این ریزسازواره‌ها آن‌ قدر زیادند و با چنان سرعتی تکثیر می‌شوند که تعدادشان از باکتری‌های سطح توالت نیز بیشتر است.»

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر به نقل از جام جم، کیف‌ دستی، از مهم‌ ترین و در دسترس‌ ترین وسایل بانوان به شمار می‌رود. آنها بیشتر کیف‌ دستی‌شان را از کلید، تلفن همراه، کیف‌ پول و اشیای مورد نیاز دیگر پر می‌کنند. در واقع کیف آنها یک دنیای کوچک است!
 
مطالعات محققان نشان می‌دهد که کیف‌ دستی زنانه مملو از باکتری‌های پنهان است. در این گزارش تحقیقاتی آمده است: «این ریزسازواره‌ها آن‌ قدر زیاد هستند و با چنان سرعتی تکثیر می‌شوند که تعدادشان از باکتری‌هایی که در سطح توالت وجود دارند نیز بیشتر است.»
 
در ادامه محققان توجه مخاطب را به این نکته جلب می‌کنند که یک پنجم کیف‌ خانم‌ها برای تولید هرگونه عامل خطرزایی کفایت می‌کند.
 
پژوهشگران برای بررسی‌های بیشتر محتویات درون کیف‌ دستی را نیز مطالعه کردند تا دریابند کدام یک از اشیای موجود در کیف خانم‌ها بیش از بقیه به باکتری آلوده می‌شود.
 
به عقیده آنها، لوازم آرایشی و بهداشتی که در کیف‌های دستی قرار می‌گیرند بیش از سایر وسایل به باکتری آلوده می‌شود.
 
راه‌حل‌های ساده
کیف‌های چرمی بیشتر از دیگر اجناس در معرض آلودگی باکتری‌ها قرار دارند؛ زیرا از یک سو، محیط مناسبی برای رشد باکتری‌ها فراهم می‌کنند و از سوی دیگر، بندرت شسته می‌شوند.
 
پیتر بارات، سرپرست این پروژه، در مصاحبه با دیلی‌میل می‌گوید: «کیف‌دستی‌ها در تماس مستقیم با دست‌های افراد قرار دارند؛ بنابراین احتمال نفوذ باکتری‌ها به سطوح دیگر افزایش می‌یابد. این مورد درباره کیف‌هایی که کمتر شسته می‌شوند، جدی‌تر است.»
 
وی می‌افزاید: «به محض این‌ که میکروب‌ها و باکتری‌ها روی کیف‌هایمان قرار بگیرند، براحتی به دست‌ها و سایر سطوح بدن انتقال پیدا می‌کنند. در وهله اول، شستشوی مرتب دست‌ها و در مرحله بعد شستشوی کیف مانع از حضور میکروب‌ها و انتقال آنها می‌شود.
 
بنابراین راه مقابله با این باکتری‌ها بسیار ساده است. کافی‌ است حواستان به شستشوی مرتب کیف و تمیزکردن محتویات درون آن باشد. علاوه بر این حتی‌المقدور نباید کیف را روی زمین گذاشت.»

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به چشم انداز صدساله سنندج! / دکتر سید هاشم هدایتی

سنندج همانند هر شهر نامدار دیگر پیشینه ای دارد به قدمت سالیان حیات آن. پیشینه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *