گزارشی از رشد چشمگیر مهاجرت در بیجار: عملکرد دولت در رابطه با ایجاد شغل قابل دفاع نیست/شهرستان بیجار ماکتی از وضعیت بیکاری کشور است

نبود شغل مناسب، فقدان امکانات رفاهی و تفریحی، عدم توسعه شهرستان و بی توجهی مسئولان ذیربط به این امر از جمله دلایلی است که به ایده مهاجرت شهروندان بیجاری به سایر نقاط کشور قوت می بخشد. همچنین عدم برخورداری از راه مناسب و آب آشامیدنی در 72 روستای این شهرستان سبب مهاجرت روستاییان به شهرها شده است

به گزارش خبرگزاری کردپرس، همواره و از زمان های دور، مهاجرت افراد از نقطه ای به نقطه دیگر با هدف دستیابی به نیازهایی صورت می گرفت که در مکان مبداء وجود ندارد. مهاجرت با هدف کسب شغل نیز از جمله معضلاتی است که در شهرستان بیجار بویژه در سالیان اخیر رشد بسیار چشمگیری داشته است.
پدیده شوم مهاجرت در این شهرستان به یک امر بدیهی تبدیل شده است و هر روز شاهد رشد منفی جمعیت در این شهرستان و خالی شدن آن از سکنه هستیم.
نبود شغل مناسب، فقدان امکانات رفاهی و تفریحی، عدم توسعه شهرستان و بی توجهی مسئولان ذیربط به این امر از جمله دلایلی است که به ایده مهاجرت شهروندان بیجاری به سایر نقاط کشور قوت می بخشد. همچنین عدم برخورداری از راه مناسب و آب آشامیدنی در 72 روستای این شهرستان سبب مهاجرت روستاییان به شهرها شده است.
مهاجرت جوانان تحصیلکرده همراه با خانواده به امری شایع و رایج تبدیل شده است بگونه ای که این پدیده دامنگیر سایر شهرهای استان کردستان نیز شده است.
با توجه به اینکه شهرستان بیجار از ظرفیت های بسیار خوبی در زمینه های مختلف کشاورزی، معدنی، گردشگری و بویژه نیروی جوان تحصیلکرده برخوردار است اما با گذشت 35 سال از پیروزی انقلاب اسلامی هیچ کارخانه و یا کارگاه صنعتی به غیر از کارخانه سیمان کردستان که بتواند شغل مورد نیاز بخشی از جوانان این دیار را تامین کند در این شهرستان احداث نشده است؛ حتی شهرک صنعتی بیجار نیز به حالتی نیمه فعال درآمده و اکثر صاحبان آن به دلیل مشکلات مالی رغبتی برای ادامه کار خود ندارند.
مهاجرت شهروندان بیجاری فارغ از اینکه بیش از پیش به عدم توسعه یافتگی این شهرستان دامن می زند رشد منفی جمعیتی شهرستان را نیز در پی دارد و علاوه بر خروج نیروی انسانی جوان و تحصیلکرده از شهر، سبب شکل گیری انواع آسیب های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، تخصیص پایین منابع مالی و بودجه ای جهت اجرای پروژه های عمرانی از سوی دولت و بی توجهی مسئولان استانی و شهرستانی جهت توسعه بیجار خواهد شد.
عملکرد دولت یازدهم در رابطه با ایجاد شغل قابل دفاع نیست
سید محمد بیاتیان نماینده مردم شهرستانهای بیجار و حسن آباد یاسوکند در مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار کردپرس با بیان اینکه بحران بیکاری در سراسر کشور وجود دارد، اظهار کرد: شهرستان بیجار ماکتی از وضعیت بیکاری کشور است.
بیاتیان از بیجار به عنوان “شهر بدون صنعت” در مقایسه با سایر نقاط کشور نام برد و گفت: بیجار مرکز مثلث شهرهای زنجانٰ همدان و سنندج است که به دلیل عدم توجه دولت ها در بن بست قرار گرفته است و به دلیل عدم ایجاد صنعت در این شهر بحران بیکاری و مهاجرت آن نسبت به سایر شهرها بیشتر و شدیدتر است.
وی به دلایل رشد بحران مهاجرت در بیجار اشاره کرد و گفت: سر ریز تحصیل کردگان دانشگاهی و توقع ایجاد شغل بر اساس رشته تحصیلی، بالا بودن نرخ تولد در دهه های 60 و70 از دلایل بارز رشد پدیده مهاجرت در این شهر است چرا که متولدین این دو دهه وارد هر مقطعی شدند با تورم متقاضی مواجه شدند و اکنون نیز متقاضی شغل در جامعه هستند.
بیاتیان با انتقاد از عملکرد دولت یازدهم در زمینه ایجاد شغل در کشور، تصریح کرد: عملکرد این دولت در زمینه ایجاد شغل در کل کشور بویژه در استان کردستان عملکرد قابل دفاعی نیست و ایجاد اشتغال به معنای واقعی کلمه صورت نگرفته است.
نماینده مردم شهرستانهای بیجار و حسن آباد یاسوکند در مجلس شورای اسلامی بر ارائه برنامه ها و سیاست های کاری دولت ها مبتنی بر واقعیات تاکید کرد و گفت: اشتغال باید بر مبنای واقعیت ایجاد شود و نباید بر آمار سازی تاکید شود.
وی با بیان اینکه متاسفانه فرهنگ کار به معنای شغل دولتی و حقوق بگیری تبدیل شده است، افزود: مسئولان باید تدابیری بیاندیشند تا شاهد رشد اقتصادی مناسب در جامعه باشیم و به تبع آن بازار سرمایه به چرخش در بیاید تا با جمع آوری نقدینگی های سرگردان مردم در بخش های مختلف بازار بویژه در منطقه کردستان و بیجار ایجاد شغل شود.
کاهش جمعیت شهری با تخصیص اعتبارات دولتی رابطه معکوس دارد
بیژن زندیه فرماندار شهرستان بیجار در گفت وگو با کردپرس از اشتغال و بیکاری به عنوان مهمترین مشکلات شهرستان نام برد و اظهار کرد: مشکل عمده ما مهاجرت روستاییان به حاشیه شهرهای بزرگ است که پیامدهای ناخوشایندی را به همراه دارد.
زندیه با بیان اینکه کار کردن تنها به معنای پشت میز نشینی نیست، گفت: کاهش جمعیت شهری و روستایی بر تخصیص اعتبارات و امکانات تاثیر معکوس دارد و هرچه آمار مهاجرت افزایش یابد اعتبارات کمتری به شهرستان تعلق می گیرد.
وی فقدان شهرک صنعتی فعال را از دیگر دلایل مهاجرت شهروندان بیجاری به سایر شهرها عنوان کرد و افزود: از روزی که سر کار آمده ام پیگیر این مسئله بودم و اکنون نیز به دنبال جذب سرمایه گذار هستیم تا مشکل اشتغال و مهاجرت جوانان حل شود.
زندیه با بیان اینکه بیش از 35 درصد جوانان بیجاری با معضل بیکاری دست به گریبان هستند، گفت: 4هزار نفر از شهروندان بیجاری بین سال های 85 تا 90 با هدف کسب شغل از این شهر مهاجرت کرده اند.
نماینده عالی دولت در شهرستان بیجار با تاکید بر روند ضعیف توسعه اقتصادی در بیجار، تصریح کرد: سرمایه گذاری به همراه توسعه اقتصادی بهترین راه برای خروج از معضل بیکاری و مهاجرت در بیجار است.
عدم توسعه یافتگی؛ نتیجه مهاجرت شهروندان بیجاری
معصومه زمانی کارآفرین و سرمایه گذار برتر شهرستان بیجار نیز نبود بستر مناسب برای ایجاد شغل و فقدان راهکاری برای درمان بیکاری را از دلایل مهاجرت نیروی انسانی جوان و تحصیل کرده به سایر نقاط کشور برشمرد و اظهار کرد: مهاجرت بزرگترین بحران پیش روی شهرستان بیجار است که بزرگترین نتیجه آن عدم توسعه یافتگی این شهر است.
وی با انتقاد از عدم حمایت مسئولان دولتی از بنگاه های خصوصی گفت: سرانه اشتغال برای یک جوان در کار دولتی بیش از 300 میلیون تومان طی 5 سال متوالی است اما در صورت حمایت مسئولان از واحدهای خصوصی کارآفرینی و اختصاص تنها 20 میلیون تومان سرانه به ازای هر نفر به آنها، می توانند برای 5 سال متوالی ایجاد شغل کنند.
این کارآفرین برتر بیجاری با بیان اینکه تسهیلات حمایتی برخی نهادها مانند بهزیستی و کمیته امداد در بیجار سرگردان است، تصریح کرد: آموزشگاه ها و بنگاه های خصوصی ایده و فکر برای ایجاد اشتغال در بیجار دارند اما پشتیبان ندارند چرا که زمینه ایجاد شغل در جامعه فراهم است اما بدون حمایت مسئولان دولتی هیچ کاری انجام نخواهد شد.
وی افزود: تمامی شرکت های واقع در شهرک صنعتی بیجار توانایی ایجاد شغل برای حداقل یک نفر را دارند به شرطی که تسهیلات کمکی ارگانها و نهادهای دولتی با حمایت فرمانداری در اختیار آنها قرار بگیرد.
تغییرات فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی؛ نتیجه مهاجرت گسترده
سعیده کریمی کارشناس ارشد جامعه شناسی در این گفت وگو ضمن تشریح آسیب های مهاجرت برای مبداء و مقصد افراد مهاجر اظهار کرد: مهاجرت گسترده بافت جمعیتی مبداء و مقصد را به هم می ریزد و تغییرات فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی را به دنبال خواهد داشت.
وی مهاجرت بیش از حد را زمینه ساز بروز برخی آسیب ها و انحرافات اجتماعی دانست و گفت: خروج نیروهای فعال و جوان از مبداء، حاشیه نشینی در شهرهای بزرگ و معضلات اجتماعی ناشی از آن از عوارض مهاجرت به سایر نقاط کشور است که پیامدهای جبران ناپذیری را به دنبال خواهد داشت.
این دبیر بیجاری نبود و یا کمبود امکاناتی نظیر اشتغال مناسب، لوازم گذران اوقات فراغت و فقدان کافی خدمات درمانی را از دلایل مهاجرت افراد از شهر و روستا برشمرد و تصریح کرد: تامین زندگی افراد از نظر اقتصادی از مهمترین عوامل مهاجرت آنها از شهر و روستاهای کوچک و هجوم بردن به شهرهای بزرگ است.
وی فرار مغزها و نخبه های محلی، دور شدن افراد از فرهنگ سنتی شهر مبداء، فراموشی زبان، فرهنگ و پوشش منطقه خاص خود و پیروی از فرهنگ مقصد را از دیگر آسیب های مهاجرت افراد به سایر شهرهای بزرگ برشمرد و گفت: افراد مهاجری که از سطح سواد یا پشتوانه مالی خوبی برخوردار نیستند ممکن است گرفتار معضلاتی مانند اعتیاد شوند و مهاجرت افراد تحصیل کرده نیز سبب خروج خانواده آنها از شهر می شود.
کریمی کم شدن جمعیت شهری را موجب مواجه شدن با پسرفت شهری و عدم توسعه و پیشرفت آن دانست و افزود: کمبود افراد متخصص به دلیل خروج نیروی انسانی تحصیل کرده بعضاً با جذب نیروهای غیر بومی جبران می شود که این امر موجب ورود فرهنگ های متفاوت به محیط های شهری خواهد شد.
گفتنی است مهاجرت شهروندان بیجاری از این دیار در سالیان اخیر به حدی رواج یافته است که مقام معظم رهبری در سفری که در سال 88 به این شهرستان داشتند فرمودند” اینکه شنیده می شود مردم بعضاً از این شهرستان به نقاط دوردست مهاجرت می کنند، این مخالف حضور است. حضور داشته باشید و منطقه را آباد نمائید.”
عدم وجود زیر ساخت های لازم برای توسعه شهرستان، نادیده انگاشتن ظرفیت های عظیم معدنی، کشاورزی، گردشگری و صنایع دستی و فقدان مطالعات لازم و جامع در رابطه با سرمایه گذاری های کلان و گسترده در بیجار سبب شده است تا این شهرستان گوی سبقت را در پدیده مهاجر فرستی از دیگر شهرهای کردستان بگیرد و بیش از پیش در محرومیت های تحمیلی غوطه ور شود.
گزارش: فرشته قهرمانی
 
کد مطلب: 77531  |  تاريخ: ۱۳۹۳/۱۰/۳۰  |  ساعت: ۷ : ۳۵

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به چشم انداز صدساله سنندج! / دکتر سید هاشم هدایتی

سنندج همانند هر شهر نامدار دیگر پیشینه ای دارد به قدمت سالیان حیات آن. پیشینه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *