خانه / سیاسی / گزارش هافینگتن پست از نارضایتی رهبران کشورهای عربی: نمی‌خواهند ایران هم متحد آمریکا شود

گزارش هافینگتن پست از نارضایتی رهبران کشورهای عربی: نمی‌خواهند ایران هم متحد آمریکا شود

متحدان آمریکا در جهان اسلام نمیخواهند تهران در کنار آنها قرار بگیرد.

به گزارش نامه نیوز، هافینگتن پست با این جمله گزارشی را درباره روابط ایران و آمریکا و مسیر طولانی که دو کشور باید برای اعتمادسازی و برقراری ارتباط طی کنند، آغاز می کند.
در ابتدای گزارش هافینگتن پست آمده است:  اخباری که روز شنبه مبنی بر آزادی زندانیان ایرانی آمریکایی منتشر شد شاید در نگاه اول بیانگر نزدیک تر شدن تهران و واشنگتن به یکدیگر آن هم پس از توافق هسته ای اخیر باشد. اعلام خبر غیرقابل پیش بینی تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا حتی بر اخبار اجرای توافق هسته ای ایران نیز سایه انداخت.
این روزنامه آمریکایی در ادامه می نویسد: اما برای بسیاری از رهبران جهان اسلام، حرکت آمریکا به سمت روابط نزدیک تر با ایران به شدت غیرقابل قبول است. اما حتی اگر این کشورها از جمله کشورهای قدرتمند حاشیه خلیج فارس عقیده خود را در این موضوع تغییر دهند، آمریکا نمی تواند به ایران به چشم یک متحد استراتژیک نگاه کند.
رهبران کشورهای عرب سنی شامل عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین، اردن و دیگر کشورهای منطقه که نزدیک ترین متحدان آمریکا در خاورمیانه هستند سالهاست که عنوان می کنند باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا بیش از اندازه مشتاقِ همکاری با مقامات شیعه ایران است. آنها تهران را خطرناک می دانند و به تاریخچه سیاست های ایران در منطقه پس از انقلاب سال ۱۹۷۹ اشاره می کنند.
در پی توافق روش شنبه برای اجرای برجام،  ایران چهار شهروند ایرانی آمریکایی بازداشت در این کشور را که به اتهامات مرتبط با امنیت ملی ایران در زندان بودند، آزاد کرد. در مقابل  آمریکا نیز هفت ایرانی بازداشتی در این کشور در ارتباط با نقض تحریم های ایران را آزاد کرد. در این بین اما کشورهای سنی عربی خاورمیانه این اقدام آمریکا را ادامه تلاش های واشنگتن برای جلب رضایت و خشنودی ایران تفسیر کردند.

سه شنبه، ۲۹ دی ۱۳۹۴ ۱۰:۳۰ لینک گروه تلگرام پایگاه خبرگزاری کردنور

شناسه خبر : 14513

این خبر رو هم ببینید

وظیفه خطیر نمایندگان کردستانی در آستانه تشکیل دولت/محمد هادیفر

در چهار دهه گذشته هر چهارسال یک انتخابات ریاست جمهوری و هر هشت سال یک …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + ده =