خانه / بانوان / یادداشت/ مادران روح خدا در زمین‌اند

یادداشت/ مادران روح خدا در زمین‌اند

مادران مصداق روح خدایند در زمین که بدی می‌بینند و نیکی می‌کنند، زشتی می‌بینند و زیبایی خلق می‌کنند و ما فرزندان یادمان می‌رود که روزی خرد بودیم و امروز در مقابل‌شان درشتی می‌کنیم.
 

به گزارش خبرگزاری فارس از کامیاران، ۳۱ فروردین (بیستم جمادی‌الثانی) ولادت حضرت فاطمه زهرا(س) و روز مادر ( روز زن ) است. این روز به یُمن ِ زادروز بانوی نمونه اسلام، فاطمه زهرا(س)، روز مادر نام گرفته است؛ بانویی که گل سرسبد تمام بانوان عالم است، تنها زنی که پدرش معصوم، شوهرش معصوم و خودش نیز معصوم بوده و پیامبر گرامی اسلام (ص) به او لقب ” اُم ابیها ”  داده است، یعنی زنی که برای پدرش همچون مادر بود.
مادران مصداق روح خدایند در زمین که بدی می‌بینند و نیکی می‌کنند، زشتی می‌بینند و زیبایی خلق می‌کنند، تندخویی‌مان فقط در روبه رو شدن با آنها است و یادمان می‌رود که روزی کوچک بودیم و امروز در مقابلشان بزرگی می‌کنیم.
امروز روز زن و گرامیداشت یاد مادر است، همه برای مادران خود هدایایی می‌خرند و با لبخندی امروز را شب می‌کنند و فردا دوباره روز از نو روزی از نو…..
امروز بیاید به خود بیاییم تا پاکی مهری را که ما را از خود بی‌خود کرد درک کنیم.
مادران عاشقان بی‌ادعایند، عاشقانی که از تولد ما دردهایشان شروع شد و با هر بار قد کشیدن ما چروکی بر صورتشان نشست و گیسوانشان سفید شد.
مادر عزیزم، دست پر مهرت را چگونه نوازش کنم تا دین مادر بودنت بر دوشم کاسته شود. مادرم این روزها تمامی دنیا از تو می‌گوید، این روزها نه روز شاعران است نه روز رمانتیک سرایان، نه روز نویسنده، امروز روز قلم به دستان نیست، چراکه این روزها هر که نوشت شاعر بود و نویسنده و رمانتیک سرا و از تو نوشت.
مادرم نوشتن از تو، هنر و ادب و فن نمی‌خواهد، تنها خواستن می‌خواهد، پس من  نیز می‌خواهم از تو بنویسم اما از شرم تمامی درشتی کردن‌هایم دستانم می‌لرزد و عرق شرم تنم را می‌لرزاند، قلم می‌افتد اما شکوه وجودت قلم را دوباره به دستم می دهد تا فقط یک جمله بنویسم؛ ……… مادرم شرمنده‌ام  ز تو که لایق بودنت نبودم……. مادران ای فرشتگان بال و پر ریخته در چنگال زندگی پرتلاطم، زندگی را چگونه معنا کردید که همیشه لبخند گوشه لبانتان دلگرمی فرزندانتان بود، زندگی برای شما در چه چیزی معنا می یابد که  می‌میرید از بس برای درد کودکانتان جان می‌دهید.
مادرم حرمت نان و نمک همسایه و دوستان را چه زیبا به من آموختی، که تا امروز سر لوحه زندگی بوده، اما من هرگز یادم نبود که نان و نمک تو هم حرمتی داشت، شیر تو، شب بیداری‌های تو، لقمه از دهان گرفتن‌های تو، درد کشیدن‌های تو، همه و همه حرمت داشت و من نگه نداشتم….
مادرم چگونه بی‌مهری‌های مرا با مهر پاسخ می‌گویی. مادرم لقمه نان و پنیرت هنوز در جیب مانتوی مدرسه یادم هست که تو با قرض پنیر را خریدی و من با اکراه در میان دوستانم آن را به دهان کشیدم، هنوز خاطره رویای داشتن کفش کتان یادم است که من کفش‌هایی را که تو با پس اندازهای خورد خوردت برایم خریدی با بی‌میلی به زمین می‌کشیدم……
مادرم امروز که کودکم بر سرم فریاد زد یاد روزی افتادم که بر سرت فریاد زدم و تو چیزی نگفتی و رفتی و امروز درد آن روز وجودم را آتش می‌زند که آن روز تو چه کشیدی و لب بر نیاوردی و آرام رفتی…
امروز یاد پینه‌های لباست قلبم را می‌خراشد، چروک صورتت مرا خجالت می‌دهد، موهای سپیدت مرا شرمنده می‌کند، امروز درد زانوانت مرا می‌آزارد، کمر خمیده‌ات مرا می‌شوراند، دستان لرزانت بر تنم لرزه می‌اندازت، امروز کم‌سویی چشمانت مرا در تاریکی می‌غلتاند، امروز من درد دارم و افسوس……
افسوس که دیگر تو نیستی…….
……….
حرمت امروز، به برکت نام بانو فاطمه الزهرا(س) است
امام جمعه تشیع کامیاران گفت: زن و در اصل مادر تکیه گاه در خانواده است و ارج نهادن و احترام به این تکیه‌گاه موجب دوام و پابرجایی بنیان خانواده می‌شود.
حجت‌الاسلام علی‌اشرف علیمحمدی افزود: زن و مادر در خانواده جایگاه ویژه‌ای دارند و در اسلام این جایگاه مقدس شمرده شده است که باید حرمت آن همیشه محفوظ بماند.
وی تصریح کرد: در قرآن کریم ۵ بار در کنار اسم مبارک الله، نام والدین ذکر شده و به  احسان به آنها تأکید شده است. ذکر نام والدین بعد از نام الله، نشان از جایگاه والای والدین در نزد خداوند است که والاترین مقام و درجه را بعد از یکتایی خودشان به والدین عطا کرده‌اند.
علیمحمدی قرار گرفتن جایگاه و حرمت والدین بعد عزمت بی‌انتهای الله،  باید ما را به خود آورد تا از نگاه شیطانی و بدور از حرمت و احترام به آنها  بپرهیزیم  و همیشه با ادب و نزاکت در محضر آنها حاضر شویم.
وی خاطرنشان کرد: در قرآن آمده است که جایگاه والدین چنان بالاست که باید از گفتن حتی کلمه اف به آنها بپرهیزم، که این آیه ما را باید از کوچکترین بی‌ادبی و تندخویی  با والدینمان بپرهیزیم.
امام جمعه کامیاران افزود: پیامبر با بیان حدیث (فاطمه پاره تن من است) و با توجه به اینکه در قرآن به صراحت آمده است که پیامبر (ص) هر چه بگوید وحی است و ایشان هرگز از روی هوای نفس کلامی نمی‌گویند و با توجه به اینکه بانو فاطمه زنی بود در عصری که دختران زنده بگور می‌شدند، بیان این آیه و حدیث از سوی خداوند و رسولش نشان می‌دهد که شخصیت هر انسانی به ایمان و معرفت و تقوای اوست و ربطی به جنسیت ندارد؛ چرا که زن در اسلام و  در نزد پروردگار جایگاه ویژه‌ای دارد.
امروز متأسفانه برنامه‌های ضد خانواده غرب موجب شده جوانان از اسلام دور شوند و اینگونه بارها شاهد بی‌حرمتی‌های جوانان نسبت به والدین بخصوص مادارنشان باشیم.
تربیت قرآنی لازمه حفظ بنیان خانواده و حرمت والدین است و لازم است جوانان به سمت قرآن و نماز کشیده شوند تا از تأثیر برنامه‌های غیراسلامی غربی جلوگیری شود.
ما باید فرهنگ فاطمی و علوی را در میان خانواده‌ها رواج دهیم و با آموزه‌های دینی و قرآنی تأثیر ماهواره‌ها را بکاهیم.
—————————
یادداشت از: آوات یوسفی
—————————-
 

شناسه خبر : 20155

این خبر رو هم ببینید

«گل نساء» همچنان جایزه می گیرد

فیلم سینمایی «گل نساء» ساخته بلند کارگردان خوش آتیه و خوش ذوق کردستانی در سال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × دو =