گزارشی از دلالی مدیران مدارس در شروع ثبت‌نام؛ دو مدیر مدرسه به دلیل تخلف در ثبت نام برکنار شدند/هفته‌ای 15 هزار تومان برای کمک به مدرسه!

نظارت ها باید دقیق تر باشد و به نقل از معاون آموزش و پرورش هیچ مدرسه و مدیری نباید به علت ندادن شهریه دانش آموزی را اخراج کنند

۱۳۹۳ چهارشنبه ۱۸ تیر ساعت 10:45
 این روزها از طرف اتباع خارجی حرف از گرفتن مبلغ بالا در مقطع ابتدایی شنیده می‌شود که مدارس دولتی مبلغ بالایی را از اتباع خارجی می‌گیرند در صورتی که این خانواده‌ها توانایی پرداخت این مبالغ را ندارند.
جالب اینجاست که با وجود این همه خیر برای کمک های مالی، چرا مدارس آموزش و پرورش اینقدر ادعای نداشتن بودجه می‌کنند.
طبق سخنان محمد حاجی زاده در نشست خبری با خبرنگاران، هیچ کدام از حق گرفتن شهریه از خانواده‌های دانش‌آموز را بالاجبار ندارند و همچنین مدارس مقطع ابتدایی دولتی تنها می توانند حق بیمه و پول کتاب را از دانش‌آموزان بگیرند و در صورت تخلف از سوی پرسنل و مدیر مدارس، از سوی ستاد نظارت بر ثبت‌نام دانش‌آموزان با متخلفان برخورد می‌کند.
همچنین عنوان شد، برخی از مدارس خاص، دستورالعمل خاص در مورد ثبت نام دارند که بر همین اساس می توانند شهریه بگیرند؛ از جمله مدارس استعدادهای درخشان که یک دوم شهریه مدارس غیرانتفاعی را می گیرند ولی مدارس نمونه راهنمایی و دبیرستان هیچگونه شهریه ای نباید دریافت کنند مگر اینکه با رضایت اولیاء آن هم به عنوان کمک به مدرسه مبلغی دریافت شود.
و اما مساله در مورد افغانی های مقیم ایران کمی متفاوت تر است؛ بکتاش در بخش فرهنگی سفارت افغانستان در گفتگو با خبرنگار آموزش جوان خبرگزاری برنا با اشاره به اینکه هنوز آموزش و پرورش هیچ بخشنامه ای در خصوص شهریه اتباع خارجی نسبت به مدارس نداده است، گفت: سال گذشته برای مقطع ابتدایی در مدارس دولتی از اتباع خارجی 90 هزار تومان دریافت می کردند.
وی در ادامه عنوان کرد: خانواده ای که بیش از سه فرزند داشته باشد، از این مدارس می تواند تخفیف بگیرد و مبلغ کمتری را بدهد.
احمد لاشکی، عضو کمیسیون آموزش در خصوص اتباع خارجی عنوان کرد: انتقاد به آموزش و پرورش در قبال دانش آموزان کشور که مبلغ زیادی از خانواده‌های دانش آموزان در مقاطع مختلف گرفته می‌شود وارد است. بودجه سال 93 برای آموزش و پرورش 21 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است، این مبلغ برای آموزش و پرورش خیلی کم است به این علت که 98 درصد از این بودجه برای حقوق و مزایای معلمان در نظر گرفته شده است.
وی با انتقاد از عملکرد برخی مدیران مدارس اذعان کرد: طی دو روز گذشته دو مدیر به علت اخراج دانش آموز به علت ندادن شهریه ها و عدم رعایت نکردن نکات آموزش و پرورش برکنار شدند.
لاشکی در پایان گفت: نظارت ها باید دقیق تر باشد و به نقل از معاون آموزش و پرورش هیچ مدرسه و مدیری نباید به علت ندادن شهریه دانش آموزی را اخراج کنند.
والدین دانش آموز افغانی در یکی از منطقه های شهر تهران که به علت ندادن شهریه هنوز ثبت نام نشده است، عنوان کرد: این مدرسه دولتی هر سال به مبلغ 400 هزار تومان از ما شهریه می‌گیرد.
وی در ادامه گفت: امسال مدیر مدرسه شهریه را 300 هزار تومان طبق آیین نامه از وزارت آموزش و پرورش به ما اعلام کرده است در صورتی که معاون این مدرسه خواستار مبلغ 400 هزار تومان شده است که این مبلغ برای یک کارگر شهرداری قیمت بالایی است.
او در ادامه می‌گوید: من سواد آنچنانی ندارم و این مدرسه از بی‌سوادی من سوءاستفاده کرده و سال گذشته هر هفته به مبلغ 15 هزار تومان به عنوان کمک مدرسه پسرم از من می‌گیرند.
این گزارش با صحبت های لاشکی، عضو کمیسیون آموزش پایان می پذیرد اما والدین این کودک افغانی هنوز سرگردان ثبت نام فرزندشان هستند.منبع: خبرگزاری برنا

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به چشم انداز صدساله سنندج! / دکتر سید هاشم هدایتی

سنندج همانند هر شهر نامدار دیگر پیشینه ای دارد به قدمت سالیان حیات آن. پیشینه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *