یاد و خاطره شاعره و ادیب برجسته کرد در سنندج گرامی داشته شد

مراسم بزرگداشت شاعر و پژوهشگر کرد زنده یاد دکتر مهین دخت معتمدی با حضور جمعی از شعرا و ادبا، خانواده این ادیب برجسته و جمعی از دانشجویان در آمفی تئاتر مولوی دانشگاه کردستان برگزار شد

به گزارش خبرنگارتبیان از سنندج، مراسم بزرگداشت شاعر و پژوهشگر کرد زنده یاد دکتر مهین دخت معتمدی با حضور جمعی از شعرا و ادبا، خانواده این ادیب برجسته شنبه شب در آمفی تئاتر مولوی دانشگاه کردستان برگزار شد.
رییس دانشگاه کردستان در این همایش اظهار داشت: یکی از رسالت های ما در دانشگاه معرفی مشاهیر، مفاخر و بزرگانی است که در گذشته زحمات فراوانی کشیده و دود چراغ خورده اند تا دانسته های خود را به نسل حاضر منتقل کنند.
جهانشیر امینی، هدف از برگزاری این همایش را بزرگداشت مفاخر و همچنین آشنایی هر چه بیشتر نسل جوان جامعه با شخصیت علمی و آثار به جا مانده از این بزرگان عنوان کرد.
وی افزود: کاش دانشجویان بیشتری در این محفل حضور داشتند تا با شخصیت این ادیب و پژوهشگر برجسته آشنایی پیدا کرده و دریابند که نمی توانند ره صد ساله را یک شبه بپیمایند.
رییس دانشگاه کردستان خطاب به دانشجویان گفت: از ظرفیت های موجود و همچنین توانایی ها و استعدادهای خود بهره کافی برده و خودتان دست به قلم شده و از کپی کردن مطالب دیگران که آفتی بزرگ در دانشگاه است خودداری کنند.
وی با اشاره به آشنایی زنده‌یاد دکتر مهین دخت معتمدی به چند زبان زنده دنیا تصریح کرد: این ادیب و پ‍ژوهشگر برجسته می‌تواند به عنوان الگوی دانشجویان به منظور چگونگی معرفی کردن خود و همچنین حس خودباوری آنان قرار بگیرد.
مدیر مرکز کردستان شناسی دانشگاه کردستان و دبیر همایش نیز گفت: مرکز پژوهش های کردستان شناسی دانشگاه کردستان از سال ۷۹ با دو شاخه زبان شناسی و مطالعات فرهنگ و توسعه آغاز به کار کرد.
امید قادر زاده افزود: مرکز کردستان شناسی دانشگاه کردستان تنها مرکز تخصصی در کشور است که به شیوه آکادمیک به مطالعه زبان و ادبیات می پردازد.
وی اظهار داشت: از زمان فعالیت این مرکز اقدامات موثری از جمله در زمینه زبان و ادبیات از جمله برگزاری دو همایش بین المللی، یک همایش منطقه ای و چاپ و انتشار ۱۰ اثر فاخر انجام داده شده است.
قادر زاده، یکی از رسالت های این مرکز را پاسداشت مشاهیر و مفاخر فرهنگی و معرفی این بزرگان به نسل جوان جامعه عنوان کرد و گفت: امید می رود روزی برسد که تا زمانیکه این مشاهیر در قید حیات هستند از آنان یاد شده و این بزرگداشت ها با حضور خود آنان برگزار شود.
در ادامه ی این همایش سهیلا محمدی یکی از شعرای استان قطعه شعری را به این بانوی بزرگوار تقدیم کرد و در ادامه کارشناسان در دو پانل تخصصی جداگانه شخصت شناسی علمی دکتر معتمدی و همچنین آثار ایشان مورد بررسی قرار گرفت.
گفتنی است این همایش با بی مهری مسوولان روبرو شد و علی رغم این که همواره در جلسات مختلف بر برگزاری برنامه ها و همایش های فرهنگی و معرفی مفاخر و بزرگان به نسل جوان جامعه تاکید دارند در این همایش شاهد کمترین حضور از مسوولان استانی و شهرستانی بودیم.
در این همایش همچنین از ۲۶ نفر ادبا و شعرا و همچنین افرادی که در برگزاری این همایش همکاری کرده بودند تجلیل و قدردانی شد.

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *