خانه / مشاهیر / یادی از شاعر نامدار کرد ملا صالح زیویه ای متخلص به حریق در سقز

یادی از شاعر نامدار کرد ملا صالح زیویه ای متخلص به حریق در سقز

مراسم سخنرانی استاد ابوبکر سپهرالدین، محقق و ادیب برجسته منطقه جهت گرامیداشت یاد شاعر نامی کورد “ملا صالح زیویه ای” متخلص به “حریق” در سالن اجتماعات دانشگاه آزاد سقز برگزار شد.

به گزارش کُرد نور؛ در ابتدای مراسم شهباز محسنی ریاست دانشگاه آزاد اسلامی واحد سقز، با عرض خیرمقدم به حاضرین، به معرفی آثار استاد سپهرالدین پرداخت، سپس با اشاره به حریق، از مهجور ماندن ایشان در میان ادب دوستان سخن راند و افزود: با توجه به اینکه این شاعر، مدتی را در سقز و شهر صاحب زیسته است، جا دارد بهای بیشتری به آثار و احوال ایشان داده شود.
سپس ابوبکر سپهرالدین در بخش اول سخنرانی خود به زندگی حریق و زوایای پنهان و روشن سازی شبهاتی از احوال ملاصالح زیویه ای پرداخت، به گفته استاد سپهرالدین، ملاصالح مشهور به حریق سال ۱۲۷۱ هجی قمری در روستایی حومه شهر سلیمانیه عراق متولد شده و پس از تحصیل علوم دینی در آن دیار، مدتی را در صاحب و شهر سقز بوده و پس از کسب اجازه از محضر شیخ شمس الدین برهانی به ارشاد پرداخته است.
سپهرالدین در ادامه افزود، در مدت حضور حریق در صاحب، وی شاگردی همچون “سید رشید” تربیت کرد که به گفته استاد هیمن از نوابغ دوران خود بوده و از “جرج برنارد شاو” انگلیسی در نکته سنجی قوی تر بود. حریق پس از مهاجرت به مهاباد، در سال ۱۳۲۷ هجری قمری دیده از جهان فرو بست و در آرامگاه ملا جامی مهاباد به خاک سپرده شد.
بخش دوم سخنرانی سپهرالدین در مورد خصوصیات اشعار حریق بود، به گفته وی، غزلیات سعدی بیشتر عاشقانه بوده و غزلیات مولوی تماماً عارفانه است ولی شعر حافظ تلفیقی از هر دو نوع است، حریق نیز نمونه ای بارز از این نوع سرایش بوده و در کنار غزلیات صرفاً عاشقانه، غزلیاتی بسیار عارفانه و پرشوری دارد و در ادبیات کردی این شیوه کم نظیر بوده است.
وی افزود: اشعار حریق سرشار از مضامین بلاغی است و با توجه به سرآمدی حریق در علوم زمانه، اشاراتی به هیئت و نجوم نیز دارد که این کار تأویل اشعار حریق را دشوار می نماید.
سپهرالدین در پایان سخنان خود به معرفی دیوان های چاپ شده حریق پرداخت و گفت: هیچکدام از این دیوان های منتشر شده به دلیل اغلاط بیشمار نتوانسته حق مطلب را به جا آورد و اظهار امیدواری کرد که خود بتواند نسبت به انتشار اشعار حریق اقدام نماید.
گفتنی است: ابوبکر سپهرالدین از نوادگان شیخ شمس الدین برهان و از “حریق شناسان” برجسته است، از تألیفات وی می توان به بیان در ادب فارسی، دستور زبان فارسی، تاریخ ادبیات، منظومه شمسی (شرح حال و آثار شعرای پیرامون شیخ شمس الدین برهانی) و زندگی نامه شیخ شمس الدین برهانی اشاره کرد.

شناسه خبر : 19967

این خبر رو هم ببینید

کردهای صاحب منصب در حکومت قاجاریه/ عمر فاروقی

پس از انقراض زندیه و کشیدن ارکان حکومتی بطرف خراسان و بخصوص مشهد مقدس حکام …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + پانزده =