خانه / اجتماعی / گزارش مکتوب…تا ميهماني خدا /ضيافت رمضان در کردستان          

گزارش مکتوب…تا ميهماني خدا /ضيافت رمضان در کردستان          

در آستانه ماه مبارک رمضان،مردم متدین کردستان خود را برای استقبال از این ماه پرفضیلت آماده می کنند.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، یکی از اعضای هیئت امنای مسجد جامع قبای سنندج می گوید: هر ساله در ماه رجب مردم به غبار روبی و نظافت مساجد برای پذیرایی از مردم در ماه مبارک رمضان مبادرت می ورزند.

رحیمی می افزاید: در ۱۵ روز اول ماه رمضان قبل از اذان عشاء ،موذن با صدای بلند و با لحنی دلنشین حلول ماه رمضان را چنین خوشامد می گوید؛مرحبا مرحبا یا شهر رمضان، مرحبا مرحبا یا شهر تسبیح و التهلیل و تلاوت القران مرحبا، مرحبا مرحبا یا شهر الخیر و البرکت و الاحسان مرحبا.
وی می گوید : در نیمه دوم ماه رمضان موذن بجای مرحبا، الوداع می گوید.
حجت الاسلام مرادی مسئول امور مساجد و مبلغین سازمان تبلیغات اسلامی کردستان نیز می گوید: در مساجد پس از نماز عصر، روزه داران از سخنرانی مذهبی با موضوع ماه رمضان بهره می برند.
یک کارشناس قرآنی نیز می گوید: در ۱۰ شب آخر ماه رمضان یعنی از ۱۹ تا ۲۹ رمضان بسیاری از روزه داران با حضور در مساجد از نیمه شب تا ساعتی قبل از اذان صبح، مناجات می کنند و نماز و قرآن می خوانند.
علی پور می افزاید: همچنین در ماه مبارک رمضان پخت نان‌های محلی با نام‌های «برساق» و «نان تاوه‌ای» از دیگر رسوم مردم کردستان است.
وی می گوید: مردم این دیار طبق آیینی دیرینه برای شب بیست و هفتم ماه مبارک رمضان نوعی نان محلی به نام «کولیره» می پزند و سپس آن را بین همسایگان و اهالی محل تقسیم می‌کنند.
این کارشناس قرآنی می افزاید : افطاری دادن به مساکین و نیازمندان در خانه ها،مساجد و تکایا نیز از دیگر سنتهایی است که مردم متدین کردستان در ماه مبارک رمضان انجام می دهند و از آن برای تقرب به خدا استفاده می کنند.

شناسه خبر : 7539

این خبر رو هم ببینید

اراضی ملی؛ معضلی که دست از سر سقزی ها بر نمی دارد

اراضی ملی یا تداخل مالکیت اراضی داخل محدوده یا روستاهای شهرستان سقز، معضلی است که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 1 =