خانه / فرهنگی / یاد نامه استاد «غلامرضا رشید یاسمی»، اقدامی ماندگار از مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کرمانشاه

یاد نامه استاد «غلامرضا رشید یاسمی»، اقدامی ماندگار از مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کرمانشاه

اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کرمانشاه ، به منظور برگزاری یادنامه ای از استاد غلامرضا رشیدیاسمی ، بزرگمرد شعر و ادب پارسی و یکی از بزرگترین مفاخر کرمانشاه طی فراخوانی از شهروندان و دست اندرکاران فرهنگ و ادب ،برای برگزاری هرچه پربارتر این همایش بزرگ دعوت به همکاری نموده تا چنانچه دستخط و آثاری از این استاد بی بدیل کرمانشاهی در دست دارند ،ارائه نمایند

اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کرمانشاه ، به منظور برگزاری یادنامه ای از استاد غلامرضا رشیدیاسمی ، بزرگمرد شعر و ادب پارسی و یکی از بزرگترین مفاخر کرمانشاه طی فراخوانی از شهروندان و دست اندرکاران فرهنگ و ادب ،برای برگزاری هرچه پربارتر این همایش بزرگ دعوت به همکاری نموده تا چنانچه دستخط و آثاری از این استاد بی بدیل کرمانشاهی در دست دارند ،ارائه نمایند .
شاید بیش از دو دهه است درکرمانشاه که به عنوان مرکز فرهنگ و تمدن غرب کشور معرفی شده ، کسی دست به چنین اقدامی نزده است و این در حالی است که غنائت و پرباری این دیاراز نظر مفاخر علمی و ادبی و سیاسی شاخصه هایبسیار و قابل توجهی دارد که به دلیل نداشتن یادآوره و همایش به نام آنها ، تقریباً به فراموشی سپرده شده اند ، به گونه ای که حتی در میان نسل امروز و حتی دیروزی ها نیز کسی نام و نشانیاز آنها ندارد و نمی داند.
حال که دکتر رحیمی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی پس از برگزاری یادواره استاد یداله بهزادبه یادنامه استاد رشید یاسمی نیز دست یازیده است ،‌می توان این گشودن باب فرهنگی را به عنوان پنجره ای امیدوار کننده برای گسترش بیشتر امور فرهنگی و هنری استان تلقی نمود.
البته روزنامه باختر به عنوان یک رسانه مردمی در مقالات متعدد خواستار تجلیل و یادآوری مشاهیر علم و ادب کرمانشاه بوده است که خوشبختانه جرقه های اولیه زده شده و گام های نخستین این مسأله مهم از سوی دکتر رحیمی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کرمانشاه برداشته شده است.
انتظار می رود حال که این همت پدیدآمده است ،جناب ایشان به گونه ای که لازم باشد در تداوم و استمرار و پیگیری این مسأله باشند چرا که اساتید فرهنگ و ادب و دیگر مشاهیر ما حتی برای بسیاری از مردم خودمان به ویژه جوانان و نوجوانان و دانش آموزان و دانشجویان ناشناخته مانده اند و این مسأله واقعاً نقطه ضعفی است که مفاخر دیارمان را خودمان نشناسیم.
اما درخواست ما از دکتر رحیمی :
حال که دست به این کار بزرگ و ارزنده زده اید و پس از سال ها فراموشی و ازیاد بردن مفاخر ، بدعت نویی دراین راه گذاشته اید ، به برگزاری یادنامه ای از رشید یاسمی بسنده نکنید ،‌درست است که برگزاری چنین جشنواره ای یقیناً کار ارزنده و بزرگی است و یاد و خاطره این استاد بزرگوار را زنده و احیا می کند ، اما برای ماندگاری بیشتر این مسأله نامگذاری اماکن و جایگاهی از جمله خیابان ، میدان ، سالن بزرگ همایش و یا حتی با هماهنگی دانشگاه های کرمانشاه ، نامگذاری یکی از سالن های دانشکده های ادبیات این دانشگاه ها به نام دکتر رشید یاسمی می تواند این یاد و خاطره را برای همیشه زنده و جاوید نگاه دارد ، همچنان که در دانشگاه های دیگر کشور معمول و مرسوم گردیده است.
تهیه تندیس مناسبی از استاد رشید یاسمی و نصب آن در محدوده ای که به نام ایشان نامگذاری خواهد شد ، اعم از میدان یا خیابان و مکان های دیگر از جمله کارهای زیبایی است که می تواند در گستره فرهنگ و ادب قوی و پربار این دیار ادب پرور تأثیر گذار باشد ، ضمن آنکه نصب رزومه ای از زندگی پربار ادبی این استاد در تابلوی مناسب می تواند اطلاعات مختصری را به مردم شهر و در عین حال مسافرانی که به دیار ما می آیند ، ارائه داده و معرف شخصیت ادبی این استاد عالی مقدار ودر عین حال غنای ادب و فرهنگ استان ما برای معرفی به دیگر هموطنان باشد.
انتظاری که از شهروندان به ویژه اهل قلم و صاحبان اندیشه و دست اندرکاران شعر و ادب خواهیم داشت ، این است که فرهنگ و ارشاد اسلامی کرمانشاه به منظور پربارتر شدن این یادنامه و بزرگداشت ، دست نیاز به سوی این فرهیختگان دراز نموده ،‌چرا که ممکن است اهل قلم و مطالعه و یا نوادگان استاد رشید یاسمی بتوانند کمیته ای را که به همین منظور در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تشکیل گردیده را ‌ از نظر اطلاعات ، دستخط ها و یادداشت ها
و یا خاطراتی که از این بزرگمرد فرهنگ و ادب دارند، بیشتر یاری و مدد نمایند.
به این مهم توجه داشته باشیم که هرچقدر این همایش از جهات مختلف پربارتر و گسترده تر باشند ، پژواک و بازخورد آن در کشور و حتی بیرون از مرزها ، طنین و آوازه بیشتری خواهد داشت .
فرصت را مغتنم شمرده نگاهی مختصر به رزومه استاد و آثار آن زنده یاد خواهیم داشت.
بیوگرافی استاد غلامرضا رشید یاسمی
غلامرضا رشید یاسمی، در ۲۹ آبان ۱۲۷۵ خورشیدی در شهرگهواره در شهرستان دالاهو در استان کرمانشاه زاده شد. پدر او محمدولی‌خان گورانی شاعر، نقاش و خوشنویس بود. جد مادری او محمدباقر میرزا خسروی کرمانشاهی، نویسنده « داستان شمس و طغرا » بود که دیوان اشعارش به همت رشید به چاپ رسید.
رشید یاسمی تحصیلات مقدماتی را در کرمانشاه به پایان برد. سپس به تهران رفت و دوره متوسطه را در دبیرستان سن لویی گذراند.
از همان هنگام به تشویق نظام وفا که معلم ادبیات او بود به سرودن شعر پرداخت. پس از پایان تحصیلات مدتی به کار در وزارت معارف، مالیه
و دربار پرداخت.
در همین زمان جرگه دانشوری را تأسیس کرد که بعدها به همت ملک‌الشعرا بهار به انجمن دانشکده تبدیل شد. رشید ضمن همکاری با مجله دانشکده، با نویسندگان و شعرای آن دوره همچون محمد تقی بهار، سعید نفیسی، عباس اقبال، ابراهیم الفت و دیگران همکاری می‌کرد.
در همین دوران عضو « انجمن ادبی ایران » شد و نخستین تألیف خود را در احوال «ابن یمین فریومدی» شاعر سلسله سربداران، انتشار داد.
رشید یاسمی از سال ۱۳۰۰ به انتشار مقالات خود در روزنامه« شفق سرخ » به سردبیری
علی دشتی پرداخت و همین مقالات موجب شهرت ادبی او گردید.
در این بین به یادگیری زبان‌های عربی و انگلیسی و تکمیل زبان فرانسوی خود پرداخت. زبان پهلوی را نزد هرتسفلد آموخت. از سال ۱۳۱۲ با سمت استادی به تدریس در دانشسرای عالی و دانشکده ادبیات دانشگاه تهران پرداخت. بعدها عضویت فرهنگستان ایران را یافت.
در سال ۱۳۲۲ جزو هیئتی از استادان ایرانی همراه با علی‌اصغر حکمت و ابراهیم پورداود به هند
سفر کرد. در سال ۱۳۲۴ به منظور مطالعه به فرانسه رفت و دو سال در آن کشور اقامت داشت.
رشید یاسمی تا پایان عمر به‌عنوان استاد در دانشگاه تهران تدریس کرد. روز یازدهم اسفند ۱۳۲۷ هنگام سخنرانی در دانشکده ادبیات دچار سکته شد و پس از معالجه سفری دیگر به اروپا رفت. پس از بازگشت به ایران در ۱۸ اردیبهشت ۱۳۳۰ در تهران درگذشت.
رشید یاسمی گذشته از مقالات ادبی و تاریخی و فلسفی و انتقادی که از او در مجلات نوبهار، ارمغان، آینده، تعلیم و تربیت، یغما، مهر و نشریات دیگر چاپ شده‌است، دارای تالیفات و تحقیقات و ترجمه‌های متعدد است.
فهرست آثار وی:
احوال ابن یمین، ۱۳۰۴- اندرزنامه اسدی طوسی
(تصحیح)، ۱۳۰۴- سلامان و ابسال جامی (تصحیح)،
۱۳۰۶- نصایح فردوسی، ۱۳۰۶- قانون اخلاق، ۱۳۰۷- دیوان هاتف اصفهانی (تصحیح)، ۱۳۰۷-
تاریخ ملل و نحل، ۱۳۱۵- آیین نگارش، ۱۳۱۶-
کُرد و پیوستگی نژادی و تاریخی او- ادبیات معاصر
(ذیل بر ترجمه جلد چهارم تاریخ ادبی ایران ادوارد
براون)، ۱۳۱۶- دیوان مسعود سعد سلمان (تصحیح)، ۱۳۱۸- تاریخ مختصر ایران- دیوان اشعار -۱۳۳۶
 
***
 
منبع:روزنامه باختر
 
کد مطلب: ۹۱۱۴۶  |  تاريخ: ۱۳۹۴/۶/۱۸  |  ساعت: ۱۰ : ۳۱

شناسه خبر : 4309

این خبر رو هم ببینید

نخستین شهردار زن کردستان: اهل عقب‌نشینی نیستم

 سروه قادر خانزاده از معاونت شهرسازی و اداری – مالی شهرداری بانه با ۷ رأی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + هفت =