خانه / سیاسی / یکی از مقامات اقلیم کردستان عراق: ایران تنها کشور اسلامی حامی اقلیم کردستان در مقابلە با داعش است

یکی از مقامات اقلیم کردستان عراق: ایران تنها کشور اسلامی حامی اقلیم کردستان در مقابلە با داعش است

سخنگوی وزارت اوقاف و امور دینی اقلیم کردستان عراق در قبال رویدادهای اخیر در اقلیم کردستان و جنگ با داعش، اعلام کرد که تنها جمهوری اسلامی ایران در میان کشورهای اسلامی در مقابلە با داعش در کنار اقلیم کردستان ایستاد

سخنگوی وزارت اوقاف و امور دینی اقلیم کردستان عراق ضمن انتقاد از کشورهای عربی به علت عدم واکنش و موضع گیری در قبال رویدادهای اخیر در اقلیم کردستان و جنگ با داعش، اعلام کرد که تنها جمهوری اسلامی ایران در میان کشورهای اسلامی در مقابلە با داعش در کنار اقلیم کردستان ایستاد.
مریوان نقشبندی سخنگوی وزارت اوقاف و امور دینی اقلیم کردستان در گفتگو با سایت کُردی زبان خندان اعلام کرد: وزارت اوقاف به دنبال وقوع رویدادهای اخیر در اقلیم کردستان و جنگ نیروهای پیشمرگ و داعش، همچنین ورود شمار زیادی آواره به اقلیم کردستان عراق، از عدم موضع گیری تمامی کشورهای عربی و اسلامی به جز جمهوری اسلامی ایران، نگران است.
وی افزود: این کشورها نه تنها با ما همکاری نکردند، بلکه حتی با انتشار بیانیه ای نیز نگرانی خود را از وقایع روی داده ابراز نکردند، در حالی که آمریکا و اغلب کشورهای اروپایی در قبال این وضعیت سکوت نکرده و با اقلیم کردستان همکاری کردند.
مریوان نقشبندی از این مسئله که در کنگره اتحادیه جهانی علمای  اسلام که هفته گذشته در شهر استانبول برگزار شد حتی یک کلمه درباره اوضاع کنونی اقلیم کردستان و آوارگی شهروندان به علت تهدیدات داعش به میان نیامد، ابراز نگرانی کرد.
جمهوری اسلامی ایران اولین کشوری بود کە پس از هدف قرار دادن اقلیم کردستان از سوی گروە داعش، از کردهای عراق حمایت کرد و مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان در پیامی برای حسن روحانی رئیس جمهوری ایران از حمایت های ایران از کردهای عراق در مقابلە با داعش قدردانی کرد.
محمد جواد ظریف وزیر خارجە جمهوری اسلامی، هفتە گذشتە در جریان سفر بە عراق بە اقلیم کردستان سفر و در دیدار با مقامات کُرد، بر ادامە حمایت تهران از کردهای عراق تاکید کرد.
بارزانی در کنفرانس خبری مشترک با ظریف در اربیل، آشکار ساخت کە ایران اولین کشوری بودە کە اقلیم کردستان برای مقابلە با داعش از آن کمک و همکاری درخواست کردە و تهران نیز کمک های نظامی و تسلیحاتی خود را در اختیار اقلیم کردستان قرار دادە.
ظریف در این کنفرانس خبری تاکید کرد کە تهران بە بغداد و اربیل کمک نظامی کردە است و بە حمایت های خود از عراقی ها در مقابلە با داعش ادامە می دهد.
 
 
کد مطلب: ۶۸۹۳۰  |  تاريخ: ۱۳۹۳/۶/۸  |  ساعت: ۰ : ۵۶ – کرد پرس

شناسه خبر : 18049

این خبر رو هم ببینید

بلومبرگ: سرکردۀ جدید داعش در استانبول دستگیر شد

روزنامۀ بلومبرگ از قول مقامات ترکیه مدعی شد، سرکردۀ جدید داعش در استانبول توسط پلیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 12 =