خانه / سیاسی / گزارش تحلیلی؛ سکوت جامعه جهانی واعراب در قبال غزه، مرگبارتر از حملات صهیونیستها

گزارش تحلیلی؛ سکوت جامعه جهانی واعراب در قبال غزه، مرگبارتر از حملات صهیونیستها

سکوت جامعه بین‌الملل و کشورهای عربی در قبال حملات رژیم صهیونیستی علیه نوارغزه بیش از این حملات برای فلسطینی‌ها مرگبار است.


به گزارش خبرگزاری کردنور به نقل از مهر، در حالی حملات وحشیانه رژیم صهیونیستی علیه نوار غزه تاکنون دستکم ۹ شهید و دهها مجروح برجای گذاشته است که تل آویو آسوده از رویارویی با واکنش‌های منفی بین المللی همچنان به وحشی‌گری‌های خود علیه فلسطینی‌ها ادامه می‌دهد.

در میان حملات رژیم صهیونیستی علیه مناطق مختلف نوارغزه شاهد هیچ صدای اعتراض آمیزی از سوی جامعه بین الملل علیه این اقدام تل آویو نبوده ایم جز آنکه از گوشه و کناری صدای به «اصطلاح نگرانی» برخی کشورها یا نهادها شنیده شود.

در همین راستا «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین حملات روزهای گذشته رژیم صهیونیستی علیه نوار غزه را محکوم کرد. وی خواهان حمایت جامعه بین الملل از فلسطینی‌ها شد. عباس تاکید کرد: سکوت در برابر جنایات اسرائیل و نقض قوانین بین المللی باعث می‌شود اسرائیل برای ارتکاب جنایات بیشتر ترغیب شود.

معاون دبیرکل اتحادیه عرب نیز از جامعه بین الملل خواست برای اعمال فشار بر رژیم صهیونیستی وارد عمل شود. «سعید ابوعلی» معاون دبیرکل اتحادیه عرب در امور فلسطین تاکید کرد: ما از جامعه بین الملل می‌خواهیم دست از سکوت در برابر اسرائیل و تجاوزات پی در پی آن علیه فلسطین بر دارد. وی در ادامه افزود: جامعه بین الملل باید به صورت جدی برای اعمال فشار بر اسرائیل با هدف پایبندی آن بر قوانین بین المللی وارد عمل شود. صلح در خاورمیانه جز با عقب نشینی کامل اسرائیل از تمام اراضی اشغالی عربی و تشکیل کشور فلسطین به مرکزیت قدس محقق نخواهد شد.

سازمان ملل نیز تنها با اعلام یک نگرانی در خصوص این حملات خواهان توقف آن شد. هماهنگ کننده ویژه سازمان ملل در روند صلح خاورمیانه در بیانیه‌ای ضمن درخواست خویشتنداری از همه طرف‌ها از تشدید خطرناک اوضاع در غزه و از دست رفتن غم انگیز زندگی افراد ابراز نگرانی کرد. نیکلای ملادینوف گفت: از تمامی طرف‌های درگیری می‌خواهیم که فوراً تنش‌ها را کاهش داده و به تفاهمی که طی چندماه گذشته وجود داشته بازگردند. کسانی که به دنبال نابودی این تفاهمات هستند مسئول درگیری هستند که پیامدهای وخیمی را برای تمامی طرف‌ها خواهد داشت.

این در حالی است که آمریکا طبق معمول و با گستاخی تمام مجدداً از رژیم صهیونیستی حمایت کرد به طوری که وزارت خارجه آمریکا از واکنش موشکی مقاومت فلسطین به حملات هوایی صهیونیست‌ها انتقاد کرد! وزارت خارجه آمریکا با صدور بیانیه‌ای و بدون اشاره به حملات بی‌وقفه جنگنده‌های رژیم صهیونیستی علیه نوار غزه، به انتقاد از مقاومت فلسطین روی آورد و خواستار توقف درگیری‌ها شد.

در بخشی از این بیانیه ادعا شده: آمریکا به شدت حمله موشکی حماس و مقاومت اسلامی فلسطین علیه اسرائیل را محکوم می‌کند. از مسببین خشونت‌ها می‌خواهیم که هرچه زودتر به این تهاجم خاتمه دهند. ما از حق اسرائیل به دفاع از خود در برابر این حملات دفاع می‌کنیم!

در این میان سکوت جهان عرب نیز به نوبه خود مسأله قابل توجهی است گرچه تا به این لحظه نیز کشورهای عربی نتوانسته اند موضع یکپارچه و محکمی را در قبال مسأله فلسطین و علیه رژیم صهیونیستی اتخاذ کنند اما همزمانی این سکوت با زمزمه‌ها در خصوص اعلام طرح آمریکایی «معامله قرن» بعد از ماه مبارک رمضان نشان از آمادگی کشورهای مذکور برای همراهی با اشغالگران و ناظران جانبدار آمریکایی دارد.

«جرد کوشنر» داماد رئیس جمهوری آمریکا و مسئول تبلیغ برای این طرح پیشتر اعلام کرده بود که قرار است معامله قرن بعد از ماه مبارک رمضان اعلام شود؛ معامله‌ای که جانب منافع رژیم صهیونیستی را گرفته و حقی برای فلسطینی‌ها در زمینه تشکیل کشور مستقل به مرکزیت قدس و بازگشت آوارگان به سرزمین خود قائل نیست. البته ناگفته نماند که کوشنر توانسته با وعده‌های مالی و یا ارعاب و دیگر اهرم‌ها، موافقت و همراهی کشورهای عربی با این طرح آمریکایی ضد فلسطینی را جلب کند.

در این بین سکوت عربستان که مدعی رهبری جهان عرب و اسلام بوده و خود را خادم حرمین شریفین می‌داند در برابر مهم‌ترین مسأله جهان اسلام و مهم‌ترین مسأله انسانی این روزها قابل توجه است البته نمی‌توان از کشوری که خود مسبب به وجود آمدن بزرگترین بحران انسانی دوره معاصر در یمن و قربانی کردن هزاران غیر نظامی از جمله زنان و کودکان است انتظاری بیش از این سکوت را داشت چرا که عربستان سردمدار موافقان معامله قرن بوده و اخیراً نیز پیشنهاد رشوه چندین میلیارد دلاری به رهبران فلسطینی برای پذیرش این معامله کرده است؛ بنابراین دور از انتظار نیست که از فلسطینی‌ها حمایت نکند و جانب رژیم صهیونیستی را بگیرد. به تمام این موارد باید سفر قریب الوقوع یک هیأت صهیونیست به عربستان طی اوایل سال آتی میلادی که از سوی وزارت خارجه رژیم صهیونیستی به صورت رسمی و علنی اعلام شد اضافه کرد.

گروه‌های مقاومت فلسطین در جریان تجاوز روز گذشته رژیم صهیونیستی علیه نوار غزه به خوبی نشان دادند که با اتکا به توان داخلی و قدرت رزمی و موشکی خود می‌توانند ارتش این رژیم اشغالگر را به عقب برانند و باعث ترس و وحشت مقام‌های امنیتی و نظامی آن شوند به طوری که به اذعان وزیر داخلی این رژیم، وی از ترس حملات موشکی مقاومت فلسطین علیه شهر بئر السبع که برای نخستین بار صورت گرفته به همراه خانواده خود به زیر زمین خانه اش فرار کرده است.

نکته قابل توجه در جریان این درگیریها، به رخ کشیدن توان موشکی گروه‌های مقاومت فلسطین حتی بدون پشتیبانی و حمایت کشورهای عربی بود که همواره تنها دم از مسأله فلسطین می‌زنند اما در پشت پرده با طرف‌های آمریکایی و اسرائیلی توافق می‌کنند، به طوری که رسانه‌های صهیونیست نیز به موشک باران شهرهای اشغالی و شلیک صدها موشک به سمت این شهرها اشاره کرده اند.

در نهایت باید گفت که سکوت جامعه بین الملل به ویژه کشورهای عربی در قبال جنایات رژیم صهیونیستی علیه نوار غزه دردی دیگر بر دردهای ملت فلسطین اضافه کرده و باعث شده تا تل آویو هر بار گستاخانه تر از قبل، به نوار غزه حمله کند. در این بین مقاومت فلسطین نیز نباید منتظر حمایت ظاهری و پوشالی کشورهای عربی و جامعه بین الملل باشد که تنها به یک ابراز نگرانی ساده و گاه عمیق بسنده می‌کند کما اینکه تاکنون نیز این طور نبوده است.

شناسه خبر : 22946

این خبر رو هم ببینید

بلومبرگ: سرکردۀ جدید داعش در استانبول دستگیر شد

روزنامۀ بلومبرگ از قول مقامات ترکیه مدعی شد، سرکردۀ جدید داعش در استانبول توسط پلیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 2 =