خانه / سیاسی / یک‌کیلومتر مانده به نبل والزهراء/آزادی ۲۴۲روستا بدست کُردها/ائتلاف تروریست‌ها در جنوب و تشکیل «قاسیون» 

یک‌کیلومتر مانده به نبل والزهراء/آزادی ۲۴۲روستا بدست کُردها/ائتلاف تروریست‌ها در جنوب و تشکیل «قاسیون» 

در جدیدترین تحولات میدانی سوریه ارتش سوریه یک‌کیلومتر با شکست محاصره نبل والزهراء فاصله دارد، کُردها آن‌سوتر شمار روستاهای آزادشده را به عدد ۲۴۲ رساندند، تا در جنوب، تروریست‌ها اتاق عملیات «قاسیون» را برای فرار از شکست تشکیل دهند.
 

پس از آنکه عملیات‌های اخیر ارتش سوریه در جبهه‌های جنوبی و شمالی این کشور بار دیگر ثابت کرد، دولت، ارتش و مردم سوریه در تصمیم خود مبنی بر ریشه کن سازی تروریسم جدی هستند و تغییری در استراتژی آنها در این خصوص ایجاد نشده، روز گذشته (پنج شنبه) نیز اغلب جبهه‌های عملیاتی از شمال تا جنوب شاهد درگیری‌ بین نیروهای ارتش سوریه با گروه‌های مسلح تروریستی بود.
در این بین اگرچه دو جبهه حلب و قنیطره – ریف درعا از دیگر جبهه‌های عملیاتی شعله‌ورتر و مهم‌تر نشان می‌دهند، اما عملیات‌های ارتش سوریه در ریف دمشق و استان‌های حمص، حماه، لاذقیه و حتی ادلب با قوت ادامه دارد.
 
 
 
جبهه عملیاتی حلب
 
در ریف شمالی حلب ارتش سوریه عملیات خود را با هدف درهم شکستن محاصره دو شهرک شیعه نشین «نبل» و «الزهراء» روز گذشته نیز ادامه داد و در این راستا گروه دیگری از نیروهای ارتش موفق شدند، محاصره را بطور موقت درهم بشکنند و وارد این دو شهرک شوند.
منابع میدانی سوری تاکید می‌کنند که برای درهم شکستن محاصره نبل و الزهراء عملیات ارتش سوریه باید توامان از چندین محور صورت گیرد و در این بین مهمترین محور، محور غربی نشان می‌دهد که تجمع عناصر تروریستی تکفیری وابسته به گروه‌های «جبهه النصره»، «آزادگان شام»، «جیش الاسلام» و «انصار الدین» در آن بیش از محورهای دیگر است و از این محور تاکنون حملات متعددی توسط این گروه‌ها علیه ارتش سوریه صورت گرفته تا نقاطی که طی عملیات‌های اخیر از دست داده‌اند، را باز پس گیرند.
این منبع میدانی سوری تاکید کرد که با وجود تمام تلاش‌های صورت گرفته ارتش سوریه همچنان قدرتمند در این محور حضور و تنها یک کیلومتر با دو شهرک نبل و الزهراء فاصله دارد.
اما منابع محلی داخل شهرک‌های نبل و الزهراء خبر دادند که یک گروه دیگر از نیروهای ارتش سوریه متشکل از ۶۰ سرباز از گذرگاهی که به داخل این شهرک‌ها ایجاد شده روز گذشته وارد آنها شدند و مورد استقبال نیروهای دفاع مردمی این شهرک‌ها قرار گرفتند.
 
 
جدیدترین نقشه عملیاتی شهر حلب/شهرک‌های نبل والزهراء در کادر زرد مشخص شده‌اند/مناطق قرمز، مناطق تحت کنترل ارتش سوریه است و پیوستن آنها به یکدیگر به معنای تکمیل محاصره بخش شرقی حلب و شکسته شدن محاصره نبل والزهراء است
 
گزارش‌های میدانی رسیده از ریف شمالی حلب تاکید می‌کند که نیروهای ارتش سوریه با همراهی نیروهای دفاع مردمی و تحت پوشش آتش سنگین یگان توپخانه ارتش سوریه روز گذشته عملیات دیگری را با هدف پیشروی بیش از پیش برای درهم شکستن محاصره شهرک‌های نبل و الزهراء انجام دادند که حدود سه سال است، در محاصره گروه‌های تروریستی تکفیری از جمله «جبهه النصره» قرار دارند.
این عملیات ارتش سوریه، با پیشروی این نیروها به سمت نبل و الزهراء و آزادسازی چندین روستا در خط سیر این عملیات‌ همراه بود.
 
دخالت‌های خارجی در نبردهای ریف شمالی حلب
عملیات‌ ارتش سوریه در ریف حلب درحالی ادامه دارد که دخالت‌های خارجی آشکار و عیانی در این جبهه از جمله از سوی ترکیه که دارای مرزهای مشترک با سوریه در این منطقه است، مشاهده می‌شود.
طی روزهای اخیر کشور ترکیه مرزهای خود را بطور کامل به روی گروه‌های مسلح تروریستی گشوده و صرف نظر از حمایت‌های نظامی و لجستیکی از گروه‌های مسلح، اقدام به اعزام صدها تروریست مسلح به جبهه عملیاتی شمال حلب با هدف کمک به گروه‌های مسلح این منطقه کرده است، در حالی‌که بیمارستان‌های ترکیه پذیرای صدها تروریست زخمی نبردهای اخیر شمال حلب بوده است.
منابع محلی اظهار می‌کنند که ترکیه اجازه ورود صدها تروریست مسلح را از گذرگاه مرزی «باب السلامه» برای کمک به گروه‌های مسلح در ریف حلب داده است.
این منابع تصریح کردند که افسرانی از برخی کشورهای عربی از مرزهای ترکیه وارد ریف حلب شده‌اند و فرماندهی نبردهای گروه‌های مسلح در منطقه «ریتان» را در دست دارند، اگرچه ارتش سوریه موفق شده، پیشروی‌ مهمی در شهرک ریتان محقق کند.
در این تردید نیست که ورود این عناصر با هماهنگی با دیگر کشورهای عضو محور دشمن سوریه از جمله آمریکا و عربستان سعودی صورت گرفته و دادن اجازه ورود به این تروریست‌ها نشان می‌دهد که این محور به شدت در حلب احساس خطر می‌کند.
پیش از آغاز عملیات گسترده ارتش سوریه در ریف شمالی حلب محور دشمن سوریه تصور می‌کرد، با توسل به طرح آتش‌بس «استفان دی‌مستورا»، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه از یک سو عملیات ارتش سوریه در حلب را متوقف و از سوی دیگر موجبات نجات و ادامه بقای گروه‌های مسلح در شرق حلب را فراهم کند که با عملیات‌های اخیر ارتش سوریه در عمل این رویا بر باد رفته تلقی می‌شود.
 
تحولات محورهای عملیاتی حلب
اما در عرصه میدانی شهرک آزادشده «باشکوی» شاهد درگیری‌های شدید بین نیروهای ارتش سوریه با عناصر مسلح بود که کشته و زخمی شدن ده‌ها تروریست مسلح و انهدام خودروهای مجهز به تیربارهای سنگین تروریست‌ها را درپی داشت.
ضربات وارده به گروه‌های تروریستی در جبهه عملیاتی ریف شمالی حلب چنان سنگین بوده که این گروه‌ها مبهوت کرده و موجب شده آنها یکدیگر به خیانت و همدستی با ارتش سوریه متهم کنند.
در این راستا گروه موسوم به «شورای نظامی انقلاب»، وابسته به «ارتش آزاد» در حلب در بیانیه‌ای «جبهه النصره» را مسئول این شکست‌ها دانسته و این گروه را متهم به همدستی با ارتش سوریه با هدف خالی کردن ریف شمالی حلب از ارتش آزاد کرده است.
کشته‌های عملیات‌های اخیر تروریست‌ها صدها نفر برآورد شده‌اند که در میان آنها بیش از ۳۵ تروریست سرشناس منطقه و سرکرده میدانی و عملیاتی گروه‌های مسلح از جمله «ابو صالح الفاعوری»، سرکرده میدانی گروه تروریستی موسوم به «جنبش آزادگان شام» مشاهده می‌شود.
در شهر حلب نیز نیروهای ارتش سوریه در کوی «الراشدین» با یک گروه مسلح درگیر شدند که با پیشروی این نیروها در این کوی همراه بود.
در منطقه الملاح نیروی هوایی ارتش سوریه در چندین پرواز مواضع گروه‌های مسلح را هدف قرار داد. در شهرک «عندان» درگیری ارتش سوریه با عناصر تروریستی کشته شدن ده‌ها تروریست مسلح از جمله «عبد الباسط شغال»، رئیس مرکز به اصطلاح «دفاع مدنی» این شهرک و دو نفر از همراهانش را در پی داشت.
در شهر مرزی «اعزاز» انفجار یک دستگاه خودرو درحال بمبگذاری توسط عناصر مسلح کشته و زخمی شدن این عناصر را درپی داشت.
 
گلوله ‌باران مناطق مسکونی حلب
اما در پاسخ به عملیات ارتش سوریه در محورهای مختلف شمال حلب، گروه‌های مسلح تروریستی اقدام به گلوله باران مناطق مسکونی شهر حلب کردند که موجب کشته و زخمی شدن چند شهروند غیر نظامی شد.
در محور نبل و الزهراء کمیته‌های دفاع مردمی این دو شهرک موفق شدند، یک کاروان گروه‌های مسلح را در مسیر «بنیانون» هدف قرار دهند و تمام کاروان را منهدم و عناصر موجود در آن را به هلاکت برسانند.
 
 
 
محور عملیاتی عین العرب
در «عین العرب» یا همان «کوبانی» مبارزان کُرد ضمن گلوله باران مواضع داعش در شهرک «الشیوخ» در ریف غربی عین العرب ده‌ها داعشی را به قتل رساندند.
مبارزان کُرد همچنین موفق شدند، روستاهای بیرلوز، سیف علی، دربازن کبیر، دربازن صغیر، دربازن هوران، در غرب عین العرب و روستاهای بیربلک، مبر علی، اصلانک، شاکروکو، کرک، جقور، شاخی و قلعه حدید و همچنین دو تپه استراتژیک تل سیدار و تل سیفی و مانع نظامی استراحه دجله، در مسیر بزرگراه روتکو، در جنوب عین العرب و دو روستای عیدانیه و مندک در شرق عین العرب را پس از درگیری‌های شدید با داعش و کشته و زخمی کردن ده‌ها داعشی آزاد کنند.
به این ترتیب و بنابر اذعان منابع خبری نزدیک به معارضان سوری و گروه‌‌های مسلح، مبارزان کُرد تاکنون موفق به آزادسازی ۲۴۲ روستای کردنشین در ریف‌های جنوبی و شرقی و غربی شهر عین العرب شده‌اند که ۱۹ روستا داخل مرزها و تقسیمات اداری استان «رقه»، پایگاه اصلی داعش در سوریه قرار دارد.
 
 
 
جبهه عملیاتی جنوب
 
در جبهه عملیاتی جنوب سوریه درگیری‌ها در محورهای مختلف از جمله در ریف قنیطره شاهد درگیری بین نیروهای ارتش سوریه با گروه‌های مسلح تروریستی بود.
ضربات سنگین وارده به تروریست‌ها در این جبهه، گروه‌های مسلح را واداشت تا با ائتلاف با یکدیگر تشکلی بنام «جبهه جنوبی» وابسته به «ارتش آزاد» و اتاق عملیاتی به نام «اتاق عملیات قاسیون» با هدف مقابله با پیشروی‌های ارتش در ریف درعا و قنیطره را تشکیل دهند.
این درحالی است ‌که جنوب شرقی تپه «مسحره» و شمال منطقه «غزان الصمدانیه» و منطقه «دناجی» در ریف درعا شاهد درگیری ارتش سوریه با گروه‌های مسلح بوده است.
از دیگر تحولات مهم ریف درعا، مقابله نیروهای ارتش سوریه با تلاش عناصر مسلح برای نفوذ از مناطق مرزی اردن به این منطقه بود.
یک منبع میدانی سوری در این خصوص توضیح داد که نیروهای ارتش سوریه تلاش عناصر مسلح برای نفوذ به خاک سوریه در منطقه بین پاسگاه مرزی ۶۲ و ۶۳ واقع در جنوب غربی منطقه مرزی «المتاعیه» را ناکام ساختند.
این منبع آگاه میدانی تاکید کرد که مناطق مرزی بین سوریه و اردن این روزها شاهد تلاش‌های گسترده عناصر تروریستی از تابعیت‌های مختلف جهت ورود به خاک سوریه و انتقال سلاح و مهمات و کمک‌های امدادی برای گروه‌های تروریستی است.
منبع مذکور با اشاره به اینکه تعداد این عناصر که تلاش دارند، به داخل سوریه نفوذ کنند، به هزاران نفر می‌رسد، گفت: بخشی از این عناصر وابسته به جریان سلفی تکفیری اردن هستند که تلاش دارند، به صفوف «داعش» ملحق شوند.
این منبع افزود: گروه‌های تروریستی که در جنوب سوریه فعالیت دارند، توسط اتاق عملیاتی هدایت می‌شوند که افسرانی از دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا، فرانسه، قطر، عربستان سعودی، ترکیه و رژیم صهیونیستی را در برمی‌گیرد.
به موازات این عملیات‌ها، دیگر یگان‌های ارتش سوریه در «درعا البلد» و منطقه «جیدور حوران» مواضع گروه‌های تروریستی و راه‌های امداد و کمک‌رسانی آنها از سوی دشمن صهیونیستی را هدف گرفتند و تروریست‌ها را در شهرک عقربا، تپه العلاقیة و مثلث دیر العدس – کفر ناسج – کفر شمس زمین‌گیر کردند.
 
 
 
جبهه دمشق و غوطه شرقی
 
در جبهه دمشق و غوطه شرقی آن، عملیات‌ ارتش سوریه در محور شهر «دوما» و بوستان‌های اطراف آن همچنین محورهای «الریحان» و «تل کردی» متمرکز بود، در حالی‌که نیروهای هوایی ارتش سوریه حملاتی را علیه مواضع عناصر مسلح در شهرهای سقبا، عربین، زبدین و عین ترما انجام داد.
در ریف دمشق و در نزدیکی شهر «سعسع» که حلقه ارتباطی دو استان ریف دمشق و درعا شمرده می‌شود، ارتش سوریه یک گروه تروریستی را هدف قرار داد و تمام عناصر آن را به هلاکت رساند.
در منطقه «جوبر» جنگنده‌های ارتش سوریه تجمعات گروه‌های مسلح را گلوله باران کردند و در شهرک «النشابیه» در غوطه شرقی دمشق یک تکفیری داعشی با منفجر کردن خود بین عناصر جبهه النصره ۳ تروریست وابسته به این گروه را کشته و ۱۰ نفر را زخمی کرد.
 
 
 
جبهه عملیاتی حمص
 
در استان حمص، واقع در مرکز سوریه کانون درگیری‌ها بین ارتش سوریه و گروه تروریستی تکفیری داعش در منطقه «جبل الشاعر» و میدان نفتی و گازی آن گزارش شده که طی آن، عناصر تکفیری داعش قصذ نفوذ به این منطقه را داشتند که با مقاومت نیروهای ارتش سوریه تلاش آنها ناکام ماند.
در این راستا شهرک‌های ام شرشوح و تل ابو السلاسل و تلبیسه نیز شاهد درگیری‌های شدید بین نیروهای ارتش سوریه و گروه‌های مسلح بود.

شناسه خبر : 16367

این خبر رو هم ببینید

بلومبرگ: سرکردۀ جدید داعش در استانبول دستگیر شد

روزنامۀ بلومبرگ از قول مقامات ترکیه مدعی شد، سرکردۀ جدید داعش در استانبول توسط پلیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − 9 =