گزارش اختصاصی از آخرین اخبار کوبانی: 128 مدافع کُرد در کوبانی جان خود را از دست داده اند

مدافعین کُرد توانسته اند در دو منطقه مانع از پیشروی نیروهای داعش شوند و فرماندهان واحدهای دفاع از خلق بر این باورند که کوبانی سقوط نمی کند

به گزارش خبرگزاری کردپرس، مقاومت مدافعین کُرد سوری دربرابر مهاجمین داعش، امروز وارد بیست و نهمین روز خود شده است.
داعش به عملیات انتحاری پناه برده است
حسن رَمو روزنامه نگار کُرد سوری در گفتگو با کردپرس اعلام کرد:«طی سه روز اخیر مدافعین کُرد، فشار بسیاری بر داعشی ها اعمال کرده اند و به همین خاطر، داعش ناچار شده به عملیات انتحاری پناه ببرد. آنان تاکنون 4 بار با استفاده از کامیون و وانت قصد اجرای عملیات انتحاری داشته اند اما با واکنش سریع مداقعین شهر روبرو شده و خودرو بمب گذاری شده ی داعشی های پیش از رسیدن به مقصد منفجر شده است».
تامین آب اشامیدنی و آذوقه دشوار شده است
زارا مستو از دیگر روزنامه نگاران حاضر در کوبانی هم در گفتگو با کردپرس اعلام کرد که سرمای هوا هنوز در حدی نیست که مدافعین و شهروندان معدود باقیمانده در کوبانی را آزار دهد اما تامین آب آشامیدنی و آذوقه دشوار شده و مدافعین هم در این خصوص با مشکلاتی روبرو هستند.
وی افزود که آب شبکه ی شهری کوبانی از یک سال پیش توسط داعشی ها قطع شده و در مدت اخیر آب مورد نیاز مردم با استفاده از چاه های آب و تانکرهای کوچک تامین می شد و شرایط جنگی و درگیری خیابانی این معادله را دشوارتر کرده است.
 
128 مدافع کُرد در کوبانی جان خود را از دست داده اند
حسن رمو  روزنامه نگار کُرد سوری اعلام کرد که مقاومت کوبانی وارد بیست و نهمین روز خود شده و طی این مدت 128 مدافع کُرد در درگیری با داعشی ها جان خود را از دست داده اند که البته همه ی آنان از کردهای سوریه نیستند.
وی همچنین به این موضوع اشاره کرد که تعداد کشته های داعش چند برابر تلفات مدافعین کُرد است و داعشی ها معمولا تلاش می کنند اجساد کشته شدگان خود را از کوبانی خارج کرده و آنها را در تل ابیض دفن کنند اما دیروز اجساد 7 داعشی به دست کردها افتاده و آنها را به نزدیکی مرز ترکیه منتقل کرده اند.
وی همچنین به این موضوع اشاره کرد که مدافعین کُرد توانسته اند چند روستا در غرب کوبانی را آزاد کنند. اما در مناطق شرق و جنوب کوبانی، داعشی ها از امکان مانور بیشتری برخوردارند.
نیروهای داعش همچنان در تلاش هستند تا شمال کوبانی را تسخیر کنند و با فتح گذرگاه مرزی مرشد پنار در مرز ترکیه، ارتباط کوبانی با دنیای خارج را قطع کنند.
 تناقض در خصوص بمباران مواضع داعش
با آن که بسیاری از شاهدین محلی و منابع موثق در کوبانی، بمباران هوایی مواضع داعش از سوی هواپیماهای ادتلاف مخالفین سوری را موثر و مفید می دانند اما منابع نزدیک به پ.ک.ک، برای برجسته تر نمودن تاثیر مقاومت مدافعین کُرد، بمباران ها را کم اثر و ناکافی می دانند.
 
مقامات واشنگتن، آشکارا اعلام کرده اند که حفظ کوبانی از اولویت های استراتژی نظامی ائتلاف ضدداعش نیست با این حال تاکنون بیش از صد بار مواضع داعش را در اطراف و داخل شهر کوبانی بمباران کرده اند.
کوبانی سقوط نمی کند
حسن رمو در گفتگو با کردپرس می گوید:«من در همه ی جبهه های غرب، شرق و جنوب، با فرماندهان مدافعین کُرد دیدار کرده ام و در جریان حملات هستم. خوشبختانه مدافعین کُرد از یک هفته پیش از لاک داعی بیرون آمده و به مواضع داعش حمله می کنند. آنان آشکارا از این موضوع سخن می گویند که کوبانی سقوط نخواهد کرد و به مقاومت ادامه می دهند».
 
حسن رمو در مورد سخنان نیچروان بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان عراق که اعلام کرده بود از طریق ترکیه به کوبانی سلاح فرستاده است، اعلام کرد که چنین چیزی عملا ممکن نیست و با توجه به این که ترکیه گشودن کریدور انسانی را نپذیرفته؛ عملا ارسال سلاح و مهمات و آذوقه به کوبانی، ناممکن است.
شاهوز حسن از دیگر روزنامه نگاران کُرد سوری در گفتگو با کردپرس اعلام کرد که جریان اعزام نیروهای تقویتی داعش از عین عیسی، رقه و تل ابیض ادامه دارد و داعشی ها تلاش می کنند تا نیروی بیشتری به کوبانی بفرستند. فرماندها داعش اعلام کرده اند که انتظار داشته اند ظرف 48 ساعت کوبانی را تسخیر کرده اند اما مقاومت کوبانی وارد روز بیست و نهم شده و داعش هنوز هم نتواسنته به هدف خود دست پیدا کند. وی همچنین اعلام کرد که گروه مسلح موسوم به بورکان الفرات که ترکیبی از نیروهای ارتش آزاد سوریه ومدافعین کُرد است، در منطقه ی جنوب کوباین به جنگ با داعش مشغول هستند.
 
 
 
کد مطلب: 71618  |  تاريخ: ۱۳۹۳/۷/۲۲  |  ساعت: ۱۲ : ۱۵

این خبر رو هم ببینید

با تایید آیت‌الله خامنه‌ای، محمد مخبر، موقتا جانشین ابراهیم رئيسی شد

آیت‌‌الله خامنه‌ای، در پیامی، «درگذشتِ شهادت گونه‌ی» ابراهیم رئيسی، را تسلیت گفتند و نوشتند: «اینجانب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *