خانه / سیاسی / گفتگوی کردپرس با سلمان کوچری عضو YPG ؛ آمریکا برای داعش اسلحه ارسال می کند/ نیروهای کرد از آلمان سلاح خریده اند

گفتگوی کردپرس با سلمان کوچری عضو YPG ؛ آمریکا برای داعش اسلحه ارسال می کند/ نیروهای کرد از آلمان سلاح خریده اند

یک عضو یگانهای مدافع خلق در اقلیم کردستان عراق مدعی شد که فیلم هایی در اختیار کردهاست که نشان می دهد آمریکا برای داعش اسلحه ارسال می کند. وی همچنین تصریح کرد که کردهای سوریه از آلمان اسلحه خریداری کرده اند

یک عضو یگانهای مدافع خلق در اقلیم کردستان عراق مدعی شد که فیلم هایی در اختیار کردهاست که نشان می دهد آمریکا برای داعش اسلحه ارسال می کند. وی همچنین تصریح کرد که کردهای سوریه از آلمان اسلحه خریداری کرده اند.
 
اخبار منتشر شده از سری کانی حاکی از محاصره این شهر توسط داعش است. آیا داعش تصمیم دارد شهر سری کانی را به اشغال خود در آورد؟ چقدر این خبرها دقیق هستند؟
سلمان کوچری- بله این اخبار تا حدودی درست هستند. داعش نیروهای خود را به اطراف شهر سری کانی روانه کرده و اطلاعات ما حاکی از آن است که نیروهای زیادی  را از شهر «رقه» روانه سری کانی کرده و به این شهر نزدیک می شوند. از چند روز قبل درگیری و جنگ های پراکنده  ای بین «YPG»  و داعش صورت گرفته است و انتظار می رود در روز های آینده درگیری ها شدیدتر شود.
 
«YPG» چه اقداماتی را برای مبارزه با گروه داعش در سری کانی پیش گرفته است؟
 
سلمان کوچری- «YPG» فراخوانی را خطاب به مردم و جوانان منتشر کرده و از مردم خواسته که خود را برای درگیری سنگین با نیروهای این گروه آماده کنند چون داعش پس از شکست سنگینی که در کوبانی متحمل شد نیروهای خود را از رقه روانه سری کانی کرده و در اعلامیه ها و فراخوان های خود بر اشغال سری کانی تاکید دارد. البته یگان های مدافع خلق در آمادگی کامل به سر می برند و برنامه ریزی های لازم برای مقابله با این گروه انجام گرفته است.
 
به فراخوان YPGخطاب به مردم و جوانان کُرد سوریه اشاره کردید آیا فراخوان و یا درخواستی مبنی بر همکاری گروه ها و کشورهای دیگر و از جمله اقلیم کردستان عراق و یا ائتلاف جهانی مبارزه علیه داعش نیز صادر شده به عبارتی دیگر «YPG» از گروه های دیگر نیز برای مقابله با داعش در سری کانی درخواست کمک کرده است؟
 
سلمان کوچری- تا الان «YPG» تنها به صورت مستقیم از مردم کردستان سوریه درخواست مشارکت برای مبارزه با داعش کرده است و بیشتر از جوانان دو کانتون جزیره و عفرین درخواست آمادگی و مشارکت فعال برای مبارزه با داعش نموده چون در این اواخر نیز جناب «صالح مسلم» اعلام کرد که سری کانی مورد تهدید مستقیم گروه داعش است و  داعش در نظر دارد حمله ی بزرگی را علیه این شهر ترتیب دهد. صراحتا اعلام می کنم در مقطع کنونی درخواست و فراخوان تنها خطاب به مردم کردستان سوریه بوده و اگر نیروهای زیادی که داعش از رقه روانه سری کانی کرده است  باعث تشدید درگیری ها شدیدتر شود «انجمن مستقل مردم » از احزاب و گروه های دیگر نیز در خواست کمک خواهد کرد و هماهنگی هایی نیز برای مشارکت نیروهای پیشمرگ در صورت شدید تر شدن آتش جنگ در این منطقه انجام شده است.
 
دولت ترکیه در تحریک داعش برای حمله به سری کانی نقشی داشته است؟
 
سلمان کوچری- دولت ترکیه برای مقابله با داعش اقدام عملی انجام نداده و حتی از فعالیت آنها نیز جلوگیری نکرده است. طبق مدارک و اسناد موجود ترکیه نه تنها با داعش مبارزه نمی کند بلکه راه را برای فعالیت آزاد این گروه بازگذاشته و حتی فعالیت های آنها را تسهیل می کند تا به مناطق تحت سیطره «YPG» نفوذ کنند و  آنها را به اشغال خود در آورند.
 
«فتح الله حسینی» یکی از مسئولین حزب چپ کردستان سوریه در مصاحبه با رادیو ناوه خو گفته است که نیرو های «YPG» و «YPJ»  در خاک ترکیه توسط نیروهای امریکایی آموزش می بینند چقدر این ادعاها به حقیقت نزدیک است؟
 
تاکنون نه دولت آمریکا و ترکیه و نه هیچ کشور دیگری به یگانهای مدافع خلق کمکی نکرده اند و کلیه این اخبار کذب است و حتی هواپیماهای ائتلاف و بوِیژه دولت آمریکا دیده شده که برای گروه داعش در منطقه کردستان سوریه تسلیحات نظامی و کمک و مهمات فرستاده اند.
 
تا به حال در عراق چندین بار گفته شده که آمریکا برای گروه داعش کمک و محموله نظامی  از طریق هواپیما ارسال کرده اما در سوریه و بویژه در مناطق کردنشین سوریه تا به حال چنین مسائلی به صورت شفاف و مستقیم مطرح نشده آیا شما به عنوان یک عضو  «YPG» صراحتا کمک آمریکا به داعش در منطقه را تایید می کنید؟
 
سلمان کوچری- بله هر چند دولت آمریکا مدعی است که در بعضی مناطق به اشتباه این کمک ها و محموله ها برای داعش فرود آمده و بدست داعش رسیده است اما در همین اواخر اسلحه هایی که  گروه داعش علیه ما به کار برده اند اسلحه های آمریکا و ناتو بوده اند. اگر آمریکا به آنها کمک نمی کند چگونه اسلحه ناتو باید در دست آنها باشد و من معتقدم آمریکا به نحوی با کارت بازیگران منطقه ای در حال بازی کردن است و طبق مدارک و اسناد غیر قابل انکار و طبق فیلم هایی که در اختیار ما هستند صراحتا اعلام می کنم که دولت آمریکا به داعش در منطقه کردستان سوریه کمک می کند.
 
«YPG» از کجا اسلحه تهیه می کند؟ چه کشورهایی به شما اسلحه می فروشند؟
 
سلمان کوچری- تنها کشوری که با ما همکاری کرده و به  «YPG» اسلحه فروخته کشور آلمان است
 
آیا این خرید و فروش به صورت رسمی بوده؟
 
سلمان کوچری- اسلحه از جانب کشور آلمان به  «YPG» فروخته شده اما دولت آلمان تاکنون به صورت رسمی این خرید و فروش را اعلام نکرده است اما اسلحه ی آلمانی به دست نیروهای ما رسیده است.
 
وضعیت اقتصادی مناطق تحت کنترل  «YPG» بسیار بد است و درامد و بودجه این مناطق قطع شده  «YPG» هزینه خرید این تسلیحات از آلمان را از کجا تهیه کرده است؟
 
سلمان کوچری- دو منبع مالی وجود دارد در درجه اول مردم عادی هستند که به یگانهای مدافع خلق کمک می کنند و در این بین لابی کرد در آمریکا و در اروپا برای جمع آوری پول برای  «YPG» فعالیت می کنند و در کردستان ترکیه نیز پول زیادی برای کمک جمع آوری شده است و از سوی دیگر اقلیم کردستان عراق نیز همکاری مالی کرده است و از این دو منبع مالی فراهم شده  است.
 
به موضوع آمریکا برگردیم آمریکا چه نفعی از کمک به داعش در کردستان سوریه می برد در حالیکه مدعی است که ائتلافی جهانی علیه داعش را رهبری می کند؟
 
سلمان کوچری- معلوم است که آمریکا منافع خود را در همراهی با ترکیه می بیند و منافع بزرگی برای آمریکا در کشور ترکیه وجود دارد ودر صدد حفظ منافع خودش است. آمریکا به اعتراف رهبران خود در طول تاریخ کشوری است که به دنبال منافع خود است و همه چیز را فدای منافع خود می کند و عیان است که اگر آمریکا گروه داعش را از بین ببرد منافع آمریکا در کشور ترکیه که حامی داعش است به خطر می افتد. آمریکا در صدد است منافع خود با ترکیه را حفظ کند و به نظر من آمریکا تمام این جنگ و درگیری ها را از نگاه اقتصادی و منافع اقتصادی می نگرد و تا زمانی که ترکیه با این سیاست ها در منطقه باشد آمریکا از هیچ نیرو اپوزیسیونی که با سیاست های ترکیه هماهنگ نباشد حمایت نمی کند .
 
در خصوص مسائل داخلی کردستان سوریه شاهد اختلافات  «YPG» با انجمن ملی کردستان سوریه هستیم این اختلافات از کجا نشات می گیرد؟
 
سلمان کوچری- عیان است که «YPG» نیروی غالب در مناطق کردنشین سوریه است و به عبارتی بزرگترین و قویترین نیرویی است که در این مناطق فعالیت دارد و متاسفانه احزاب دیگر کردستان سوریه احزاب اقماری گروه های دیگر هستند و خود مستقل نیستند به هیمن دلیل این اختلافات ایجاد می شود و بویژه حزب دموکرات کردستان عراق (پارتی) می خواهد از طریق این احزاب جای پای خود را در این منطقه محکم کرده و به این منطقه نفوذ کند از طریق این احزاب بویژه  حزب دموکرات کردستان سوریه در صدد اعمال نفوذ است و این اختلافات از بیرون از کردستان سوریه نشات می گیرد و  «YPG» به عنوان حزب اصلی منطقه برای انتخابات در مناطق تحت اداره خود اقدام به فراخوان برگزاری انتخابات کرده و از همه گروه ها و دسته ها بدون محدودیت خواسته در این انتخابات آزادانه شرکت کنند.
 
در پایان آقای کوچری در خصوص انتخابات آتی شهرداری ها در کانتون های سه گانه سوریه توضیحاتی بفرمائید تا چند و چون این انتخابات  معلوم شود؟
 
سلمان کوچری- انتخابات به شیوه ی رسمی در دو کانتون عفرین و جزیره انجام شده و این انتخابات با حضور ناظرین بی طرف از کشورهای مختلف برگزار شده و تعداد کاندیدا ها و مشارکت مردم نیز خیلی زیاد بوده و هر کس آزاد است خود را برای این انتخابات ها نامزد کند. این انتخابات برای کردستان سوریه که هنوز درگیر جنگ و دفاع از خود هستند بسیار حائز اهمیت است. هر چند گروه های بسیاری در اعتراض به  «YPG» این انتخابات را تحریم کرده اند و رهبری اقلیم کردستان نیز این انتخابات را رد کرده است و از سوی دیگر ناظرین و خبرنگاران بی طرف از اقلیم کردستان خواستار نظارت بر این انتخابات شدند که متاسفانه حکومت اقلیم جلوی مشارکت آنها را گرفته است و یک جناح مشخص در اقلیم کردستان عراق مخالف این انتخابات است. در حالیکه اتحادیه میهنی این انتخابات را پذیرفته و آن را شفاف و آزاد اعلام کرده است.
 
مصاحبه و تنظیم : حسین معروف پور
 
 
کد مطلب: ۸۰۷۹۴  |  تاريخ: ۱۳۹۳/۱۲/۲۶  |  ساعت: ۲۲ : ۵۸

شناسه خبر : 16139

این خبر رو هم ببینید

رهبر معظم انقلاب: جمهوری اسلامی مهمترین ابتکار حضرت امام(ره) بود/ به برخی کسانی که صلاحیتشان احراز نشد جفا شد؛ دستگاه های مسئول جبران کنند/ نابسمانی را با انتخاب درست باید جبران کرد نه با عدم شرکت در انتخابات

رهبر معظم انقلاب اسلامی در بیاناتی به مناسبت سالروز ارتحال حضرت امام خمینی(ره) که هم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + پانزده =