خانه / سیاسی / گزارش ۲۹ استاندار کرمانشاه به مردم استان؛ شرح سفر اسحاق جهانگیری به کرمانشاه.

گزارش ۲۹ استاندار کرمانشاه به مردم استان؛ شرح سفر اسحاق جهانگیری به کرمانشاه.

بیست و نهمین گزارش جناب آقای ابراهیم رضایی بابادی استاندار محترم کرمانشاه به مردم استان تحت عنوان “گزارش روزهای دوازدهم تا بیست و یکم مرداد” در وبسایت شخصی ایشان منتشر گردید. با این توضیح که گزارش سفر معاون اول رییس جمهور به استان کرمانشاه را می توان مهمترین بخش این گزارش دانست.

گزارش ۲۹ استاندار کرمانشاه
روز یکشنبه دوازدهم مرداد جلسات متعددی با مدیران مختلف استان داشتم تا به یک جمعبندی کامل از اولویت های استان و نیاز های آن به طور مشخص و روشن برسیم تا روز بعد که آقای دکتر جهانگیری(معاون اول رئی جمهور) به کرمانشاه سفر می کنند بتوانیم برای حل آن مشکلات حداکثر استفاده را از حضور ایشان ببریم.
در جلسه با معاون اول رئیس جمهور خواستار توجه بیشتر مسئولین کشور به کرمانشاه شدم
صبح روز دوشنبه سیزدهم مرداد دکتر اسحاق جهانگیری (معاون اول رئیس جمهور) وارد کرمانشاه شدند. در ضمن این سفر بازدید هایی از پروژه های آبی و کشاورزی همچون سد داریان و… داشتند و همچنین از نزدیک در جریان وضعیت پروژه های عمرانی استان قرار گرفتند. ایشان بازدیدهایی نیز از مرز پرویزخان و گمرک خسروی به عمل آوردند و جلسه ای در خسروی درباره مشکلات این پایانه برگزار شد و تصمیم های لازم درباره ی توسعه ی پایانه های مرزی اتخاذ شد.
عصر روز دوشنبه در جلسه ی شورای اداری که علاوه بر آقای جهانگیری، آقای چیتچیان (وزیر نیرو)، آقای حجتی (وزیر جهاد کشاورزی) و آقای صفدر حسینی (رئیس صندوق توسعه ملی کشور) حضور داشتند، خواستار توجه بیشتر مسئولین کشور به کرمانشاه شدم. مسائلی که من مطرح کردم یکی خروج پادگان‌ها از سطح شهر کرمانشاه بود که با این کار می‌توانیم جاذبه‌های گردشگری شهر را افزایش دهیم و اعتقاد داریم استان با بیش از چهار هزار اثر تاریخی استحقاق این را دارد که به یک قطب گردشگری تبدیل شود. از دیگر مطالباتی که مطرح کردم یکی بحث توسعه ی فرودگاه‌ بین‌المللی شهید آیت‌اللهاشرفی‌اصفهانیکرمانشاه به‌ عنوان هاب منطقه‌ای بود. همچنین انتظارات دیگر مردم استان را از جمله مسئله ی قطار سبک شهری، ایجاد دهکده ی المپیک، پالایشگاه آناهیتا، راه آهن غرب، پروژه ی نیمه تمام کتابخانه مرکزی کرمانشاه، ضرورت های بیمارستان ۵۴۰ تختخوابی کرمانشاه و تسریع در کار ایجاد منطقه ی ویژه قصر شیرین مطرح کردم.آقای جهانگیری هم در جلسه ی شورای اداری استان گفتند که دولت نهایت تلاش خود را برای حل مشکلات استان به کار خواهد بست و در این راه بر استفاده از برنامه های کارشناسی تاکید کردند.آقای جهانگیری در این سفر قول دادند که از مسئولین می خواهیم هر سهمی که به بخش عمرانی استان ها داده شده است ده درصد بیشتر به کرمانشاه اختصاص یابد. همچنین آقای جهانگیری بر تحقق مصوبات سفر مقام معظم رهبری تاکید کردند. از دیگر دستاورد های حضور آقای جهانگیری این بود که ایشان با اشاره به تخصیص اعتبارات کامل راه آهن کرمانشاه- ملایر تا آذرماه امسال گفتند که با برنامه ریزی های صورت گرفته امیدواریم تا پایان سال نود و چهار کرمانشاه به خط ریلی کشور متصل شود.
سفر معاون اول رئیس جمهور و دو تن از وزرا برای کرمانشاه بسیار پربار بود و ما تقریباً توانستیم همه ی مطالبات خود را مطرح کنیم و تا حد ممکن هم مسئولین کشوری به مطالبات ما پاسخ و وعده ی پیگیری دادند. پیگیری رفع مشکلات پالایشگاه آناهیتا، پتروشیمی چهارم کرمانشاه، پرداخت مطالبات پیمانکاران بخش آب تا یک ماه آینده، تخصیص ده درصد بیشتر اعتبارات عمرانی استان و تامین حداقل بیست و پنج میلیارد تومان اعتبار برای بزرگراه کربلا در سال جاری از دیگر دستاوردهای معاون اول رییس جمهور برای توسعه استان کرمانشاه بود.
صبح روز سه شنبه چهاردم مرداد ملاقاتی با آقای ویسی (مدیرعامل صنایع غذایی شاهو) داشتم. ایشان مشکلات متعدد واحد تولیدی خود از جمله مشکلات بانکی را مطرح کردند که من با آقای دارابی (مدرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی) هماهنگ کردم که مشکلات ایشان را پیگیری کنند.
تهیه طرح جامع استان مجازی توسط استانداری کرمانشاه
در ادامه ی برنامه های روز سه شنبه به همراه آقای حاتمی (معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی) جلسه ای با آقای غلامی داشتم. ایشان طرح ها و پیشنهاداتی در زمینه ی دولت الکترونیک داشتند. ما سه جنبه ی مختلف مجازی شدن استان را که اولی همین بحث دولت الکترونیک است و دوم گسترش شبکه ی دولت و سوم خدمات الکترونیکی دولت به مردم را با هم پیش می بریم. آقای حاتمی در این جلسه توضیحات مبسوطی درباره ی برنامه های ما در این زمینه را بیان کردند و گفتند که بعد از تهیه ی برنامه ی جامع و تعریف پروژه ها، این پروژه ها را به بخش خصوصی خواهیم سپرد. طرح جامع در حال حاضر در دست تهیه است.
هماهنگی ها برای تحت پوشش قرار گرفتن هشتصد تن از ایتام
در ادامه ی برنامه های روز سه شنبه جلسه ای با آقای سیدی و دیگر اعضای موسسه خیرین حضرت ابوتراب داشتم. این موسسه در زمینه ی تهیه ی مسکن، وضعیت بهداشت و ایجاد شغل برای ایتام و نیازمندان فعالیت می کند. حاصل این جلسه و جلسه ای که روز بعد (روز چهارشنبه) با دکتر هادی (از دیگر اعضای این موسسه و از سفرای سابق ایران) داشتم این بود که هشتصد تن از ایتام استان تحت پوشش این موسسه قرار گرفت. کار ما هم صرفا ایجاد هماهنگی ها بود. این جلسات و رفت و آمدها بی حاصل نیستند. همین دوستان موسسه خیریه می گفتند که مدیریت استان کرمانشاه خیلی بهتر و سریع تر از استان های دیگر از کار ما استقبال کردند و امکانات لازم را در اختیار ما قرار دادند. برنامه ای هم برای ایجاد صد خانه برای افراد بی بضاعت داشتند که با مسکن و شهرسازی هماهنگی های لازم برای اجرای این کار را هم انجام دادم. به اعضای این موسسه قول دادم هر برنامه ی جدی ایی که برای کار دارند حاضرم زمین و امکانات لازم را در اختیارشان قرار بدهم و اگر در شهرستانها هم می خواهند این کار را انجام بدهندمن فرمانداران را موظف می کنم که با تمام وجود در خدمت شما باشند به شرطی که شما قول بدهید که مشکلاتشان را حل می کنید، من چک سفید برای شما امضا می کنم.
تسریع در رسیدگی به پرونده ها در کمیسیون ماده پنج
در ادامه ی برنامه های روز سه شنبه در جلسه ی کمیسیون ماده پنج شرکت کردم. در این جلسه به ده پرونده مربوط به شهر کرمانشاه و یک پرونده مربوط به اسلام آباد غرب رسیدگی کردیم. خوشحالم که پرونده های مردم در این کمیسیون بدون معطلی بررسی می شود و دیگر خبری از نوبت های چند ماهه نیست. از روز اولی که به کرمانشاه آمدم یکی از اولویت هایم را روی همین کمیسیون ماده پنج گذاشتم، چون اعتقاد دارم باید به کار مردم سرعت داد. در این جلسه بحث های زیادی روی پرونده ها صورت گرفت، من گفتم نباید بخاطر سیمای شهری، مردم را از ساخت و ساز باز داریم بلکه باید آنها را با چگونگی سیمای شهر هماهنگ کنیم.
دروغگویی تکنیک رسانه ای نیست
برنامه ی بعدی ام در روز سه شنبه ملاقات با آقای رمضانی (معاون مدیر عامل خبرگزاری ایرنا) بود. در این دیدار از زحمات مسئولین و خبرنگاران این خبرگزاری هم در مرکز و هم در استان کرمانشاه تشکر کردم و گفتم که این خبرگزاری باید همه ی مسائل دولت اعم از خدماتش، کاستی هایش و مشکلاتش را پوشش دهد و صادقانه بگوید. این یک امر طبیعی در کار رسانه است که از تکنیک های خاصی برای جذب مخاطب و تاثیر گذاری بر روی آنها استفاده کنند؛ اما دروغگویی تکنیک نیست و یک امر مذموم و غیر حرفه ای در عالم رسانه است.
در این دیدار به برخی مشکلات در گذشته اشاره کردم. اینکه خیلی ها بدون ضابطه و بر اساس سفارش و تبعیض وارد بدنه ی دولت شده اند تا جایی که جایی برای کسانی که خودشان استخدام کرده اند هم نمانده است و الان دو سال و هفت ماه است که بلاتکلیف اند و ما داریم به تدریج آنها را جذب می کنیم و بودجه های لازم را برایشان مهیا می کنیم.
گفتم که از خبرگزاری ایرنا و همه خبرگزاری ها انتظار دارم که مشکلات را از زبان مردم منعکس کنند. من زیاد علاقه ای به رسانه ای شدن ندارم، خودم یک وب سایت دارم و بی واسطه و بدون تحریف با مردم سخن می گویم. همه ی مردم می توانند نقاط ضعف و قوت کارم را ببینند. علاقه ای هم به تعریف و تمجید ندارم؛ اما قطعا از نقد خوشحال می شوم و اینکه ضعف هایم گفته شود تا بتوانم ادامه راه را درست تر بروم. متاسفانه بعضی اخلاق رسانه ای را رعایت نمی کنندو به هر شیوه ای دست می زنند تا ضربه ای به این دولت و منافع مردم بزنند و ما هم جواب نمی دهیم، چون اگر قصد جواب دادن داشته باشیم باید اداره ای بنام «تکذیب نامه» یا اداره «تکذیبیات» درست کنیم و شب و روز به ادعاهای دروغ آنها جواب بدهیم.
در تعيين فرمانداران و مديران اجازه دخالت به هيچ كسي را نمي دهيم
در ادامه ی برنامه های روز سه شنبه با تعدادي از فعالان سياسي شهرستان كنگاور ديدار داشتم. بيشتر بحثها درباره تغييرات مديريتي اين شهرستان بخصوص فرماندار این شهرستان بود. گزينه هاي مطرح شده براي فرمانداري كنگاور را مرور كرديم ولي اكثرا روي يك گزينه اجماع داشتند. بحث هايي هم در خصوص بازگشت نيروهاي منزوي شده ی اين شهرستان و تبعيض در مورد جذب مردم اهل حق مطرح شد و اينكه رسانه هاي همسو با دولت بايد بيشتر تقويت شوند تا دستاوردهاي دولت را به مردم منعكس كنند.
 
در این جلسه گفتم که آقاي عزيزي فرماندار كنوني را انسان صادقي مي دانم؛ اما به جابجايي هم اعتقاد دارم و شك نكنيد كه در تعيين فرمانداران و مديران اجازه دخالت به هيچ كسي را نمي دهيم و تا خودمان به يك جمع بندي درباره افراد نرسيم، تصميمی نمي گيريم. البته به همفكري و هم انديشي و مشورت با نمايندگان و نخبگان اعتقاد داريم؛ اما تصميم آخر را خودمان مي گيريم.
ضرورت هماهنگی شرکت های دانش بنیان با نیاز های صنایع
در پایان برنامه های روز سه شنبه به همراه آقای حاتمی در نشست ارتباط صنعت و دانشگاه که در هتل پارسیان برگزار شده بود شرکت کردم. نشانه هایی از جدی بودن این مقوله کهنه که هیچگاه هم به نتیجه نرسیده بود را در کار آقای حاتمی و همکارانش دیدم و امیدوار شدم. وقتی دانشگاهیان و صاحبان صنایع هم در صحبت هایشان از پیشرفت های حاصل شده در این کار گفتند بسیار خوشحال شدم؛ زیرا واقعا ارتباط این دو حوزه خیلی مهم و با اهمیت است و شرکت های دانش بنیان اگر با نیازهای صنایع هماهنگ باشند بسیاری از مشکلات صنعت ما حل خواهد شد.
صبح روز چهارشنبه پانزدهم مرداد جلسه ای با آقای جوادیان (مدیر کل دفتر امور شهری) و آقای زاهدی (دبیر شورای ترافیک) داشتم و آخرین گزارش های آنها را درباره ی مباحث مربوط به انتقال پادگان ها به خارج از شهر و روند اجرای این پروژه بیان کردند. من خود به شخصه این مسئله را پیگیری می کنم و به طور مرتب از مسئولین اجرای آن گزارش می خواهم.
به دولت تدبیر و امید و اهتمامی که برای احیای تولید کشور دارد اعتماد کنید
در ادامه ی برنامه های روز چهارشنبه ملاقاتی با آقای شعبانی (نماینده ی سابق کرمانشاه) داشتم که همراه ایشان شخص سرمایه گذاری آمده بودند که نگران سرمایه گذاری خود در کرمانشاه بود. من گفتم سرمایه گذاری خود را پیش ببرید و ما هم هماهنگی های لازم را با صندوق توسعه به عمل خواهیم آورد. نگران نباشید و به دولت تدبیر و امید و اهتمامی که برای احیای تولید کشور دارد اعتماد کنید. آقای شعبانی هم ضمن این دیدار گفتند که مردم به این دولت امید بسته اند و به طور ویژه در کرمانشاه فضای مثبتی حاکم شده است و اگر عده ای محدود هم شیطنت می کنند، مهم نیست.
پیگیری مشکلات مخابرات
ظهر روز چهارشنبه نشستی با همکاران خود در استانداری داشتم که در ماه مبارک رمضان در جلسات آموزش قرآن شرکت کرده بودند و بعد از آن ملاقاتی با آقای لطفعلی (مدیرعامل شرکت مخابرات) داشتم. من به حل مشکلات برای توسعه مخابرات بسیار حساس هستم؛ چرا که از ارکان توسعه ی استان است. آقای لطفعلی مشکلاتی در رابطه با اجازه برای آنتن گذاری ها مطرح کردند و می گفتند که به حمایت برای پیشبرد کارها نیازمندند. یک مسئله ی اختلافی با شهرداری هم داشتند که آن را هم پیگیری کردم.
در ادامه ی حمایت از سرمایه گذاران
آخرین برنامه ام در روز چهارشنبه جلسه با یک سرمایه گذار ایرانی مقیم بلژیک بود که قصد مشارکت در طرح گردشگری شهرستان روانسر را داشتند. بسیار از پیشنهاد و همکاری شان استقبال کردم. روانسر ظرفیت های زیادی برای تبدیل شدن به یک قطب گردشگری را دارد. پیشنهاد دادم که اگر تمایل دارند از کارخانجات تعطیل و نیمه تعطیل استان نیز بازدیدی بکنند و اگر می توانند نسبت به راه اندازی آنها اقدام کنند. همچنین پیشنهاد دادم که اگر طرح جدیدی می خواهند در استان راه اندازی کنند حاضرم زمین، تسهیلات و هر چه که لازم است در اختیارشان قرار بدهم.
روز پنجشنبه شانزدهم مرداد چندین جلسه با مدیران استان داشتم و عصر این روز هم در محل استانداری از استاندار دیالی(عامر سلمان یعقوب المجمعی) عراق، هیئتی از مسئولان محلی و نظامی استقبال کردیم. سپس از اینکه با احداث بازارچه مرزی سومار فصل جدیدی از روابط دو استان همسایه در دو کشور آغاز می شود ابراز خوشحالی کردم. من به همراه مجموعه ی معاونان و کارشناسان استانداری زمانی که مرز پرویزخان به واسطه ی حضور نیروهای تروریست در عراق بسته شد به فکر یک مرز جایگزین افتادیم که مرز سومار بهترین گزینه بود و اتفاق خوبی هم که افتاد رسمی شدن این مرز از جانب دو کشور بود و همین باعث شد که الان در استان کرمانشاه دو مرز رسمی وجود داشته باشد که مطمئنا منشا خیر و برکت خواهد شد. استاندار دیالی و فرماندار بلدروز هم از اینکه تفاهم نامه ای برای آغاز مبادلات مرزی با کرمانشاه منعقد می کنند، خوشحال بودند.
امضای تفاهم نامه با عراق
صبح روز جمعه هفدهم مرداد تفاهم نامه ای در سیزده بند با استاندار دیالی امضاء کردیم. بیشتر از این بابت خوشحالم که مردم دومین شهر مقاوم یعنی گیلانغرب و همچنین سومار از امتیاز این مرز و این بازارچه سود خواهند شد.
برنامه ریزی برای توسعه ی شرکت های دانش بنیان
در ادامه ی برنامه های روز جمعه جلسه ای با شورای معاونین در مورد هماهنگی های لازم برای سفر دکتر ستاری (معاون علمی و فن آوری رئیس جمهور) داشتیم. هماهنگ کردیم که چه مواردی در دستور کار جلسات با آقای ستاری باشد و تمرکز خود را به برنامه ریزی برای توسعه ی شرکت های دانش بنیان گذاشتیم. در حوزه ی نخبگان، فارغ التحصیلان زیادی داریم که اگر بتوانیم از ظرفیت شرکت های دانش بنیان برای اشتغال آنها استفاده کنیم تحول مهمی اتفاق می افتد.
مدیران وظیفه دارند که در حوزه های کاری پاسخگوی مردم و رسانه ها به عنوان نمایندگان مردم باشند
غروب روز جمعه نیز در مراسم روز خبرنگار شرکت کردم. در این مراسم گفتم که مدیران وظیفه دارند که در حوزه های کاری پاسخگوی مردم، رسانه ها و مطبوعات به عنوان رکن چهارم دموکراسی باشند و همه ی مدیران باید به ارتقاء و پیشبرد فرهنگ ارتباطات در استان کمک کنند. خبرنگاران نیز باید به وظیفه ی خطیر خود آگاهی داشته باشند و با صداقت و حریت، شفاف با مردم سخن بگویند.
جلسه با سفرای ایران در کشورهای خارجی برای تبیین ظرفیت های استان
روز شنبه هجدهم مرداد تهران بودم و در جلسه ای که با سفرای ایران در کشورهای خارجی ترتیب داده شده بود شرکت کرده بودم. فرصتی بود برای تبیین ظرفیت های استان و گفت و گو با سفرا درباره ی این ظرفیت ها تا بتوانند رایزنی هایی با سرمایه گذاران خارجی انجام دهند. با دست پر به این جلسه رفتم و کتاب ها،CD ، و بروشور از ظرفیت های استان را به آن ها تحویل دادم و درباره ی آن ها بحث و تبادل نظر کردیم.
روز یکشنبه نوزدهم مرداد ملاقاتی با آقای ایوب خدا کرمی داشتم که در زمینه ی اجسام سخت روی بدن رکورد دار کشور هستند و برای ثبت رکورد خود نیازمند حمایت بودند. من قول مساعدت دادم چون ثبت جهانی این گونه کارهای خارق العاده برای کرمانشاه می تواند نام استان را بیشتر مطرح کند.
عصر روز یکشنبه به همراه حاج جعفر همتی مشاور عالی و دکتر کریم رئیس دانشگاه علوم پزشکی به دیدار دو خانواده از خانواده های معظم شهدا رفتیم. این شهید بزرگوار قهرمان کشتی جوانان کشور هم بوده که در سرپل ذهاب به شهادت رسیده بود. سپس به دیدار خانواده ی شهید امیر رضا صاحب جمعی رفتیم. مادر این شهید عزیز از آخرین دیدار فرزندش و خداحافظی آخرش گفت. در مقابل عظمت این مادر و شهید بزرگوارش نمی دانستم چه باید بگویم. واقعا آدم شرمنده ی آنها می شود وقتی دل بزرگ و روحیه عالی شان را می بیند.
تلاش برای آشنایی بیشتر مسئولین کشور از پتانسیل های علمی استان
روز دوشنبه بیستم مرداد برای استقبال از دکتر ستاری (معاون علمی و فناوری رییس جمهور) به فرودگاه رفتیم. در آنجا مراسم استقبال رسمی انجام شد و پس از آنکه در مزار شهدای گمنام حضور یافتیم به جلسه ای در دانشگاه رازی رفتیم و بعد در جلسه دانشگاه علوم پزشکی شرکت کردیم. هر دو جلسه بیشتر درباره شرکت های دانش بنیان بود، چند نفر از نمایندگان شرکت های دانش بنیان از دستاوردهای شان گفتند که بسیار تحسین برانگیز بود. من خوشحال شدم که در این استان این همه استعداد خوب علمی وجود دارد. جلسه خوب و پر برکتی برای این شرکتها و کلاً فضای علمی و فناوری استان بود که مسئولین کشور از پتانسیل های علمی استان ما بیشتر آگاه شوند و حمایت های بیشتری به عمل آورند. بعد از ظهر همین روز با حضور دکتر ستاری در جلسه کارگروه پژوهش، فناوری و تحول اداری شرکت کردیم. در این جلسه رؤسای دانشگاه ها و نمایندگانی از دانشگاهیان و فناوران به بیان دیدگاه ها و نظرات سازنده ی خود پرداختند.
تبیین سیاست های دولت برای برون رفت از رکود تورمی
روز سه شنبه بیست و یکم مردادماه تهران بودم و در جلسه ای با موضوع تبیین سیاست های دولت برای برون رفت از رکود تورمی شرکت کردم. در این جلسه که با حضور رئیس جمهور برگزار شد، راه های برون رفت از وضعیت موجود و تبیین سیاست های دولت از زوایای مختلف بررسی شد. در حاشیه ی این جلسه از فرصت استفاده کردم، رایزنی هایی درباره ی مشکلات استان با مسئولین کشور انجام دادم. با آقای زنگنه (وزیر نفت) و معاون ایشان درباره ی پالایشگاه آناهیتا صحبت کردم و موارد مورد توافق را یادآوری کردم. با آقای کرباسیان (رئیس کل گمرک کشور) درباره مشکلات مرز سومار صحبت کردم. با آقای نعمت زاده (وزیر صنعت، معدن و تجارت) درباره سفر ایشان به کرمانشاه رایزنی کردم. با مدیران بانک های کشاورزی و سپه هم روند اجرای توافقاتی که دو هفته پیش با آنها داشتیم را پرس و جو کردم

شناسه خبر : 18137

این خبر رو هم ببینید

شورای امنیت اقلیم کردستان اعترافات یک گروه وابسته به داعش را پخش کرد/ دستگیرشدگان قصد حمله تروریستی در اربیل را داشتند

شورای امنیت اقلیم کردستان اعترافات تلویزیونی یک گروه وابسته به داعش را که قصد داشتند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 2 =