خانه / سیاسی / یکی از سایت‌های خبری اقلیم کردستان عراق: کاهش اختیارات مسعود بارزانی شرط تمدید ریاست وی بر اقلیم کردستان

یکی از سایت‌های خبری اقلیم کردستان عراق: کاهش اختیارات مسعود بارزانی شرط تمدید ریاست وی بر اقلیم کردستان

یکی از سایت‌های خبری اقلیم کردستان عراق، کاهش اختیارات نظامی و امنیتی مسعود بارزانی ریاست اقلیم کردستان را یکی از شروط اساسی احزاب اقلیم برای ماندن وی در این پست اعلام کرده و از حمایت نیچروان بارزانی نخست‌وزیر اقلیم از این شرط خبر داد

به گزارش خبرگزاری کرد نور: پایگاه خبری شارپرس در اقلیم کردستان طی خبری اعلام کرد که با نزدیک شدن پایان مدت ریاست مسعود بارزانی رهبر حزب دموکرات کردستان(پارتی) بر اقلیم کردستان در ۱۹ ماه اوت سال ۲۰۱۵ میلادی (مرداد ۱۳۹۴) مناقشات میان احزاب و جریان‌های سیاسی اقلیم کردستان و اظهارنظرهای شخصیت‌های سیاسی دراین‌باره بالا می‌گیرد.
طبق این خبر برخی احزاب و جریان‌های سیاسی رضایت مشروط خود را برای تمدید دوباره ریاست مسعود بارزانی بر اقلیم کردستان اعلام کرده‌اند و یکی از مهم‌ترین شروط اعلام‌شده این است که انتخاب دوباره بارزانی برای تصدی پست ریاست اقلیم کردستان می‌بایست از سوی پارلمان اقلیم صورت گیرد و این خود به معنای تغییر ساختار حکومتی اقلیم کردستان از ریاستی به پارلمانی است.
همچنین یکی دیگر از شروط احزاب اقلیم کردستان که جنبش تغییر (گوران) و اتحادیه میهنی کردستان (یکیتی) در تلاشی برای کاهش قدرت بارزانی بر آن تأکیددارند، کاهش اختیارات قانونی بارزانی به‌ویژه اختیارات نظامی و امنیتی وی است.
طبق قانون رئیس اقلیم کردستان فرمانده کل نیروهای مسلح اقلیم ازجمله نیروی پیشمرگ و نیروهای امنیتی و شورای امنیت اقلیم کردستان است و تمامی این نیروها تحت امر بارزانی می‌باشند.
طبق اطلاعاتی که شارپرس منتشر نموده، احزاب سیاسی اقلیم کردستان سعی دارند در مقابل اعلام رضایت خود برای تمدید مدت ریاست مسعود بارزانی بر اقلیم، اختیارات نظامی وی را محدود کرده و به‌ویژه شورای امنیت اقلیم کردستان را که در حال حاضر تحت ریاست و فرمان مسرور بارزانی فرزند مسعود بارزانی اداره می‌شود، از حوزه قدرت بارزانی خارج کرده و این نهاد استراتژیک و امنیتی را تحت کنترل هیئت دولت اقلیم کردستان درآورند.
این سایت خبری اعلام کرده که نیچروان بارزانی نخست‌وزیر اقلیم کردستان و معاون حزب پارتی از شرط خارج کردن شورای امنیت اقلیم از کنترل مسعود بارزانی حمایت کرده و دلیل این حمایت را اختلافات و کشمکش‌های میان نیچروان بارزانی و مسرور بارزانی می‌داند.
 لازم به‌ ذکر است که‌ مدت قانونی ریاست مسعود بارزانی بر اقلیم کردستان در تاریخ ۱۹ ماه اوت سال ۲۱۰۵ (مرداد ۱۳۹۴)، به‌ پایان می‌رسد و در حال حاضر رهبران حزب دموکرات کردستان (پارتی) تلاش‌هایی را به‌منظور یافتن راهکارهای قانونی باهدف ابقای بارزانی در این پست آغاز کرده‌اند و مسئله‌ تمدید این مدت نیز موجب بروز مناقشات شدید در میان رهبران و جریان‌های سیاسی اقلیم کردستان شده‌ است.
این در حالی است که‌ دوره‌ ریاست مسعود بارزانی بر اقلیم به‌طور قانونی در سال ۲۰۱۳ پایان ‌‌یافت، اما نمایندگان اتحادیه میهنی کردستان و حزب دموکرات کردستان در نشست پارلمان اقلیم کردستان در تاریخ (۹ تیر ۱۳۹۲/۳۰ ژوئن ۲۰۱۳) با تصویب ماده‌قانونی شماره‌ 19 سال ۲۰۱۳ توافق کردند که انتخابات ریاست اقلیم و همه‌پرسی قانون اساسی برای دو سال به تعویق بیفتد و در این دو سال، ریاست مسعود بارزانی بر اقلیم کردستان عراق ادامه یابد. در آن زمان دو طرف تأکید کردند تمدید ریاست اقلیم کردستان به دو سال محدود شود و قابل تمدید دوباره هم نباشد.

شناسه خبر : 16037

این خبر رو هم ببینید

بلومبرگ: سرکردۀ جدید داعش در استانبول دستگیر شد

روزنامۀ بلومبرگ از قول مقامات ترکیه مدعی شد، سرکردۀ جدید داعش در استانبول توسط پلیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 1 =