گردهمایی دراویش قادریه و نقشبندبه در سنندج  

همزمان با هفته وحدت و با حضور هزاران نفر از دراویش، عاشقان و محبان رسول‌الله (ص) و اهل بیت (ع)، گردهمایی بزرگ دروایش قادریه و نقشبندیه در سنندج برگزار شد.
 

مردم متدین و خداجوی کردستان طی چهارده قرن از تاریخ اسلامیشان همواره آیین و سنن ویژه‌ای را برای پاسداشت ارزش‌های اسلامی داشته‌اند.
عشق و ارادت ویژه کردستانی‌ها به رسول خاتم و خاندان بزرگوار ایشان موجب شده که در اقصی نقاط مناطق کردنشین ایران و دیگر مناطق کردنشین خاورمیانه شاهد تشکیل طریقت‌های نقشبندیه و قادریه باشیم.
شهر سنندج یا دارالاحسان ایران نیز به عنوان یکی از قطب‌های اصلی این دو طریقه که محبان رسول الله(ص) و خاندان نبوت هستند شناخته شده و در ایام مبارک ماه ربیع‌الاول یا ماه مولود پیامبر شاهد برپایی یک ماه کامل مولودی‌خوانی و آیین‌های مذهبی همراه با جشن و سرور در کردستان هستیم.
از عصر روز دوشنبه تا نماز مغرب نیز شاهد گردهمایی بزرگ دراویش قادریه و نقشبندیه در خیابان‌های منتهی به مسجد دارلاحسان سنندج بودیم.
 
در این گردهمایی و راهپیمایی بزرگ که با همراهی هزاران نفر از مردم مسلمان و متدین سنندج از مذاهب مختلف اسلامی همراه بود، صحنه‌های ابراز ارادت جوانان به ساحت مقدس رسول‌الله(ص) و اهل بیت(ع) معروفی قابل توجه بود که با شعارهای دینی و عقیدتی همه شهروندان سنندجی همراه می‌شد.
ماموستا اقبال بهمنی امام جمعه اهل سنت موچش و از علمای برجسته اهل سنت کشور نیز در این گردهمایی در سخنانی به تاریخچه اظهار داشت: طریقت و عرفان در تمامی ادیان برای شناخت خداوند متعال است.
وی افزود: طریقت قادریه از رسول الله(ص) به امام علی(ع) و سپس به ائمه اطهار رسیده و در کردستان به شیخ عبدالقادر گیلانی رسیده است و تاکنون تداوم داشته است و مریدان و پیروان چند میلیونی در سطح خاورمیانه دارد.
 
بهمنی افزود: اصل طریقت بر عمل به شریعت اسلام، مقید بودن به اصول اسلامی و ذکر خداوند متعال بوده و در مناطق کردنشین ایران خانقاه‌ها و تکایای بسیاری دایر شده است که شب‌های دوشنبه و جمعه در این اماکن دراویش و مشایخ گردهم می‌آیند و به ذکر می‌پردازند.
وی خاطرنشان کرد: این همایش در راستای محبت و علاقه مردم کردستان به رسول‌الله(ص) و گرامیداشت هفته وحدت بین مسلمانان برگزار شده است.
بهمنی اظهار داشت: طریقت موجب وحدت بین جوامع بوده و باید به این مهم توجه کرد که در بین دراویش ما پیروان مذاهب مختلف اسلامی اعم از حنفی، شافعی و تشیع حضور دارند و راه طریقت به روی هیچ‌کدام از مذاهب بسته نشده است.
وی افزود: در کردستان علما و مشایخ حافظ قرآن و حدیث بوده‌اند و خانقاه‌ها از دیرباز تاکنون مدارس علوم دینی داشته‌اند و همچون خانقاه بیاره به تربیت طلاب علوم دینی همت گماشته‌اند و هر کدام از علمای دینی اجازه‌نامه خود را از خانقاها گرفته‌اند.
امام جمعه اهل سنت موچش تصریح کرد: آیین طریقت آیینی کهن بوده و از هرگونه افراط و تندروی دور است و با این امر سنخیتی ندارد و راه طریقت راه اعتدال است.
 
بهمنی افزود: افراطیونی که به نام دین کارهای ضد دین می‌کنند، تهدیدکننده طریقت و اسلام هستند و می‌خواهند چهره وحدانی و صلح‌طلب اسلام را خدشه‌دار کنند.
وی افزود: طریقت چهره‌ای اعتدال‌گرا از اسلام نشان می‌دهد و اهانت به دیگران و کشتار در حوزه طریقت و مشی طریقت جایگاهی ندارد.
بهمنی خاطرنشان کرد: اتحاد و همبستگی بین مذاهب اسلامی مسیر طریقت بوده و بر مسیر منهج وحدت است.
وی افزود: این محفل نیز برای ادامه این مسیر پرفروغ است و می‌خواهیم اعتدالی که بین سلف صالح و بزرگان ما بوده همواره زنده باشد و کسی به خاطر عقیده مورد تهاجم قرار نگیرد.
 

این خبر رو هم ببینید

جایگاه ویژه شب نیمه شعبان از نظر اهل سنت/ قصیده‌خوانی و ذکر ادعیه در مساجد و منازل مردم کردستان

امام جمعه اهل سنت بیجار گفت: شب نیمه شعبان از نظر بزرگان و مشایخ اهل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *