گزارش گاردین درباره مذاکرات هسته ای؛ احتمال انتشار بیانیه مشترک در پایان مذاکرات لوزان/ هنوز ۶۰ درصد داخل پرانتز

روزنامه گاردین به نقل از «یک مقام ارشد غربی» گزارش داد که طرفین در مرحله کنونی از مذاکرات به دنبال «تفاهم» بر سر «مولفه‌های اصلی» راهکار جامع اند؛ اما کار توافق در پایان این دور به سرانجام نمی‌ رسد و مهلت اصلی همچنان ۹ تیر خواهد بود

زمان انتشار خبر: پنج شنبه ۶ فروردین ۱۳۹۴ – ۰۹:۱۰
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، فکت شیتی (بیانیه‌ای شامل اطلاعات مربوط به مذاکرات) که در آن کلیاتی مبهم از راهکار جامع در آن مشخص شده باشد، آن طور که یک مقام ارشد غربی می گوید به نظر می رسد خروجی مذاکراتی خواهد بود که از امروز در شهر لوزان سوئیس آغاز می‌ شود.
 
 
روزنامه گاردین
روزنامه گاردین در شماره روز چهارشنبه خود به نقل از «یک مقام ارشد غربی» گزارش داد طرف های مذاکره در مرحله کنونی از مذاکرات ایران و 1+5 در تلاش اند بر سر «مولفه‌ های اصلی» راهکار جامع به «تفاهم» دست یابند؛ اما کار توافق در پایان این دور به سرانجام نمی‌ رسد و مهلت اصلی همچنان 9 تیر ماه خواهد بود.
 
مقام مورد استناد گاردین گفته است به احتمال زیاد بخش زیادی از آنچه در مذاکرات این هفته به دست می‌آید تا زمان مشخص شدن نسخه نهایی راهکار جامع، محرمانه باقی بماند.
 
دور تازه مذاکرات هسته‌ ای ایران و گروه موسوم به 1+5 از امروز (پنجشنبه) در شهر لوزان سوئیس آغاز شده و تا 11 فروردین، یعنی زمانی که طرف غربی برای تعیین چارچوب توافق مشخص کرده، ادامه می یابد.
 
با این حال یک مقام ارشد اروپایی به گاردین گفته است: «این هفته، پایان کار نیست. در پایان این هفته، توافقنامه‌ای در کار نخواهد بود، چرا که توافقنامه فقط زمانی به دست می‌آید که همه جزئیات فنی مشخص شود که تا رسیدن به این مرحله کار زیادی باقی مانده است.»
 
گاردین به نقل از این مقام نوشته است در حقیقت تاریخ 9 تیر یعنی مهلت ثانویه که در آن باید همه جزئیات مشخص شده باشد، از اهمیت بیشتری برخوردار است. بنا بر این گزارش، در حال حاضر همچنان کار بر روی متن نهایی توافق در جریان است و هنوز 60 درصد محتوای آن داخل پرانتز است، که یعنی هنوز مشخص یا نهایی نشده است.
 
وی می‌گوید: «آنچه می‌ خواهیم تا پایان این هفته به آن برسیم، تفاهم بر سر موضوعات کلیدی و مولفه‌های کلیدی است.»
 
با این حال گاردین نوشته است هنوز مشخص نیست که چه میزان از این «تفاهمات» علنی شود، چرا که ممکن است دست مذاکره‌کننده‌ها در ماه‌های باقی‌مانده را ببندد یا زمینه ساز انتقاد از داخل واشنگتن یا تهران شود.
 
در مقابل، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا باید به نمایندگان کنگره که تهدید کرده‌اند طرح نظارت بر توافق را ماه آینده به رأی می‌ گذارند، نشان دهد که مذاکرات پیشرفت کرده است.
 
گاردین در این زمینه نوشته است: «یکی از احتمالات این است که یک “فکت‌ شیت” (بیانیه‌ای شامل اطلاعات مربوط به مذاکرات) مبهم به صورت عمومی منتشر شود و کری جزئیات بیشتری را درباره آن، در یک نشست پشت درهای بسته، به کنگره ارائه دهد.
 
 
پیش بینی می شود در صورتی که در روزهای آینده توافق درباره چارچوب به دست آید، وزیران امور خارجه دیگر طرف‌ های مذاکره‌ کننده (انگلیس، فرانسه، آلمان، روسیه و چین) هم برای اعلام رسمی و دست دادن (در برابر دوربین‌ها)، در لوزان گرد هم آیند؛ اما برگزاری چنین مراسمی بی آنکه جزئیاتی منتشر شود، دشوار خواهد بود.»
 
ظرفیت غنی‌سازی ایران، طول دوره اجرایی توافق، آینده رآکتور آب سنگین اراک، وضعیت سایت فردو و همچنین زمان بندی لغو تحریم‌ها از مواردی است که گاردین نوشته انتظار می‌رود در توافق چارچوب مشخص شوند.
 
گاردین با اشاره به تائید طرف‌ها بر پیشرفت در روند چند دوره اخیر گفتگوها، نوشته است که مسئله تحقیقات و توسعه، میزان سانتریفیوژهای فعال در فردو و همچنین نحوه کاهش تحریم‌ها از مسائلی است که هنوز نیاز به بحث دارند.
 
بنا بر این گزارش،« 1+5 » همچنان در برابر خواسته ایران مبنی بر اینکه تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد در ابتدای روند لغو شوند، مقاومت می‌کند؛ اما توافقی عمومی وجود دارد که کاهش تحریم‌ های اصلی اقتصادی و مالی باید در مراحل اولیه صورت گیرد، تا «مردم عادی در ایران، به سرعت از عواید توافق بهره‌مند شوند.»
 
مقام غربی در این باره گفته است: «می‌ خواهیم وقتی توافق شد، به مردم ایران نشان دهیم که دارد نتیجه می‌ دهد و راه را برای روابطی سازنده‌ تر با بقیه جهان، باز می‌ کند.»
 
گاردین همچنین  نوشت: پس از مخالفت‌های فرانسه که معتقد است آمریکا دارد برای توافق شتاب زده عمل می‌ کند، واشنگتن به پاریس اطمینان داده که برای اینکه فقط مهلت پایان مارس محقق شود، امتیاز نمی‌ دهد.
 
مقام ارشد اروپایی می‌گوید: «ما متحدیم، حتی اگر درباره برخی موضوع ها موضع متفاوتی داشته باشیم.»

این خبر رو هم ببینید

دلنوشته عبدالسلام كريمي در پي شهادت رئيس‌جمهوري اسلامي ايران و هيأت همراه

سقوط بالگرد حامل آيت‌الله رئيسي؛ خادم محبوب مردم ايران، دكتر امير عبدالهيان؛ ديپلمات نجيب، آیت‌الله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *