گلوبال ریسرچ نوشت: خلافت داعش؛ ابزار واشنگتن برای تقسیم عراق و سوریه به ۳ منطقه مجزا

سوژه خلافت دولت اسلامی عراق و شام با دستور کار بلندمدت آمریکا برای تقسیم عراق و سوریه به سه منطقه مجزا یعنی سه بخش خلافت اسلامی سنی، جمهوری شیعه عرب و جمهوری کردستان همزمان شده است.

پپایگاه خبری «گلوبال ریسرچ» در مطلبی به بررسی «پروژه خلافت» مطرح شده از سوی دولت اسلامی عراق و شام موسوم به داعش پرداخت و نوشت: افسانه القاعده و تهدید «دشمن بیرونی» از طریق تبلیغات دولتی و رسانه‌ای مورد حمایت و تقویت قرار گرفته است. در دوران بعد از 11 سپتامبر، تهدید تروریستی از سوی القاعده باعث شکل‌گیری دکترین نظامی آمریکا-ناتو شد. این امر به وسیله فرمان انجام عملیات ضد تروریسم در سراسر جهان نیز توجیه شد.
در این گزارش آمده: بر اساس برخی اسناد، از زمان جنگ شوروی و افغانستان، آمریکا – ناتو، در بسیاری از مناقشات، از نهادی وابسته به القاعده به عنوان «دارایی اطلاعاتی» بهره گرفته‌اند. در سوریه، شورشیان النصره و داعش پیاده نظام ائتلاف نظامی غرب هستند که در عوض، آنها (غربی‌ها) بر سربازگیری و آموزش نیروهای شبه‌نظامی نظارت می‌کنند و آن را تحت کنترل دارند.
در بخش دیگری از این مقاله آمده:‌ در حالی که آمریکا بسیاری از کشورها را به حمایت از تروریست‌ها محکوم می‌کند، خود «حامی تروریسم» است. حکومت اسلامی عراق و شام که هم در عراق و هم در سوریه فعال است،‌ مخفیانه مورد پشتیبانی و حمایت مالی آمریکا و متحدان آن از جمله ترکیه، عربستان سعودی و قطر قرار دارد. به علاوه، پروژه خلافت دولت اسلامی عراق و شام با دستورکار بلندمدت آمریکا برای تقسیم عراق و سوریه به سه منطقه مجزا همزمان شده است؛ یعنی سه بخش خلافت اسلامی سنی، جمهوری شیعه عرب و جمهوری کردستان.
گلوبال ریسرچ نوشت: جنگ جهانی با تروریسم به رهبری آمریکا بنیان دکترین نظامی آمریکا را شکل می‌دهد. «دنبال کردن تروریست‌های اسلامی» بخش و جزئی از جنگ غیر متعارف است. هدف اساسی نیز توجیه انجام عملیات ضد تروریستی سراسری است که آمریکا و متحدانش را قادر ساخته در امور کشورهای مستقل دخالت کنند.
بر اساس این گزارش،‌ بسیاری از نویسندگان ترقی‌خواه از جمله رسانه‌های کنونی، در حالی که بر تحولات اخیر عراق متمرکز شده‌اند، در فهم منطق پشت «جنگ جهانی با تروریسم» ناکام بوده‌اند. دولت اسلامی عراق و شام اغلب به عنوان یک «نهاد مستقل» تلقی می‌شود تا ابزار ائتلاف نظامی غرب. به علاوه، بسیاری از فعالان ضد جنگ که مخالف دستورکار نظامی آمریکا – ناتو هستند، دستورکار ضد تروریستی واشنگتن علیه القاعده را پذیرفته‌اند. (به باور آنها) تهدید تروریستی جهانی واقعی است، (بنابراین می‌گویند) «ما مخالف جنگ هستیم اما از جنگ جهانی علیه تروریسم حمایت می کنیم.»
پروژه خلافت و گزارش شورای اطلاعات ملی آمریکا
در بخش دیگری از مقاله گلوبال ریسرچ آمده: موج جدیدی از تبلیغات به راه افتاده است. رهبر دولت اسلامی عراق و شام، ابوبکر البغدادی از تشکیل دولت اسلامی خبر داده است. طنز تلخ اینجاست که پروژه خلافت به عنوان ابزار تبلیغاتی بیش از 10 سال است در بِرد اطلاعاتی آمریکا قرار دارد. در دسامبر 2004، در دوران دولت جرج بوش، رئیس‌جمهور اسبق آمریکا، شورای اطلاعات ملی آمریکا شکل‌گیری خلافت جدید در سال 2020 را پیش‌بینی کرد که از غرب مدیترانه تا مرکز اسیا و جنوب شرقی آسیا امتداد خواهد داشت و دموکراسی و ارزش‌های غربی را تهدید خواهد کرد. این یافته‌های شورای اطلاعات ملی آمریکا در 123 صفحه تحت عنوان « نقشه آینده جهانی» منتشر شد.
به نوشته این پایگاه خبری، گزارش 2004 شورای امنیت ملی آمریکا شبیه اطلاعیه 29 ژوئن 2014 ابوبکر البغدادی درباره تشکیل حکومت اسلامی است. در نتیجه این امر این مطلب را القا می‌کند که پروژه خلافت، خطری واقعی برای جهان غرب و شهروندان غربی است. هدف نهایی آن دیو ساختن از مسلمانان برای پیشبرد دستورکار نظامی است.
بر اساس این گزارش، گزارش شورای امنیت ملی آمریکا نه تنها در اختیار کاخ سفید، کنگره و پنتاگون قرار گرفت بلکه به متحدان آمریکا نیز ارائه شد. به این ترتیب تهدید «جهان اسلام» در دکترین نظامی آمریکا گنجانده شد. اساس و زیربنای سناریوی خلافت «برخورد تمدن‌ها»ست که این امر دخالت آمریکا به عنوان بخشی از برنامه مقابله با تروریسم جهانی را در نگاه افکار عمومی توجیه می‌‌کند. بر اساس تحلیل شورای امنیت ملی آمریکا پروژه خلافت موجی از تروریسم را که از کشورهای مسلمان نشئت گرفته، به وجود خواهد آورد که در نتیجه این امر افزایش فعالیت آمریکا در مبارزه جهانی با تروریسم را توجیه می‌کند. اما آنچه در این گزارش به آن اشاره نشده، این است که آژانس اطلاعاتی آمریکا، ام‌آی6 انگلیس و موساد به طور مخفیانه از پروژه خلافت حمایت می‌کنند. اما رسانه‌ها موج جدیدی از دروغ را راه انداخته‌اند و بر تهدید تروریستی جدی که (مدعی هستند) از جهان مسلمانان نشئت گرفته، متمرکز شده‌اند. و لازم به گفتن نیست که ارتباط شبکه‌های ترور با آژانس اطلاعاتی غربی هرگز در این رسانه‌ها مورد اشاره قرار نخواهد گرفت.
 

این خبر رو هم ببینید

با تایید آیت‌الله خامنه‌ای، محمد مخبر، موقتا جانشین ابراهیم رئيسی شد

آیت‌‌الله خامنه‌ای، در پیامی، «درگذشتِ شهادت گونه‌ی» ابراهیم رئيسی، را تسلیت گفتند و نوشتند: «اینجانب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *