خانه / فرهنگی / گزارشی کردپرس از حضور انتشارات کردی در ۲۸ مین نمایشگاه بین المللی کتاب

گزارشی کردپرس از حضور انتشارات کردی در ۲۸ مین نمایشگاه بین المللی کتاب

تهران- ۵ نشر کردی در در ۲۸ مین نمایشگاه بین المللی کتاب امسال حضور یافتند

تهران-بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی تهران که روز چهارشنبه با شعار خواندن، گفت و گو با جهان در مصلی تهران آغاز به کار کرد تا ۲۶ اردبیهشت ماه جاری از ساعت ۱۰ تا ۲۰ به روی بازدیدکنندگان دایر است.
به گزارش خبرگزاری کردپرس:در این نمایشگاه آثار بیش از ۲۸۰۰ ناشر خارجی به نمایش در آمده و همچنین ۱۶۵ هزار کتاب خارجی در نمایشگاه امسال عرضه می شود.
شمار کشورهای خارجی شرکت کننده در بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران به ۶۵ کشور می رسد در حالی که امسال در بخش بین الملل نمایشگاه کتاب حدود ۱۳۰ غرفه فعال خواهد بود.
هر چند امسال کشور عمان به عنوان میهمان ویژه در بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران حضور دارد اما در این رویداد فرهنگی هر روز به یک کشور شامل ایتالیا، عمان، مکزیک، فرانسه، آفریقا، تاجیکستان، افغانستان، لهستان و گرجستان اختصاص یافته است.
در این نمایشگاه همچنین دو هزار و ۴۵۰ ناشر داخلی در دو هزار و ۱۶۰ غرفه کتاب های خود را در معرض دید علاقه مندان قرار می دهند.
 
امسال نیز انتشارات کُردی ،حضور پررنگی در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران دارند و با عناوین و سرفصل های تازه می خواهند در فضای حرفه ای چاپ و نشر با رقیبان دیگر هماوردی کنند.در نمایشگاه ۲۸ ،نشرهایی که به زبانهای کردی و فارسی کار ارائه داده اند و کارهایشان را در معرض دید بازدیدکنندگان گذاشته اند عبارتند از« انتشارات علمی کالج»،«انتشارات توکلی،آنا،پانیذ»،«انتشارات آراس»،«انتشارات احسان»،«انتشارات شیخی».همچنین امسال انتشارات «کردستان»به دلیل آماده نبودن مجاوز،نتوانست به جمع شرکت کنندگان افزوده شود.یکی از نقاط قوت حضور نشرهای کردی درنمایشگاه امسال نسبت به ادوار گذشته ، افزایش تعداد عناوین ومضمونها در زمینه ای مختلف نشر است که شرکت کنندگان ازآن رضایت داشتند. شرکت کنندگان با توجه به حجم تبلیغات رسانه های مجازی ابراز امیدواری نمودند تا کردزبانان در خصوص بازدید از غرفه های انتشارات کردی تمایل بیشتری داشته باشند .
 
کیومرث کرباسی مدیر مسئول «انتشارات علمی کالج»به خبرنگار کردپرس گفت: انتشارات کالج از سال ۱۳۹۳ پرکارترین انتشاراتی استان کردستان بوده و یکی از ناشرین پرکار منطقه ی غرب به حساب می آییم.در زمینه های  مختلف علمی دانشگاهی ،ادبیات،داستان،کودک وعلوم انسانی با دو  زبان کردی و زبان فارسی در حوزه چاپ و نشر مشغولیم.در سال۹۳ یکی از اتفاقات مهمی که ما بوجود آوردیم چاپ ۶ عنوان کتاب از آثار زندیاد عباس کمندی بود که در زمان حیاتشان اتفاق افتاد و  خوشبختانه توانستند آثارشان را  ببند.مجموعه بعدی کتابها و آثار آقای رحیم لقمانی است  که درانتشارات ما چاپ شده،همچنین  کتابهای خانم چایچی و کتاب های آقای سراج بناگر و همینطور کتابهای آقای ابراهیم احمدی که در حوزه فرهنگ و داستان و زبانشناسی است در مجموعه ما چاپ شده اند.چاپ دهها عنوان کتاب کردی برای کودکان و چند عنوان کتاب به زبان فارسی برای کودکان  در این مجموعه منتشر  شده است. یکی از اتفاقاتی که من ۴ سال است روی آن زحمت میکشم، کتابی در زمینه ی  خواندن و نوشتن به زبان کردی است که  برای کلاس اول ابتدایی حاضر نموده ام.این کتاب پس از تایید تعداد زیادی از زبانشناسان به چاپ رسید.نقاشی ها و المانهای کتاب،حال و هوای کردی دارد و با کاغذ تحریر اما تمام رنگی چاپ شده تا کودکان یا بزرگسالانی که می خواهند ،خواندن و نوشتن کردی بیاموزند ،به راحتی آموزش ببینند.این کتاب کار ارزنده ای است که الان بعنوان مرجعی در کردستان و غیر کردستان از آن استفاده می شود.همچنین مدتی است شخصیت داستانی بنام«باوه ژیره» در سنندج  بوسیله آقای احمد محمدی  درست شده است که قرار است به غیر از کتاب تصویر آن بر روی اقلام دیگر مانند لوازم تحریر و پوشاک و… کشیده شود که بخش کتاب را انتشارات ما«انتشارات کالج»برعهده داشته است در حال حاضر و در چند روز گذشته ۱۲ عنوان کتاب از چاپ درآمده اند که احتمالا در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران رونمایی می شوند.امسال کتابهای جدیدی از اسفند ۹۳ و فروردین به چاپ رسانده ایم که از میان آنها می توانم به  زندگی نامه ی آیت الله مردوخ،کتاب حقوق ملتها از دکتر اسعد اردلان و…دهها عنوان کتاب دیگر اشاره نمایم.در این دوره نمایشگاه به نسبت سال ۹۳ با ۶۰ عنوان کتاب جدید به نمایشگاه آمده ایم و امیدواریم که با استقبال خوب بازدیدکنندگان روبرو شویم. مسئول غرفه انتشارات توکلی،آنا،پانیذ گفت: ما امسال با بیش از ۱۵۰ عنوان کتاب با دو زبان کردی و فارسی و با موضوعات مختلف به نمایشگاه آمده ایم که از میان آنها ۱۰ عنوان کتاب نسبت به سال گذشته،جدیدتر است.امسال  کتابهای آقای ابراهیم یونسی «رهایی وبخشایش» و «تاریخ معاصر کرد» تجدید چاپ شده اند،همچنین کتابهای ماموستا هژار ،ملای جزیری،چشتی مجیور،نامیلکه و رباعیات خیام دوباره  بازبینی و به چاپ رسیده اند.المسال توانستیم کارهایی تازه ای  با عنوین میژوی کردستان،مسئله کرد و روابط ایران وترکیه ،گویش اورامی و…به چاپ برسانیم.
 
مسئول غرفه ی انتشارات کالج درباره کم و کاستیهای حوزه نشر کتاب و مشکلات موجود گفت: تقاضایی که از مسئولین داریم این است که به رفع تبعیض در استانهای مختلف توجه کنند.وزارت فرهنگ و ارشاد کمتر به استانها توجه می کند،خرید کتابها از ما نزدیک به توقف است.آمار بودجه ای که وزارتخانه به اداره کل استانها می دهد و خریدی که از ناشران می کند به نسبت بودجه ای که به استان برخوردار داده می شود بسیار پایین است.برای مثال بعد از سال ها که من در این حوزه فعالیت می کنم یک برگ A4 کاغذ تعاونی از وزارت خانه نگرفته ام و یکبار قرار بوده که از من کتاب بخرند، اما الان ۱۱ ماه است که از خریدشان می گذرد اما هنوز هزینه آن را به من پرداخت نکرده اند.بی توجهی نسبت به استانها در مقایسه با استانی مثل تهران فراوان است و مسئولین بهتر است تمهیدی برای این موضوع بیاندیشند.
 
سعدی سجادی مسئول «انتشارات آراس» سنندج در نمایشگاه کتاب تهران گفت:به نسبت سال گذشته  3 عنوان جدید به کتابهایمان اظافه شده است که در زمینه های مذهبی  وتاریخی و ادبی با دو زبان کردی و فارسی به چاپ رسیده اند.امیدواریم امسال استقبال مناسبی از انتشارات ما بشود.
 
وی در خصوص مشکلات و موانع نمایشگاه امسال توضیح داد:امسال نیز سطح خدمات رسانی و رفاهی نمایشگاه به مانند سالهای گذشته است و هیچ تغییری نکرده است و خدمات  تازه ای به محیط و  مجموعه  نمایشگاه اظافه نشده است.
 
ایشان درمورد چگونگی مجوز دهی به نشر کتاب گفت:مسئله مجوز کماکن به مانند سالهای گذشته است و در مجوز دهی این دولت هم به مانند دولت آقای احمدی نژاد است و در این زمینه  تغییری در آن احساس نشده.کمی روند سرعت دهی به زمان انتظار مجوز بیشتر شده اما هنوز با ایدال فاصله دارد.
 
مسئول غرفه «انتشارات شیخی» کردستان گفت: ما امسال اولین مرتبه است که در این نمایشگاه شرکت می کنیم و با  بالغ بر ۱۰۰ عنوان کتاب آمده ایم..کتابهای ما به دو زبان کردی و فارسی در زمینه های تاریخی ،ادبی و فرهنگی و مذهبی عرضه شده اند.امیدواریم تا پایان نمایشگاه بازدیدکنندگان استقبال شایانی از حوزه چاپ و نشر کردی داشته باشند.
 
مسئول غرفه ی «انتشارات احسان» گفت: امسال خدا را شکر در حوزه مجوز با مشکلی برخورد نکردیم و همه کتابهایمان مجوز دریافت کردند و حتی کتابهایی که چند سال بود با نامهری روبرو بودند توانستند از صف مجوز بگذرند و به نمایشگاه برسند.انتشارات به سه زبان کردی و فارسی و عربی و با ۱۲۰ عنوان کتاب به نمایشگاه آمده است که از این تعداد ۱۰ عنوان کتاب مربوط به امسال است. نشر احسان بیشتر در حوزه علوم قرآنی و تفاسیر و تبیین مفاهیم قرآن، علوم حدیث و ترجمه و تحقیق در احادیث پیامبر گرامی اسلام، فقه و اصول فقه و بیان مسیل فقهی به زبان ساده، اخلاق و مبانی تربیت اجتماعی و خانوادگی، تاریخ و بیان درسهای آموزنده ای از سیره رسول اکرم و شرح حال بزرگان به ثمر نشسته است.
امسال علی جنتی”وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی” با بازدید از نمایشگاه در خصوص انتقال نمایشگاه کتاب به “شهر آفتاب” گفت: نمایشگاه کتاب و سایر نمایشگاه‌ها از دیرباز با مشکلاتی در زمینه مکانی برای برگزاری دائمی مواجه بودند و با توجه به اینکه مصلی مکانی برای اقامه نماز است زمینی را در “شهر آفتاب” برای برگزاری دائمی در نظر گرفتیم.
وی ادامه داد: شهر آفتاب به لحاظ موقعیتی، نزدیک به فرودگاه امام خمینی (ره) است و با کاربری مکان برگزاری” نمایشگاه کتاب” در این موقعیت به کمک شهرداری اقداماتی را در آنجا صورت دادیم. 
جنتی تصریح کرد: بعد از بازدید از موقعیت شهر کتاب امیدوارم بتوانیم به کمک شهرداری و بخش خصوصی” نمایشگاه کتاب” را به صورت دائمی و آبرومند در آنجا برپا کنیم.
 
کد مطلب: ۸۳۶۹۱  |  تاريخ: ۱۳۹۴/۲/۲۰  |  ساعت: ۷ : ۵۳

شناسه خبر : 4483

این خبر رو هم ببینید

وحدت پایدار، ضرورتی ماندگار/ *محمد هادیفر

وحدت در لغت به انسجام و پیوستگی معنا شده که در مقابل تفرقه و کثرت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 4 =