خانه / سیاسی / یادداشت / چالش بزرگ دولت در کردستان

یادداشت / چالش بزرگ دولت در کردستان

به نظر می‌رسد نبود قدرت ریسک پذیری و وجود نگاه محتاطانه مدیران در کردستان از جمله مهم‌ترین موانع و عوامل بازدانده در عمل به سیاست‌ها و برنامه‌ها است.

به گزارش خبرگزاری فارس از سنندج، شاید بتوان سال ۹۳ را برای کردستان سال “گذار” نامید، دورانی که طی آن مدیران ارشد استان به طور کامل با ویژگی‌های جامعه کردستانی آشنا شدند و با آغاز برنامه‌ریزی برای این استان، باید نطفه تلاش برای موفقیت کردستان را خلق و پایه‌ریزی کرده باشند.
در حالی که بیش از یک ماه از سال ۹۴ را نیز پشت سر گذاشته‌ایم، هنوز بسیاری از مطالبات مردم استان به قوت خود باقی است و شاید به همین دلیل باشد که استاندار کردستان، طی چند ماه اخیر تأکید داشته توسعه این استان تنها با عزمی همگانی در میان مدیران و مردم امکان‌پذیر است.
قصد نگارنده در این نوشتار، بررسی عملکرد دولت در حوزه‌های مختلف نیست، چه آنکه این امر، مستلزم فرصتی بهتر و استفاده از نظرات کارشناسان منصف و بدون وابستگی در هر عرصه‌ای است.
در این مطلب می‌خواهیم به یک مشکل در ساختار اداری کردستان بپردازیم، معضلی که باید تأکید داشت که تنها مختص این دولت و دوران نیست و ریشه در گذشته دارد.
“برخی از مدیران رده‌های میانی استان با سیاست‌های دولت همراه نیستند”. این عبارتی است که طی گفت‌وگویی که با یکی از مشاوران استاندار کردستان داشتم به آن اشاره شد.
واقعیت این است که شنیدن این مسئله از زبان کسی که خود درون مجموعه دولت قرار دارد بسیار تلخ است، اما بدون تردید بیان آن بهتر از کتمان و مخفی نگاه داشتن این حقیقت گزنده خواهد بود.
چه بخواهیم و چه نه، آنچه مردم انتخاب کردند دولت اعتدال، تدبیر و امید بوده است و لذا بخش مدیریت استان به طور کامل باید در راستای سیاست‌های همین دولت گام بردارد.
در سال‌های پیشین نیز شاهد بوده‌ایم که طرح‌ها و تدابیری مناسب از سوی متولیان ارشد استان ارائه می‌شد، اما مشکل آنجا بود که این برنامه‌ها بر روی کاغذ باقی می‌ماند و بسیاری از آنها هرگز رنگ عمل به خود نمی‌دید.
بخش بزرگی از این آرزوهای بر دل مانده در کردستان را باید به پای مدیرانی نوشت که وقعی به دستورالعمل‌های ابلاغی و سیاست‌های کلان ننهادند و راهی که خود تشخیص می‌دادند را در پیش می‌گرفتند.
این موضوع در یک سال اخیر نیز در موارد متعددی مشاهده شده است که جای ذکر نمونه‌های آن در اینجا نیست، اما مدیریت استان خود، نیک می‌داند این بی‌تدبیری‌ها از جانب دسته‌ای از مدیران رده‌های پائین‌تر در کدام طرح‌ها صورت گرفت.
به نظر می‌رسد، نبود قدرت ریسک‌پذیری و وجود نگاه محتاطانه مدیران استان از جمله مهم‌ترین موانع و عوامل بازدانده در عمل به آن سیاست‌ها و برنامه‌ها است.
از سوی دیگر برخی مدیران در کردستان، سال‌ها است بدون آنکه بازدهی خاصی داشته باشند در مسند قدرت باقی مانده‌اند. البته برخی از آنها ممکن است در دورانی، خدماتی نیز داشته و مثمرثر بوده باشند، اما عمر مفید مدیریت آنها امروز به اتمام رسیده است و با این حال، قصد دل‌کندن از پست و ریاست را ندارند.
حضور مستمر این دسته از افراد جز آنکه در راه توسعه کردستان سکته و وقفه ایجاد کند، کارکردی دیگر به همراه نخواهد داشت و لازم است سکانداران استان در خصوص مواضع خود در قبال این گروه تجدیدنظر کنند.
واپسین ماه‌های سال قبل بود که استاندار، مدیران را برای برداشتن گام‌های بلندتر و شتاب بیش‌تر در راه توسعه استان مخاطب قرار داد و از آنها خواست در این راه همکاری افزون‌تری داشته باشند.
این خواسته استاندار که در نهان با گلایه نیز همراه بود، نشان‌دهنده وجود مشکلات متعدد در راه توسعه کردستان است که می‌توان و باید برای کاستن از آنها اقداماتی درخور انجام داد.

شناسه خبر : 15899

این خبر رو هم ببینید

لزوم تبیین اهمیت روز قدس در رسانه‌ها و فضای مجازی

مدیرکل صدا و سیمای مرکز کردستان گفت: فضای مجازی و رسانه‌های جمعی نقش مهمی در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 2 =