گزارش حریت از گفتگو با روحانی در داووس

روزنامه ی حریت ترکیه، تیتر و عکس صفحه ی نخست خود را به دیدار سرمقاله نویس این روزنامه با رییس جمهور ایران در حاشیه ی نشست داووس اختصاص داد.

روزنامه ی حریت ترکیه، تیتر و عکس صفحه ی نخست خود را به دیدار سرمقاله نویس این روزنامه با رییس جمهور ایران در حاشیه ی نشست داووس اختصاص داد.
 ارتوغرول اُزکُک مقاله نویس و تحلیل گر مشهور ترکیه، در حاشیه ی نشست داووس همراه با چند روزنامه دیگر، توانست چند دقیقه ای با حسن روحانی رییس جمهور ایران دیدار کرده و از او در خصوص روابط ایران و ترکیه و مساله ی سوریه، سوال کند. وی خلاصه ای از این رویداد را منتشر کرده و تیتر و عکس صفحه ی نخست نسخه ی امروز حریت، به این موضوع اختصاص یافته است.
ارتوغرول ازکُک/ حریت:
بدون تردید، ستاره ی امسال نشست داووس، کسی نبود جز حسن روحانی رییس جمهور ایران. دیروز، همراه با تعداد معدودی از روزنامه نگاران حاضر در داووس، امکان این را پیدا کردیم که برای چند دقیقه گفتگوی زیبایی با وی داشته باشیم. همین اول کار باید بگویم که روحانی همه ی ما را تحت تاثیر قرر داد و من ترجیح می دهم هر آن چه را که از منش و رفتار وی دستگیر شده برای خوانندگان بنویسم اما بگذارید در آغاز کار، به سخنان مهم روحانی اشاره کنم.
روحانی صحبت با ما را با ذکر بسم الله الرحمن الرحیم آغاز کرد و من نگاهی به عبا و قبا و جامه ی ملایانه ی او انداخته و با خود گفتم؛ او نیز با دیگر ملایان فرقی ندارد. اما چند دقیقه بعد، حالات چهره، تُن صدا و حرف های او نظرم را تغییر داد.
ایران؛ منطقه ی امن
روحانی گفت:«تروریست ها در منطقه فعالند و با خروج نیروهای بین المللی از افغانستان، مشکلات جدید به وجود می آید. همه می دانید در عراق و سوریه چه خبر است، در مصر و سایر کشورها هم ناامنی وجود دارد و در این میان، تنها ایران است که از امنیت بالایی برخوردار است و این کشور به عنوان یک کشور تاثیرگذار باقی می ماند».
روحانی خطاب به رسانه ها نیز گفت:« فقط به منافع فکر نکنید و در حوزه ی مبارزه با ترور هم کار کنید. روزنامه ها نباید فقط به فکر پول و درآمد باشند بلکه لازم است در حوزه ی مبارزه با ترور هم مشارکت کنند». او د رمورد ژنو 2 نیز گفت:« حتی اگر در نشست ژنو 2 حضور نداشته باشیم، باز هم برای پایان دادن به درگیری و تنش و ممانعت از کشته شدن انسان ها کمک می کنیم و بر این باوریم که بحران سوریه از راه گفتگو حل می شود و پس از پایان گفتگوها نیز باید انتخابات آزاد برگزار شود».
مساله ی آمریکا
روحانی در مورد رابطه ی ایران با آمریکا گفت:« دو نکته ی مهم بین ما و آمریکا وجود دارد: رسیدن به توافق در خصوص مساله ی هسته ای و ایجاد اعتماد بین دو کشور. اگر بتوانیم این فضا را فراهم کنیم، می توانیم با هم کارهای بسیاری انجام دهیم و می توانیم با ترور مبارزه کنیم».
وی در ادامه و در مورد برنامه ی هسته ای ایران می گوید:« ما در حوزه ی فعالیت های هسته ای خود، چیزی را از چشم جهانیان پنهان نمی کنیم. دوربین ها همه چیز را می بینند و درهای ما نیز به روی همه باز است. از ما می پرسند چرا در شرایطی که نفت و گاز داریم به فکر منابع هسته ای نیز هستیم. من در پاسخ می گویم که ایرانیان، انرژی بسیاری مصرف می کنند و روزانه یک میلیون متر مکعب گاز در کشور ما مصرف می شود. از این گذشته ما محکوم به این نیستیم که برای همیشه دارای منبع انرژی واحدی باشیم.»
آن چه که از دولت انتقالی سوریه مهم تر است
روحانی در مورد بحران سوریه می گفت:« از من می پرسند که در مرد یک راهکار بدون اسد چه نظری دارم. من در پاسخ به چنین سوالی می گویم، این ایده اساسا یک خطای استراتژیک است و باید پیش از هر چیز به رفع خطرات موجود پرداخته شود. باید تلاش شود تا راهی برای خروج تروریست ها از خاک سوریه اندیشیده شود. در شرایطی که برخی ها در سوریه به اتهام این که مردم ریش نمی گذارند یا تلویزیون نگاه می کنند، سر آنها را می برند، چه کسی می تواند با چنین تروریست های خطرناکی زندگی کند. این ها نه تنها برای سوری ها بلکه برای همه ی مردم جهان منبع تهدید هستند».
 ایرانی ها خوشبخت نر از گذ شته اند
روحانی درباره ی وضعیت کنونی کشور گفت:«از روزی که ما بر سر کار آمده ایم، ایرانیان خوشبخت تر، راضی تر و دارای آرامش بیشتری هستند. روزی که آمدیم، کشور ما دارای رشد منفی شش درصد بود. ما تلاش کردیم اول این رقم را به صفر برسانیم. بعد از این که فشارهای جهانی برداشته شود، ایران رشد خواهد کرد. شما می توانید به ایران بیایید و ببینید که مردم نسبت به گذشته بهتر شده اند اما واقعیت این است که همه ی مشکلات یک شبه حل نمی شود».
ایران و ترکیه
همچنان که شما هم می توانید پیش بینی کنید، سوالات مربوط به ترکیه را من طرح کردم و از روحانی پرسیدم: نخست وزیر اردوغان قرار است به تهران بیاید. شما گفتید که ایران امن ترین کشور منطقه است. در مورد روابط ایران و ترکیه چه نظری دارید؟ روحانی گفت:« ترکیه کشور مهمی است و ما دارای روابط خوبی هستیم. وزرای امور خارجه ی ایران و ترکیه با هم دیدار کردند و در دیدار با اردوغان نیز در مورد همه ی مسائل، با دلی باز صحبت خواهیم کرد».
از او پرسیدم: در مورد مساله ی سوریه اختلاف نظر دارید. آیا این مساله بر روابط دوسویه تاثیر می گذارد؟ روحانی در پاسخ به من گفت:«ما در مورد مساله ی سوریه دارای دیدگاه های متفاوتی هستیم اما این دلیل نمی شود که نتوانیم در مورد این موضوع گفتگو کنیم. روابط ما در مسیر بهتر و مطلوب تری ادامه پیدا خواهد کرد».
از روحانی سوال کردم: پرونده ی فساد مالی در ترکیه منجر به برکناری چهار وزیر شد و رضا ضراب و بابک زنجانی هم با این مساله مرتبط شده اند. آیا شما این موضوع را پیگیری می کنید؟ ایران نیز در این مورد تحقیق و بازجویی می کند؟ وی در پاسخ گفت:«این مساله ی داخلی ترکیه است. مساله ی ما نیست. ما نیز این موضوع را پیگیری می کنیم اما این موضوع در اصل مساله ای مرتبط با دادگستری ترکیه است و ربطی به ما ندارد».
آن چه که از روحانی دیدم
از روحانی درباره ی تویتر سوال شد و از او پرسیدند که چرا متن تویت هایش تا این اندازه رسمی و جدی است؟ او در پاسخ به این موضوع اشاره کرد که تویت ها از سوی دوستان همکار او نوشته می شوند و حالت لبخندش هم به گونه ای بود که گویی خودش هم از رسمیت متن تیوت ها چندان راضی نیست.
روحانی انگشتر نقره با سنگ زرد در انگشت دارد. وقتی که به زبان انگلیسی از او سوال می شد از گوشی مترجم استفاده نمی کرد اما در مورد یکی دو سوال حساس یکی از معاونین خم شد و در گوش روحانی چیزهایی گفت که در ترجمه به او کمک کرده باشد.
نکته ای که خیلی توجه ما را جلب کرد این بود که در سخنرانی خود در داووس از کشتار، صهیونیست و خون چیزی نگفت. لحن سخنرانی و تُن صدای او از اردوغان منعطف تر بود. چهره ی او خندان است و وقتی که در کنار او عکس گرفتم، تقریبا می خواست قهقهه سر دهد. او بشاش و اهل مزاح است و وقتی در مورد اردوغان ترکیه حرف می زد، نهایت دقت و ظرافت را به خرج می داد و پیدا بود که به دیدار پیش رو با نخست وزیر ترکیه اهمیت ویژه ای می دهد.
ترجمه: خبرگزاری کردپرس

این خبر رو هم ببینید

سید ابراهیم رئیسی خادم‌الرضا (ع) و هشتمین رئیس جمهوری اسلامی ایران عصر یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ در سانحه بالگرد به شهادت رسید.

إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَيْهِ رَاجِعُونَ سید ابراهیم رئیسی خادم‌الرضا (ع) و هشتمین رئیس جمهوری اسلامی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *