خانه / سیاسی / گفتگوی مشاورسابق وزیرخارجه آمریکا ؛ عملیات موصل آزمونی بزرگ برای دولت عراق است

گفتگوی مشاورسابق وزیرخارجه آمریکا ؛ عملیات موصل آزمونی بزرگ برای دولت عراق است

مشاور سابق وزرت خارجه آمریکا عملیات موصل را آزمونی بزرگ برای دولت عراق می داند و معتقد است که شکست آمریکا و روسیه در رسیدن به توافقی درباره سوریه یک فاجعه ژئوپلیتیک برای منطقه بود.

سوریه و عراق چند هفته ای است که شاهد انجام عملیات های نظامی بزرگ برای باز پس گیری دو شهر مهم یعنی حلب در سوریه و موصل در عراق از چنگ تروریست ها هستند. در این میان مواضع آمریکا و روسیه و همچنین انتشار خبرهایی در مورد رویکرد نیروهای بومی عراقی حاضر در عملیات موصل موجب بروز تردیدهایی در مورد وضعیت موصل پس از آزادی شده و حتی برخی رسانه های غربی نیز مدعی هستند که دولت عراق و آمریکا برنامه خاصی برای اداره موصل پس از آزادی آن ندارند که این امر می تواند مشکلات زیادی را در این شهر ایجاد کند.
در همین رابطه برای تشریح بهتر موضوع با «دانیل سرور» مشاور سابق وزارت خارجه آمریکا، به گفتگو نشستیم.
سرور از معروف ترین کارشناسان حاضر در مبحث مدیریت جنگ و از کارشناسان ارشد موسسه «روابط دو سوی آتلانتیک» و از اساتید دانشگاه «جان هاپکینز» است که سابقه فعالیت گسترده در مورد جنگ های عراق، افغانستان و بالکان را دارد و از سال ۱۹۹۴ تا ۱۹۹۶ به عنوان نماینده ویژه آمریکا در امر میانجیگری میان مسلمانان و کُروات های یوگسلاوی فعالیت کرده است. متن این مصاحبه به شرح زیر است:
*همانطور که مطلع هستید در عراق و سوریه عملیات هایی برای آزادی دو شهر مهم در جریان است، شما وضعیت این دو عملیات را چگونه ارزیابی می کنید؟
تصویر کلی سوریه  این طور نشان می دهد که روسیه به خوبی در سوریه اقدام می کند. از سوی دیگر «دونالد ترامپ» نامزد جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا می گوید نیروهای متحد آمریکا در عراق برای بازپس گیری موصل تقلا می کنند.
داعش هم اکنون بیش از ۶۰ درصد از منطقه ای را که زمانی در عراق در دست داشت از دست داده و موصل آخرین مرکز مهم پرجمعیتی است که این گروه بر آن حکمرانی می کند. حمله انحرافی داعش به کرکوک نیز فقط به این خاطر بود که نیروهای ضد داعش با تقسیم قوای خود بین موصل و کرکوک پیشروی خود را به سمت موصل آهسته تر کنند. اما این اقدام داعش فقط تاثیر زودگذر داشت. دهها هزار نیروی حاضر در عملیات آزاد سازی موصل به نظر می رسد که در هدف خود متحد هستند و آن بیرون راندن داعش است. به نظر می رسد که هم اکنون تعداد نیروهای داعش بیش از چند هزار نفر نباشد که در داخل شهر موصل حضور دارند.
اگر مشکلی جدی در مسیر نیروهای حاضر در عملیات آزاد سازی موصل وجود داشته باشد به احتمال زیاد بعد از آزادی این شهر خود را بروز می دهد و نه بعد از آن. حداقل برخی از نیروهای حاضر در این ائتلاف که شامل ارتش عراق، پیشمرگه ها، دواطلبان شیعه، ایزدی ها، مسیحیان و سایر گروه های مردمی می شوند برای رسیدن به مرکز موصل با یکدیگر مسابقه خواهند داد. هر یک از آنها آرزو دارد که قبل از سایرین وارد موصل شود تا موقعیت خود را قدرتمندتر ساخته و نشان دهد که داعش از این شهر رفته است. این یک آزمون بزرگ است زیرا ما شاهد خواهیم بود که آیا دولت عراق می تواند این نیروها را برای اداره موصل متحد کند؟ شهری که دومین شهر بزرگ عراق است و مطمئنا این کار (متحد کردن گروه های مختلف برای اداره موصل) کار آسانی نخواهد بود.
وضعیت در سوریه آنگونه که در عراق رضایت بخش است دلپذیر نیست چون هنوز بعد از گذشت چند ماه از تلاش های ارتش سوریه و متحدانش برای آزاد سازی حلب، این امر هنوز اتفاق نیفتاده است. در چنین شرایطی نیروهای کرد که با اعراب متحد هستند موفق به باز پس گیری منطقه «منجیب» از داعش شده اند و از سوی دیگر ترکیه برای جلوگیری از پیشروی کردها در سوریه به شورشیان سوریه کمک کرده تا جرابلس را تصرف کنند و به سمت منطقه «الباب» پیشروی کنند. این امر نشانگر وضعیت بالفعلی از ایجاد منطقه امن برای شورشیان تحت کنترل ترکیه است.
ارتش سوریه تا حدی توانسته در بیرون راندن مخالفان از حلب موفق عمل کند اما باید مراقب رادیکال شدن مردم باشد چون ممکن است برخی بر این امر تمایل داشته باشند که از روش های میانه تری در این امر استفاده شود. همچنین این احتمال نیز وجود دارد که کشورهای اروپایی و آمریکا به بهانه حضور روسیه در جنگ حلب در بازسازی حلب مشارکت نکنند در نتیجه اگر به این مسائل توجه نشود ممکن است که ارتش سوریه در نبرد حلب موفق شود اما در موراد دیگری همچون صلح، نتیجه را واگذار کند.
*موضع «باراک اوباما» را در این میان چطور ارزیابی می کنید؟
باراک اوباما می تواند از روند جنگ عراق راضی باشد به ویژه آنکه وی در جابجایی «نوری المالکی» نخست وزیر سابق عراق، با «حیدر العبادی» نخست وزیر فعلی عراق، نقش داشت. اینکه آیا در پایان، شاهد شکل گیری ائتلاف دوستانه میان آنها خواهیم بود یا خیر، بعید به نظر می آید.
اما در مورد سوریه باید گفت این کشور هم اوباما و هم «ولادیمیر پوتین» را ناراحت کرده است. شکست آمریکا و روسیه در رسیدن به توافقی که جنگ میان گروه هایی را که ادعای مبارزه با داعش را دارند خاتمه دهد و همچنین شکست در آغاز روند گذار سیاسی نه تنها فقط یک تراژدی برای بسیاری از سوری ها بود بلکه یک فاجعه ژئوپلوتیک برای منطقه نیز بود.
اگر بخواهیم جنگ حلب در سوریه را به جنگ مورد حمایت روسیه و جنگ موصل عراق را به جنگ مورد حمایت آمریکا تشبیه کنیم می توانیم بگویم که جنگ مورد حمایت آمریکا به خوبی پیش می رود اما جنگ مورد حمایت روسیه این طور نیست. ممکن است نتیجه جنگ عراق رضایتمند باشد اما نتیجه جنگ سوریه به دلیل موارد ذکر شده این طور نباشد.

شناسهٔ خبر: ۳۸۱۰۱۴۵ – سه‌شنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۵ – ۱۱:۳۳

شناسه خبر : 12671

این خبر رو هم ببینید

ناگفته هایی از طالبان/ به قلم دکتر مهدی فرمانیان

یک تار موی اسلامگرایان را با کل هیکل سکولارها معاوضه نمی کنیم؛ اما از خشونت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − هشت =