گفتگو با نژاد برزنجی عضو «گروه پاییز» از اقلیم کردستان؛ امیدوارم حضوری موفق در جشنواره موسیقی فجر داشته باشیم

«گروه موسیقی پاییز» از اقلیم کردستان قرار است در 29 مین جشنواره بین المللی موسیقی فجر برای علاقه مندان ایرانی به هنرنمایی بپردازد. این برای اولین بار است که از یک گروه موسیقی از اقلیم کردستات برای شرکت در این جشنواره معتبر دعوت به عمل می آید

«گروه موسیقی پاییز» از اقلیم کردستان قرار است در 29 مین جشنواره بین المللی موسیقی فجر برای علاقه مندان ایرانی به هنرنمایی بپردازد. این برای اولین بار است که از یک گروه موسیقی از اقلیم کردستات برای شرکت در این جشنواره معتبر دعوت به عمل می آید که همین امر در نوع خود قابل توجه است. شاید نزدیکی های تاریخی، فرهنگی و موسیقایی بسیار فراوان میان اقلیم کردستان و ایران این ضرورت را ایجاب می کرد که این زمینه این دعوت بسیار پیش از این ها فراهم می شد.
 
یک گروه معتبر از اقلیم کردستان
 
«گروه موسیقی پاییز» به سرپرستی سیروان جلال از جمله گروههای مطرح و فعال در عرصه موسیقی اقلیم کردستان است که تا به حال اجراهای متعددی در خارج از این اقلیم کردنشین داشته است. این گروه همچنین با بسیاری از بزرگان آواز سنتی و کردی ایران مانند: بیژن کامکار، صدیق تعریف، نجمه تجدد، همایون شجریان و علیرضا قربانی کنسرت های مشترک برگزار کرده است که در نوع جالب توجه است و نشان می دهد این گروه با موسیقی ایرانی و هنرمندان فعال در این عرصه بیگانه نیست. 
 
خرسند از حضور در جشنواره بین المللی موسیقی فجر
 
نژاد برزنجی نوازنده و خواننده گروه موسیقی پاییز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کردپرس ضمن ابراز خوشحالی از اینکه گروهش در ایران کنسرت برگزار می کند گفت: «جشنواره بین المللی موسیقی فجر یک جشنواره موسیقایی زیبا است که گروه های معتبری از سراسر دنیا در آن به هنرنمایی می پردازند. در واقع از منظر فرهنگی و موسیقایی یک گردهمایی بسیار گسترده هنری محسوب می شود. ما هم دعوت انجام گرفته از مسئولین برگزاری این کنسرت را با خرسندی پذیرفتیم و خوشحالیم که در جشنواره ای در این سطح مشارکت داریم».
 
این هنرمند افزود: «گروه موسیقی پاییز برای اولین بار است که در ایران کنسرت برگزار می کند و امیدوارم یک حضور موفق در جشنواره موسیقی فجر داشته باشیم. هرچند دوست داریم این امکان برای دیگر گروه های فعال در اقلیم کردستان نیز فراهم شود تا آن ها نیز این فرصت را داشته باشند که موسیقی اصیل کردی را برای ایرانیان بنوازند».
 
موسیقی کردی ایران در دوران اوج خود به سر می برد
 
نژاد برزنجی همچنین اظهار داشت: «موسیقی کردی ایران در دوران اوج خود به سر می برد. این موسیقی اشتراکات و نزدیکی های بسیاری با موسیقی سنتی ایران دارد. امروزه بسیاری از هنرمندان تراز اول ایران کرد هستند و کامکارها، عندلیبی ها و پورناظری ها همگی از اساتید بزرگ موسیقی ایران محسوب می شوند و تاریخ موسیقی ایران به آن ها افتخار خواهد کرد».
 
خواننده و نوازنده گروه موسیقی پاییز در ادامه تاکید کرد: «هنرمندان کرد در بسیاری از برنامه های موسیقایی ایران مشارکت بسیار پررنگی دارند و ما شاهد کمتر فعالیت موسیقایی مهمی در این کشور هستیم که هنرمندان کرد در آن سهمی نداشته باشند».
 
لازم به ذکر است «گروه موسیقی پاییز» در طول حضورش در کشور ایران دو کنسرت برگزار خواهد کرد. اولین اجرای این گروه روز 27 بهمن ماه در شهر گرگان خواهد بود. دومین برنامه این گروه نیز روز 29 بهمن ماه ساعت 9 شب در مجموعه فرهنگی و هنری ایوان شمس تهران به صحنه خواهد رفت.
 
هنرمندانی که گروه موسیقی پاییز را در این کنسرت همراهی می کنند عبارتند از: سیروان جلال (سرپرست و نوازنده دهل)، خلیل عبدالله (نی)، نژاد برزنجی (خواننده و نوازنده عود)، کاروان محمود (باله بان)، نیاز محمد (قانون)، ره‌سه‌ن قاسم (دیوان)، ریباز محمد (دیوان)، کاوان محمود (بندیر و دربوگه)، اوان جلال (خواننده) و جی‌گر عزیز (خواننده).
 منبع: خبرگزاری کردپرس

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *