گلایه های فعالان اقتصادی کردستان/تعطیلی واحدهای تولیدی استان ادامه دارد

بیان آمارهای مختلف بار دیگر نشان داد که کردستان در بخش های صنعت، معدن، تولید، درآمد سالانه و اشتغال یکی از استان های محروم کشور محسوب می شود

سنندج – خبرگزاری مهر: نشست هم ‌اندیشی فعالان اقتصادی استان کردستان با وزیر صنعت، معدن و تجارت در حالی برگزار شد که بیان آمارهای مختلف بار دیگر نشان داد که کردستان در بخش های صنعت، معدن، تولید، درآمد سالانه و اشتغال یکی از استان های محروم کشور محسوب می شود.
 
چهارشنبه شب، نشست وزیر صنعت، معدن و تجارت کردستان با فعالان اقتصادی استان کردستان برگزار شد و در این نشست شماری از فعالان اقتصادی استان به بیان دیدگاه های خود و همچنین مشکلات این استان پرداختند.
 
در جریان این نشست که شماری از مدیران استانی، معاونین وزیر در حوزه های مختلف نیز حضور داشتند، فعالان اقتصادی کردستان از وضعیت فعلی این استان گلایه کرده و خواستار توجه دولت به رفع این معضلات شدند.
 
صنعت طیور در آینده با بحران جبران ناپذیری رو به رو می شود
 
در ابتدای این نشست رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی سنندج گفت: در صورتی که برای حل مشکلات این صنعت تدبیری نشود در آینده با بحران جبران ناپذیری رو به رو می شود.
 
محمد سعید نقشی زادیان اظهار داشت: از یک لحاظ خوشحالیم که قیمت مرغ و تخم ‌مرغ پایین آمده اما متاسفانه تولید کنندگان صنعت طیور به دلیل گرانی و نبود حمایت های لازم یکی یکی از عرصه تولید خارج می ‌شوند.
 
وی افزود: در حال حاضر دو هزار نفر در صنعت طیور کردستان مشغول به کار هستند.
 
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی سنندج بیان کرد: یکی دیگر از مشکلات استان نبود زمین در شهرک‌ های صنعتی است و سرمایه ‌گذاران توان خرید زمین خارج از شهرک ‌های صنعتی را ندارند.
 
رشد صنعت، کشاورزی و تولید باید هماهنگ با رشد بانک ها باشد
 
رئیس انجمن صادرکنند گان خدمات فنی ـ مهندسی کردستان یادآور شد: یکی از شرایط توسعه پایدار این است که باید رشد صنعت، کشاورزی و تولید هماهنگ با رشد بانک ها باشد.
 
فاروق کیخسروی ادامه داد: در کشور ما متاسفانه هر روز که می گذرد درب یکی از تولیدی ها بسته می شود و در مقابل بانک جدیدی احداث می شود.
 
وی گفت: رویش قارچ مانند بانک ها در مقابل عدم نقدینگی و نبود تولیدات و اقتصاد توانمند منطقی به نظر نمی رسد.
 
رئیس انجمن صادرکنند گان خدمات فنی ـ مهندسی کردستان اظهار داشت: بسیاری از فعالان اقتصادی استان کردستان به دلیل فشارهای مالیاتی و فشار دیگر ارگان‌ ها کسب و کار خود را تعطیل کرده‌ اند.
 
کیخسروی افزود: د حال حاضر بیشترین فشارهای مالیاتی بر تولید کننده‌ ها وارد می‌ شود و این در حالی است که دلالان اقتصادی بیشترین سود را به جیب می‌ زنند و این رفتاری نامناسب در اقتصاد کشور است.
 
وی بیان کرد: عدم ثبات در تصمیم‌ گیری، رفتارهای نامتعادل در جامعه و صدور بخشنامه‌ ها و قوانین نامناسب از جمله مهم‌ ترین مشکلات بخش تولید و صنعت در کردستان است.
 
صادرات کردستان با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کند
 
رئیس اتحادیه صادرکنند گان استان کردستان در ادامه این نشست یادآور شد: متاسفانه صادرات کردستان به دلیل عدم تثبیت قیمت کالاهای صادراتی، عدم تثبیت تعرفه حمل کالاهای صادراتی، عدم پوشش ریسک صادرات، عدم امکان حمل یکسره کالا و عدم ثبات در دستورالعمل‌ های صادراتی با مشکلات زیادی دست و پنجه ن رم می کند.
 
محی‌ الدین محمودی ادامه داد: نبود امکانات در بازارچه‌ های مرزی، مسدود شدن بازارچه سیف سقز، نبود جاده ‌های استاندارد، نبود نمایندگی بانک‌ های ایران در اقلیم کردستان و نبود متخصصان گمرکی و آشنا با موارد صادراتی را م ی توان از دیگر مشکلات این حوزه  در کردستان نام برد.
 
وی گفت: نداشتن جاده های مناسب و استاندار منتهی به مرزها، نبود امکانات مناسب در مرزها وعدم مناسبت های بانکی بین اقلیم کردستان عراق و استان کردستان از جمله دغدغه های صادر کنندگان است.
 
کاهش استخراج سنگ معدن نیازمند چاره اندیشی است
 
نماینده معدنکاران استان کردستان اظهار داشت: ظرفیت استخراج سنگ معدن در استان کردستان از سالیانه یک میلیون تن به یک‌ دهم یعنی ۱۰۰ هزار تن کاهش یافته است.
 
محمد جباری افزود: چاره اندیشی و برنامخه ریزی در این حوزه باید یکی از اولویت های کاری مسئولان باشد چرا که کردستان در بجش معدن دارای ظرفیت های ویژه ای است و نباید به دلیل کمبود امکانات و نبود سرمایه دچار رکود ود.
 
وی بیان کرد: کردستان در حال حاضر ۳۰۰ پروانه بهره برداری معدن و ۷۰ واحد فرآوری معدنی را دارد که باید به شکل جدی حمایت شود.
 
نماینده معدنکاران استان کردستان یادآور شد: نبود امکانات اولیه در شهرک‌ های صنعتی، نگاه سنتی به معدن، تصویب آیین‌ نامه ‌ها و دستورالعمل‌ های بدون کارشناسی، وضع حقوق دولتی بر معادن، بی ‌توجهی معدنکاران به آموزش و اخذ عوارض ۷۰ درصدی بر صادرات سنگ خام از مشکلات اصلی بخش معدن در کردستان است.
 
تضمین امنیت ملی در گرو تسهیل فضای کسب و کار
 
مدیرعامل کارخانجات کاشی کسری کردستان نیز  در این نشست گفت: تضمین امنیت ملی در گرو تسهیل فضای کسب و کار است که اگر ما نتوانیم فضای کسب و کار را تسهیل کنیم ریزش نیروی انسانی را داریم و زمانی که فضای کسب و کار دشوار باشد شاهد ریزش سرمایه‌ های ملی هستیم که هر دوی این پارامترها امنیت ملی را به خطر می‌ اندازد.
 
روشنفکر فلاح اظهار داشت: جایگاه ایران در فضای کسب و کار در ۲۰ سال پیش در چیزی در حدود ۹۸ بود اما یک هفته پیش اعلام کردند که فضای کسب و کار در ایران به رده ۱۳۰ رسیده است و این بسیار نگران کننده است.
 
وی افزود: در چنین فضایی، صنعتگران ما توانسته ‌اند روی پای خود بایستند و همانند یک سرباز با فرماندهی مسئولان دولتی سنگرهای تولید را حفظ کنند.
 
مدیرعامل کارخانه کاشی کسری کردستان بیان کرد: در حال حاضر صنعتگران توان اشتباهات مسئولان را در عرصه های مختلف کشور به لحاظ داخلی و خارجی می دهند.
 
فلاح یادآور شد: برای ایجاد تحول باید مسائل صنعت را به صنعتگران واگذار کنید مسئولان اجازه دهند تشکل ‌های صنفی وظایف خودشان را انجام دهند.
 
وی ادامه داد: دولت اجازه دهد بخشی از مسئولیت‌ های اقتصادی را فعالان این عرصه النجام دهند.
 
مدیرعامل کارخانه کاشی کسری کردستان گفت: مسئولان ۳۰ سال خطا کردند فعالان این عرصه تاوان پس دادند بگذارید ما هم چند سالی مثل شما خطا کنیم.
 
کسبه در تمامی دوران انقلاب پیش تاز میدان بوده
 
ریئس اتاق اصناف سنندج اظهار داشت: در دوران انقلاب اسلامی و هشت سال دفاع مقدس کسبه و بازاریان همیشه و در همه جا پیشتاز میدان بوده و از آرمان های انقاب پاسداری کرده اند.
 
فرهاد عزت پور افزود: یکی از خواسته های به حق کسبه کردستان تعیین ضرایب مالیاتی و عوارض مالیاتی متناسب با وضعیت اقتصادی استان است.
 
وی بیان کرد: در حال حاضر ۳۲ اتحادیه صنفی در استان فعالیت دارند که بر ۲۵ هزار واحد صنفی نظارت و مدیریت می کنند.
ریئس اتاق اصناف سنندج یادآور شد: دولت باید توجه ویژه ای به این استان مرز نشین محروم داشته باشد تا بستر توسعه فراهم شود.
 
برون رفت از بیکاری افزایش تولید را به دنبال دارد
 
رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان کردستان ادامه داد: در شرایط کنونی که مشکل استان اشتغال آن هم برای جوانان است می توان تاکید داشت که برون رفت از بیکاری افزای تولید را به دنبال دارد.
 
عبدالله کاردانی گفت: پرداخت تسهیلات کم بهره، تسهیل در وثیقه گذاری، اختصاص اعتبارات توازن منطقه ای، اجرای طرح توسعه شرق و غرب، تسریع در اجرای طرح تحول اقتصادی و ایجاد مناطق ازاد تجاری و صنعتی در استان از خواسته های صنعت گران است.

این خبر رو هم ببینید

سید ابراهیم رئیسی خادم‌الرضا (ع) و هشتمین رئیس جمهوری اسلامی ایران عصر یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ در سانحه بالگرد به شهادت رسید.

إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَيْهِ رَاجِعُونَ سید ابراهیم رئیسی خادم‌الرضا (ع) و هشتمین رئیس جمهوری اسلامی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *