خانه / اقتصادی / گزیده مهمترین اظهارات رییس مجلس شورای اسلامی در جمع فعالان اقتصادی کردستان

گزیده مهمترین اظهارات رییس مجلس شورای اسلامی در جمع فعالان اقتصادی کردستان

دکتر علی لاریجانی صبح امروز در راس هیئتی وارد سنندج و از سوی مقامات استانی مورد استقبال قرار گرفت، وی در این سفر ابتدا با حضور در مزار شهدا به مقام شامخ شهیدان ادای احترام کرد و سپس با حضور در سالن پیامبر اعظم استانداری کردستان در جمع فعالاان اقتصادی کردستان حاضر و به مشکلات بخش تولید، صنعت، کشاورزی و تجارت استان گوش داد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری کردستان؛ دکتر علی لاریجانی صبح امروز در راس هیئتی وارد سنندج و از سوی مقامات استانی مورد استقبال قرار گرفت، وی در این سفر ابتدا با حضور در مزار شهدا به مقام شامخ شهیدان ادای احترام کرد و سپس با حضور در سالن پیامبر اعظم استانداری کردستان در جمع فعالاان اقتصادی کردستان حاضر و به مشکلات بخش تولید، صنعت، کشاورزی و تجارت استان گوش داد. گزیده ای از مهمترین اظهارات وی در جمع فعالان اقتصادی کردستان در ذیل می آید.
 
** رویکرد اصلی در کل کشور به این سمت است که بخش خصوصی در اقتصاد بیشتر فعال شود.
 
** اقتصاد ایران در گذشته یک حالت نیمچه سوسیالیستی داشت و که مخالف سرمایه گذار و سرمایه دار در بخش خصوصی بود.
 
** در گذشته اگر چه ساست های اصل ۴۴ بخوبی ابلاغ شد اما به نحو مناسب اجرا نشد و بخش های دولتی ظرفیت های اقتصادی را بخوبی به بخش خصوصی ارائه نکرد.
 
** در گذشته بسیاری از بنگاههای اقتصادی از دست یک وزارتخانه خارج و به جای طلب به یک وزارتخانه دیگر سپرده شد که دوباره دولتی گردید.
 
** با وزیر تعاون در مورد شرکت شستا مذاکره کرده ام و این مجموعه نهادهای اقتصادی باید به بخش خصوصی واگذار گردد.
 
** تجمیع بنگاهخهای اقتصادی در یک وزارتخانه خلاف سیاست های اصل ۴۴ قانون اساسی است و ما با جدیت این موضوع را پیگیری می کنیم.
 
** یکی از ماموریت های مهم اقتصاد مقاومتی مردمی شدن اقتصاد است و باید در میان سه قوه عزم جدی برای این موضوع وجود داشته باشد.
 
** باید با نخبگان و متخصصین کشور به این همگرایی برسیم که آینده اقتصاد ایران در گرو رونق تولید داخل است زیرا درون زایی و برون گرایی به همین معنی است.
 
** متناسب با مناطق مختلف کشور باید زمینه های رونق تولید و اشتغال را ایجاد کرد و در مناطقی همچون کردستان باید امتیازات ویژه برای سرمایه گذاری و تولید فراهم کرد.
 
** قانون حمایت از سرمایه گذاری و تولید در مناطق کمتر برخوردار همچون کردستان و قوانین تسهیل کننده در این مورد را بزودی بررسی و تصویب و ابلاغ می کنیم.
 
** عزت ایران تنها در گرو رفع تحریمها نیست بلکه رونق تولید و اشتغال در داخل از مصادیق مهم عزت کشور است و بسیاری از معضلات از این طریق حل می شود.
 
** تعاملات بین المللی در توسعه اقتصادی کشور تاثیر دارد و ما در مجلس با جدیت از مذاکرات هسته ای دفاع و حمایت می کنیم.
 
** تسهیلات بانکی باید به سمت رونق تولید و اشتغال در کردستان سرازیر شود زیرا کردستان استحقاقا این همه معضلات اقتصادی و تولیدی را ندارد.
 
** در حالی که سرمایه گذاریهای زیادی صورت گرفته اما حدود نیمی از بخش های صنعتی کردستان تعطیل و این آسیب بزرگ و خسارت عمده ای برای کشور است.
 
** باید در سطح استانداریها و نمایندگان استانها جلساتی گذاشته شود و بصورت تک تک مشکلات تولید کنندگان حل شود.
 
** باید زیر بغل بنگاههای اقتصادی کردستان را گرفت و رویکرد همگرایی برای کمک به توسعه کردستان در بخش های اجرایی کشور وجود داشته باشد.
 
** کردستان پتانسیل های اقتصادی فراوان دارد ویکی از مهمترین این پتانسیل ها هم مرز بودن با کشور عراق و اقلیم کردستان است.
 
** با احزاب اتحادیه میهنی و پارتی در اقلیم کردستان روابط دیرینه و در هم تنیده ای داریم و این ظرفیت بالایی را برای استان کردستان ایران فراهم آورده است.
 
** چند روز پیش در تهران با دکتر فواد معصوم رییس جمهور عراق در مورد برداشتن روادید میان دو کشور مذاکره کردیم و ایشان بسیار استقبال کرد.
 
** برداشتن روادید میان ایران و عراق از نظر ایران بلامانع است و ما اکنون منتظر پاسخ از سوی دولت مرکزی بغداد هستیم زیرا به نفع توسعه در هر دو کشور است.
 
** سهم کردستان از درآمد کشاورزی کم است و چون به دو مقوله استقلال غذایی کشور و ایجاد اشتغال بیشتر نیازمنیم،  بنابراین باید به توسعه کشاورزی در کردستان توجه ویژه کرد.
 
** برای توسعه کشاورزی کردستان باید بر روی افزایش سهم از منابع آبی و ایجاد صنایع تبدیلی در بخش کشاورزی کردستان تمرکز داشته باشیم.
 
** در مجلس شورای اسلامی طرح بزرگی را در حوزه آب در دست مطالعه داریم و برای استفاده از منابع آب سرزمینی کردستان در اولویت خواهد بود.
 
** در کل کشور بیشتر به نفت و گاز توجه کردیم و در بخش معدن خوب عمل نشده است و کردستان هم از این وضعیت مستثنی نیست.
 
** معادن بزرگ باید از مدیریت دولت خارج و به بخش خصوصی واگذار گردد زیرا بخش بزرگی از توسعه اقتصادی کشور به توسعه معادن و صنایع تبدیای بستگی دارد.
 
** در گذشته سیاست ها در مورد مناطق آزاد خوب اجرایی نشده و بجای اینکه مناطق آزاد تبدیل به دروازه صادرات کالا شوند به مناطقی برای واردات و قاچاق تبدیل شد.
 
** باید در مناطق آزاد بانه و مریوان ابتدا تمرکز بر روی سرمایه گذاری و توسعه زیرساخت ها باشد.
 
** کمیته ای در مجلس تشکیل و با حضور فعالان بخش های مختلف اقتصادی  کردستان و نمایندگان استانداری و نمایندگان مردم در مجلس مشکلات این بخش را تک تک بررسی و حل خواهیم کرد و هر جا اشکال از قانون باشد قوانین را اصلاح می کنیم.
 
** متاسفانه صندوق توسعه ملی تقسیم بندی جغرافیایی ندارد و این شاید به نفع کردستان نباشد اما ما از بخش های بزرگ و توانمند برای سرمایه گذاری در کردستان دعوت می کنیم.
 
** بسیار امیدوارم این نشست به توسعه و رونق تولید و اشتغال و کسب و کار در کردستان کمک کند.
 
شایان ذکر است صبح امروز بعد از دیدار با فعالان اقتصادی رییس مجلس در کنگره شهدای پیشمرگ مسلمان کرد حضور یافت و شامگاه امروز نیز در جلسه شورای اداری در استانداری کردستان شرکت می کند.
 
در این سفر نمایندگان استان کردستان در مجلس شورای اسلامی دکتر لاریجانی را همراهی می کنند، وی شامگاه امشب کردستان را به مقصد تهران ترک خواهد کرد. / الف
 
 
۲۸ ارديبهشت ۹۴

شناسه خبر : 1581

این خبر رو هم ببینید

تکمیل طرح‌های نیمه تمام عمرانی اولویت شهرداری سنندج است

شهردار سنندج گفت: تکمیل طرح‌های نیمه تمام عمرانی، تکریم ارباب رجوع و پیوست فرهنگی در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − ده =